Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 02:44
Reklama

Poradnik: Jak przeżyć Wielkanoc i nie zwariować

Okres przedświąteczny to wielkie zabieganie, pośpiech i nerwy. A później siadamy do stołu i jemy. Mamy kilka rad, jak przetrwać ten czas!
Poradnik: Jak przeżyć Wielkanoc i nie zwariować

Zaczynamy od ostatnich przygotowań. Wielkanoc zwykle jest mniejszym wyzwaniem finansowym od Bożego Narodzenia. Co zrobić, by świąteczne wydatki nie nadszarpnęły zbytnio naszego domowego budżetu? 

Zaplanuj. Sukces tkwi w organizacji. Warto zaplanować zakupy i udać się na nie z listą. Można też przygotować harmonogram na każdy dzień świąt, ustalić, z kim, gdzie i co jemy na wielkanocne śniadanie czy obiad. 

Nie szalej z prezentami. Z jednej strony chcemy obsypać bliskich prezentami, z drugiej możemy przecenić swoje możliwości finansowe. Warto w rodzinie ustalić kwotę do jakiej kupujemy prezenty. A jeśli któregoś z członków rodziny nie stać na zakup upominków, zrezygnujmy z nich. W końcu święta są po to, by ze sobą być. 

Nie porównuj się z innymi. Słysząc, że sąsiedzi wyjeżdżają na święta do SPA, a znajomi w ciepłe kraje, chcemy też się czymś pochwalić. Łatwo wpaść w sidła "Zastaw się a postaw się" i kupić dużo niepotrzebnych produktów. Pomoże powrót do hasła "Zaplanuj".

DIY - Zrób to sam. Nie musimy co roku kupować nowych ozdób. Warto uruchomić wyobraźnię, bo wiele z nich można wykonać samodzielnie a nawet zaangażować dzieci, które przy okazji będą mieć świetną zabawę. 

W szale świątecznych przygotowań warto pamiętać, że Wielkanoc to przede wszystkim czas spotkań z najbliższymi. Nie ważne ile wydamy, co ugotujemy czy jak udekorujemy stół. Najważniejsza jest rodzinna atmosfera i to, że w końcu znajdziemy chwilę na wspólne celebrowanie tego wyjątkowego czasu. 

Jajo jedno, dwa czy pięć?

Czas na najważniejszy składnik, bez którego nie ma Wielkanocy. Czy jajka są zdrowe, czy nie? 

Zawierają dużo cholesterolu

Tak. Najwięcej cholesterolu występuje w żółtku, ok. 212mg, a dopuszczalna domowa dawka cholesterolu to 300mg. Ale według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, spożycie 3-4 jajek w tygodniu jest zdrowe. Dlaczego? Bo jaja źródłem witamin A, D, E, K, B12 i B2, mikro i makroelementów: magnezu, żelazoa, potasu i fosforu, zawierają luteinę, która poprawia widzenie i chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. 

Jajka tuczą

Nie. Ale wszystko zależy od tego, w jakiej formie je zjadamy. Ugotowane jajko to ok. 78 kcal, białko jaj nie zawiera tłuszczu a żółtko ma go zaledwie 5 g. Ale jeśli będziemy jaja smażyć lub podawać z majonezem, ich kaloryczność mocno wzrośnie. 

A co z zatruciem salmonellą?

Bakterie salmonelli giną w temperaturze 70 stopni Celsjusza, więc jaja gotowane możemy spożywać bez obaw. Największe ryzyko istnieje podczas spożywania surowych jajek. Obecnie przypadków salmonelli jest mniej niż w poprzednich latach. Jak się przed nią uchronić? Mycie jajek przed gotowaniem, gotowanie jajek przed spożyciem, zakup jajek z pewnego źródła ogranicza możliwość zatrucia. 

Jeśli zatem przez dwa świąteczne dni będziemy jeść jajka, to raczej nic nam nie grozi. Dla pewności warto wybrać się na dłuższy rodzinny spacer. Oby tylko dopisała pogoda.

Koszyk pełen symboli 

Wielkanoc to niekwestionowane święto jajka, symbolizującego odradzające się życie. Dobór pokarmów na święconkę nie jest przypadkowy. Co symbolizują? 

  • Baranek, niegdyś formowany z masła, obecnie -  w postaci cukrowej lub czekoladowej figurki z chorągiewką z napisem Alleluja, to symbol zmartwychwstałego Chrystusa. 
  • Chleb jest gwarantem pomyślności i dobrobytu. W tradycji chrześcijańskiej to także symbol Ciała Chrystusa. 
  • Jajko to symbol nowego odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią. Pisanki i kraszanki różnorodnie zdobione w poszczególnych regionach Polski, dodają także uroku i malowniczości zawartości koszyczka.
  • Sól chroni przed zepsuciem i odstrasza wszelkie zło. Jest symbolem życia, oczyszczenia i  prawdy.
  • Wędlina zapewnia płodność, zdrowie i dostatek. Dawniej pokarmy mięsne były dobrem luksusowym, uznawanym za przejaw bogactwa.
  • Ser włożony do koszyczka symbolizuje przyjaźń między człowiekiem a siłami przyrody. Wierzono, że gwarantuje dobre zdrowie trzody domowej.
  • Chrzan to siła fizyczna i dobre zdrowie. 
  • Ciasto to nowy składnik. Najczęściej  to wielkanocna baba lub babeczki pieczone własnoręcznie, by pokazać umiejętności kulinarne gospodyni.

O ile składniki wielkanocnego koszyczka wynikają z tradycji, o tyle świąteczne menu to pole do popisu dla każdego z osobna. Niektórzy trzymają się tradycyjnych potraw, inny eksperymentują z nowościami. Najważniejsze jednak, by smakowało!

Świąteczne dekoracje

Najbardziej smakowite dania muszą mieć oprawę - w tym roku wśród kwiatów modna jest chryzantema – słonecznie żółta lub limonkowa w towarzystwie zieleni, drobno lub wielkokwiatowa. Wielkanoc to wiosenne święto a jasne kolory rozjaśnią atmosferę w domu mimo aury na zewnątrz. Kolejnym trendem na Wielkanoc 2018 są dekoracje w odcieniach pudrowego różu, subtelne, podobnie jak budząca się wokół natura. Pamiętajmy jednak by nie przesadzić - prostota a nawet minimalizm, naturalne elementy: gałązki i drewno naturalne bądź bielone, a także drobne kamienie i pisanki w zupełności wystarczą. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama