To klasyczna zabawa, która została zaprojektowana jeszcze w 1645 roku i od tego czasu pozostaje praktycznie w niezmienionej formie. Grać można za darmo oraz na pieniądze w https://spin.city/pl i setkach innych portali internetowych.
Projekt całkowicie opierający się na matematyce i rachunku prawdopodobieństwa sprawia, że jest to jedna z gier oferujących najlepsze szanse na wygraną. Ponadto matematycy i gracze z całego świata przez dziesięciolecia opracowali dziesiątki różnych strategii zabawy. Warto zaznaczyć, że ze względu na matematyczne podłoże gry — wszystkie z nich w pewien sposób działają i znacząco urozmaicają zabawę. Należy jedynie rozważyć pewną kwestię. Czy strategie zapewniają zwiększenie szans na wygraną? Czy może chodzi o coś innego?
Gra losowa a szansa na zwycięstwo
Pierwszą kwestią jest to, że ruletka, tak samo, jak wszystkie inne gry w kasynie, jest zabawą losową i zawsze występuje w niej przewaga nad graczem. W tym przypadku za RTP odpowiada pole 0, które jest wyłączone ze wszystkich zakładów grupowych. Przykład: Gracz typuje kolor czerwony. Szansa na to, że trafi, wynosi 18/37 (18 pól czerwonych, 37 pól wszystkich — 36 w kolorze czerwonym i czarnym oraz pole zero). Dlatego prawdopodobieństwo wygrana/przegrana nie wynosi 50%, tylko nieco mniej — 48,65%. Różnica jest niewielka — praktycznie niezauważalna z perspektywy gracza, ale kasyno zawsze ma małą przewagę. RTP na poziomie 97,3% jest bardzo dobrym wynikiem i znalezienie gier, które zaoferują lepsze możliwości, będzie bardzo trudne. Dlatego ruletka znajduje się w ścisłej czołówce najlepiej wypłacalnych gier.
Wniosek jest jeden — gracz nigdy nie ma pewności zwycięstwa. Mało tego, im dłuższa rozgrywka, tym większe prawdopodobieństwo, że zacznie tracić swoje pierwotne środki pieniężne. Dlatego gra powinna być odpowiednio przemyślana i dostosowana w taki sposób, aby zoptymalizować zakłady i przerwana w odpowiednim momencie. Do tego dochodzi się z doświadczeniem lub korzystając ze strategii.
Możliwości strategii gry w ruletkę i przykłady najczęściej wykorzystywanych opcji
Początkujący gracze często wybierają strategie do ruletki, żeby zwiększyć swoje szanse na wygraną. To dobre posunięcie, ponieważ minimalizują wtedy ryzyko własnego błędu. Ta popularna gra stołowa jak mało która nie wybacza słabości i jest bezwzględna dla osób, które wykonują pochopne i nieprzemyślane kroki. Dlatego warto sięgać po popularne systemy gry. Zostały one opracowane w taki sposób, żeby zmaksymalizować możliwości na wygraną.
Uwaga! Strategia nie zwiększa prawdopodobieństwa wygranej i RTP zawsze wynosi tyle samo dla każdej wariacji ruletki. Wybranie systemu jedynie optymalizuje rozgrywkę i daje swego rodzaju swobodę dla gracza, ponieważ zawsze działa niczym algorytm, według którego należy działać. Dlatego nie należy wybierać strategii w celach „zarobkowych”. Ruletka zawsze pozostaje grą losową i istnieje ryzyko, że pomimo zastosowanej strategii może się nie udać.
Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze strategie do gry w ruletkę.
Strategia Martingale
To zdecydowanie najczęściej wybierany system rozgrywki, który jest bardzo łatwy w opanowaniu. Zasada jest bardzo prosta — gracz obstawia zakłady zewnętrzne z szansą 48,65% trafienia (czerwone/czarne, parzyste/nieparzyste, wysokie/niskie) i podwaja stawkę w przypadku przegranej.
Przykład rozgrywki:
Krok | Działanie | Bilans |
Krok 1 | Wybranie relatywnie niskiej stawki zakładu np. 1. | 0 |
Krok 2 | Postawienie dowolnego zakładu z grupy 48,65%. | 0 |
Krok 3 | Zakład nietrafiony. | -1 |
Krok 4 | Postawienie dowolnego zakładu z grupy 48,65% z podwojeniem stawki (2). | -1 |
Krok 5 | Zakład nietrafiony. | -3 |
Krok 4 | Postawienie dowolnego zakładu z grupy 48,65% z podwojeniem stawki (4). | -3 |
Krok 6 | Zakład trafiony. | +1 |
Krok 7 | Powrót do zakładu początkowego i powtórka wszystkich kolejnych kroków do momentu trafienia | +1 |
Martingale działa na schemacie, który w momencie wygranej zwraca wszystkie dotychczasowe przegrane. Jak widać na przykładzie — po dwóch przegranych z rzędu, wystarczy jedno trafienie, żeby bilans był dodatki. Zakłady obstawiane w tym systemie mają szansę powodzenia bliską 50%, więc w końcu zawsze uda się trafić.
Najważniejsze zasady rozgrywki w systemie Martingale to:
- Niski zakład, który pozwoli na wielokrotne podwajanie stawki.
- Konsekwentne trzymanie się zasady podwajania — bez względu na liczbę nietrafionych zakładów z rzędu.
- Wracanie do stawki początkowej po każdym trafionym zakładzie.
Jeżeli gracz zastosuje się do tych prostych reguł, to Martingale zapewni mu zabawę na najwyższym poziomie, z dużym prawdopodobieństwem zakończenia rozgrywki na plusie.
Strategia D’Alembert
System działający w pewnym sensie na podobnych zasadach do przedstawionego wyżej. W tym przypadku również chodzi o to, aby każdy wygrany zakład pozwolił odzyskać wszystkie wcześniejsze przegrane.
Główne zasady to:
- Typowanie zakładów z 48,35% szansą trafienia (czerwone/czarne, parzyste/nieparzyste, wysokie/niskie).
- Ustalenie jednostki zakładu na podstawie budżetu przeznaczonego na grę. Powinna być odpowiednio niska (kilka procent budżetu).
- Z każdym przegranym losowaniem zakład zostaje zwiększony o jedną jednostkę, a w przypadku wygnanej — zmniejszony o jednostkę.
Kluczowe w tym przypadku jest, aby gracz wybrał dogodny moment zakończenia zabawy, bo zakład może rosnąć w relatywnie szybkim tempie, zwiększając ryzyko.
Strategia Labouchere
Nieco bardziej zaawansowany system, który opiera się na tworzeniu ciągu liczb i wybraniu jednostki zakładów (patrz strategia D’Alembert). Przykład: Wybrano ciąg 1-2-3-4-5. Obstawiając zakład, wybiera się pierwszy i ostatni wyraz i dodaje je ze sobą. W tym przypadku 1+5=6. 6 to liczba jednostek zakładu do postawienia na zakład z szansą 48,35%. W przypadku wygranej wybrane wyrazy ciągu zostają skreślone, a w przypadku przegranej 6 wraca do ciągu i tworzy się nowy zakład na tej samej zasadzie: 2-3-4-6, tj. 2+6=8 jednostek.
Ten system wymaga dużego budżetu i ma nieco wyższe ryzyko. Jednak w przypadku ostatecznego skreślenia wszystkich wyrazów ciągu, zdobywa się odgórnie ustaloną sumę pieniędzy (jednostka razy wartość wszystkich wyrazów ciągu).
Strategia Fibonacciego
W tym przypadku gracz stosuje zasadę określania stawki na podstawie popularnego ciągu Fibonacciego. Zasada tworzenia kolejnych zakładów jest bardzo prosta — suma dwóch kolejnych wyrazów ciągu tworzy następny: 1-1-2-3-5-8-13-21-34. Gracz wybiera jednostkę i zaczyna od drugiej jedynki. W przypadku przegranej przechodzi do kolejnego zakładu, a w przypadku przegranej cofa się o dwie pozycje (maksymalnie do drugiej jedynki). W momencie trafienia otrzymuje się pełen zwrot dotychczasowych stawek. Wadą tego systemu jest to, że bardzo szybko dochodzi się do wysokich stawek. Dlatego jest przeznaczony dla osób, które mogą pozwolić sobie na duże ryzyko.
Czy strategie rzeczywiście działają?
Jak widać na przedstawionych przykładach. Gra zawsze może prowadzić do wygranej. To czysta matematyka. Warto zauważyć, że stosowana jest tutaj jedna z najważniejszych zasad gier losowych — wybranie idealnego momentu na zakończenie rozgrywki. W momencie wygrania bilans rozgrywki jest dodatni. Dlatego, jeżeli skończy w odpowiednim momencie, to będzie wygranym. Jeżeli będzie cały czas kontynuował to w końcu i tak przegra — statystyka jest nieubłagana i stoi w tej kwestii po stronie kasyna.