W dzisiejszych czasach temat wiercenia na sucho zyskuje na popularności, ponieważ pozwala wykonać pracę czysto, bez szlamu wodnego. Jest to szczególnie ważne, jeśli konieczne jest wiercenie w pomieszczeniu z już wykonanymi naprawami. Na przykład, zdecydowałeś się zainstalować kilka dodatkowych gniazdek w swoim mieszkaniu, rekuperator lub klimatyzator. W tym artykule specjaliści firmy Distar opowiedzą Ci wszystko o wierceniu na sucho - jaki sprzęt jest preferowany, zadania, które można wykonać i otwornice diamentowe, nadające się do takich zadań.
Sprzęt do wiercenia na sucho
Jeśli wiercenie na mokro jest często wykonywane za pomocą wiertarek na specjalnych stojakach, wówczas wiercenie na sucho jest prawie zawsze wykonywane ręcznie, bez dodatkowych urządzeń. Wiercenie na sucho wiąże się z wytwarzaniem dużej ilości pyłu, dlatego w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się tego pyłu w pomieszczeniu stosuje się różne urządzenia do odpylania. Niektóre rodzaje urządzeń przewidują wbudowany odpylacz.
Do wiercenia na sucho materiałów budowlanych stosuje się kilka rodzajów sprzętu, a każde elektronarzędzie ma swoje mocne i słabe strony.
- Młotowiertarka. Stosunkowo niedrogi rodzaj sprzętu. W wierceniu na sucho może być stosowany do wykonywania niegłębokich otworów, takich jak otwory technologiczne na gniazdka. Otwornice diamentowe montuje się na młotowiertarce za pomocą specjalnego adaptera SDS. Wiercenie koniecznie musi być wykonywane w trybie bezudarowym. Młotowiertarka ma bardzo niskie obroty i moc, dlatego praca z wytrzymałym betonem jest bardzo trudna i lepiej taki sprzęt stosować na łatwiejszych w obróbce materiałach - cegle, gazobetonie, pianobetonie i innych.
- Wiertarka udarowa. Narzędzie bardzo podobne do młotowiertarki, ale pracuje z wyższymi prędkościami, dlatego lepiej sobie radzi z betonem. Otwornica diamentowa jest montowana za pomocą adaptera, podobnego do SDS, który nie ma specjalnych wypustów, ponieważ jest zaciśnięty w trzy szczęki uchwytu wiertarskiego. Główne zalety wiertarki to cena, wszechstronność, wymiary i waga. Wiercenie tego typu sprzętem najlepiej będzie również wykonywać w trybie bezudarowym. Podobnie jak młotowiertarka, wiertarka służy głównie do wykonywania płytkich otworów.
- Wiertarka ręczna do wiercenia diamentowego. Ten rodzaj sprzętu jest bardziej profesjonalny. Moc i wysokie obroty pozwalają wiercić głębsze i o większej średnicy otwory. Obecność kilku prędkości pozwala na wygodną pracę z różnymi średnicami otwornic diamentowych. Prędkość obróbki nawet mocnych betonów jest dość wysoka. Wady - wysoka cena, wymiary i waga. Takie urządzenia mogą być produkowane z wrzecionem 1 1\4 UNC lub M16 - M18. Istnieją również różne adaptery, dzięki którym można przykręcić otwornice do dowolnego otworu montażowego. Niektóre egzemplarze są wyposażone w odpylacz.
- Wiertarka ręczna do wiercenia diamentowego z mikrouderzeniem. Ta technologia tylko zyskuje na popularności. Taki sprzęt jest najdroższy w segmencie narzędzi do wiercenia na sucho, ale cena jest uzasadniona szybkością pracy. Jeśli wiercenie otworu pod gniazdka na młotowiertarce może zająć 4-5 minut (w mocnym betonie M400 i wyższym), wówczas wiertarka z mikroudarem poradzi sobie z tym zadaniem w mniej niż minutę. Takie urządzenia również produkowane z wrzecionem 1 1\4 UNC lub M16 - M18. Niektóre egzemplarze są wyposażone w odpylacz.
Najczęściej rzemieślnicy używają tańszego sprzętu, ale ma on bardzo niską prędkość obróbki materiałów budowlanych, a także nie może wykonywać otworów do pełnego zakresu zadań.
Zadania, wykonywane przy stosowaniu wiercenia na sucho
Korzystając z młotowiertarki lub wiertarki, mistrz znacznie zawęża sobie zakres wykonywanych prac, ponieważ ten rodzaj sprzętu elektrycznego nie nadaje się do wiercenia z wykorzystaniem otwornic diamentowych o dużych średnicach. Ale za pomocą wiertarek do wiercenia diamentowego można wykonywać otwory do 162 mm i więcej (w zależności od twardości obrabianego materiału). Wszyscy producenci takiego sprzętu w instrukcji obsługi wyraźnie wskazują maksymalną dopuszczalną średnicę wiertła. Jednak podczas obróbki materiałów ściernych (cegła, blok gazowy, pianobeton) rzemieślnicy mogą wykonywać otwory o wyższych średnicach, niż wskazane w instrukcji. Jakie więc operacje może wykonać mistrz dzięki wierceniu na sucho?
- Montaż gniazdek. Takie otwory są wykonywane otwornicami diamentowymi o średnicy 68, 72 i 82 mm i mają głębokość około 60-70 mm.
- Otwory na gazociąg. Średnica takiego otworu wynosi 32-42 mm, ale głębokość może osiągnąć 500 mm lub więcej.
- Montaż klimatyzacji. Otwór do montażu klimatyzatorów wynosi 52-62 mm, a jego głębokość zależy od grubości ściany.
- Okap, wentylacja i kanalizacja. Otwory do okapów, wentylacji i kanalizacji mogą osiągnąć średnicę 102-132 mm. Głębokość zależy również od grubości ściany i może przekraczać 500 m.
- Rekuperator. W zależności od modelu rekuperatora średnica otworu może wynosić od 82 do 132 mm.
Jest to lista operacji, które można wykonać w mieszkaniach z już wykonanymi naprawami i gdzie bardzo niepożądane jest stosowanie wiercenia z zaopatrzeniem w ciecz chłodzącą. Oprócz tych operacji wiercenie na sucho można również stosować na obszarach, na których nie ma jeszcze wykończenia, ale z tego czy innego powodu nie można pracować z wodą.
Otwornice diamentowe do wiercenia na sucho
Otwornice, używane do wiercenia na sucho, różnią się swoim składem od otwornic na mokro, dlatego w żadnym wypadku nie należy używać otwornic do wiercenia na mokro bez płynu chłodzącego i odwrotnie. Ogólnie rzecz biorąc, otwornice do wiercenia na sucho można podzielić na 3 kategorie:
- Do wiertarek i młotowiertarek. Do tego typu urządzeń stosuje się otwornice diamentowe o średnicach 68, 72 i 82 mm. Większość otwornic do młotowiertarki i wiertarki jest przeznaczona do wiercenia płytkich otworów (60-70 mm), ale są też dłuższe (do 300 mm). Krótkie otwornice nadają się do obróbki prawie wszystkich rodzajów materiałów budowlanych (cegła, blok żużlowy, tynk, gazobeton i beton). Dłuższe otwornice bardzo słabo radzą sobie z wytrzymałym lub zbrojonym betonem, ponieważ ten rodzaj pracy wymaga dużej mocy i obrotów sprzętu. W zależności od materiału - ich żywotność wzrasta lub spada. Na przykład, podczas wiercenia w betonie żywotność otwornic może wynosić 40-60 otworów, a na cegle taka otwornica może wykonać ponad 300 otworów.
- Do wiertarek do wiercenia diamentowego. Każda otwornica, którą się stosuje na młotowiertarce lub wiertarce udarowej, może być również używana na wiertarce do wiercenia diamentowego. Wysokie obroty i moc tego sprzętu pozwalają wiercić otwory nawet w mocnym i zbrojonym betonie wiertłami od 42 do 102-112 mm. Nie warto zapominać o tym, iż maksymalna średnica użytego materiału eksploatacyjnego jest regulowana przez producenta. Długość otwornic do głębokich otworów sięga 300-450 mm, ale w razie potrzeby można kupić specjalny przedłużacz i wykonać głębsze otwory.
- Do wiertarki do wiercenia diamentowego z mikrouderzeniem. Technologia mikrouderzenia pozwala z łatwością obrabiać beton o dowolnej wytrzymałości otwornicami o średnicy 42-162 mm i długością do 450 mm. W przypadku takiego sprzętu konieczne jest zakupienie specjalnych otwornic, stosowanie których producent zaleca w trybie mikrouderzenia. Stosowanie zwykłych otwornic może prowadzić do drastycznego zmniejszenia żywotności.
Bardzo ważne jest przestrzeganie zarówno wymagań producenta sprzętu (zwłaszcza dot. maksymalnej dopuszczalnej średnicy użytego wiertła), jak i wymagań producenta otwornic diamentowych. Wszyscy producenci otwornic w instrukcji obsługi wskazują, jaki sprzęt, przy jakich prędkościach i do obróbki jakich materiałów należy używać poszczególnych wierteł.
Wnioski
Wiercenie na sucho nabiera dużych prędkości, ponieważ nie wymaga instalacji nieporęcznego stojaka i pozwala wykonywać pracę czysto, bez brudu i kurzu (w przypadku odpylania). Wybierając sprzęt do wiercenia na sucho, bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że diamentowe wiertła do wiercenia na sucho, ze względu na swoją moc i wysokie obroty, umożliwiają wykonywanie otworów znacznie szybciej i przy minimalnym wysiłku. Dlatego oszczędzanie na elektronarzędziach w tej sprawie nie zawsze jest wskazane.