Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 13:40

Frezje – wyjątkowe rośliny dla doświadczonych ogrodników

Frezje to rośliny o przepięknych kwiatach, a także słodkim, intensywnym zapachu. Są one bardzo popularne wśród florystów, którzy tworzą z nich atrakcyjne bukiety. Niestety frezje nie należą do roślin łatwych w uprawie, dlatego poleca się je przede wszystkim osobom mającym doświadczenie w ogrodnictwie. Co należy wiedzieć przed zakupem cebul frezji?
  • 10.12.2023 15:36
Frezje – wyjątkowe rośliny dla doświadczonych ogrodników

Podstawowe wiadomości na temat frezji

Frezje to popularne na całym świecie rośliny ozdobne, które można kupić w większości kwiaciarni. Są one roślinami cebulowymi będącymi częścią licznej rodziny kosaćcowatych. Do tej samej rodziny roślin zaliczamy mieczyki, tritonie czy efektowne irysy. W większości krajów świata frezje spotykane są przede wszystkim w uprawach. W środowisku naturalnym można je podziwiać wyłącznie w Afryce. Rośliny te nie są wysokie. Dorastają maksymalnie do 45 centymetrów. Podziemna część rośliny to niewielka bulwa, którą pokrywa włóknista, brązowa łuska. Łodyga frezji jest bardzo charakterystyczne – powyginana i rozgałęziona. Liście są sztywne, równowąskie, ciemnozielone, odziomkowe. Zdecydowanie najważniejszą częścią tej rośliny są kolorowe kwiaty w kształcie dzwonków. Występują one w wielu wariantach kolorystycznych i wyróżniają się wyjątkowo przyjemnym zapachem. W kwiaciarniach możemy spotkać frezje o kwiatach białych, kremowych, fioletowych, żółtych, kemowych, różowych, a nawet dwubarwnych. Pierwsze kwiaty tej rośliny pojawiają się w czerwcu, natomiast okres kwitnienia kończy się w lipcu. Jako, że rośliny te wywodzą się z krajów tropikalnych, mają specyficzne wymagania, a ich uprawa w polskich ogrodach nie należy do najłatwiejszych. Nie oznacza to jednak, że nie ma ogrodników, którzy się jej podejmują.

Dlaczego uprawa frezji jest trudna?

Frezje wywodzą się z innego klimatu, co sprawia, że potrzebują specyficznych warunków uprawy. Zapewnienie im odpowiedniego środowiska w polskim ogrodzie nie jest proste. Rośliny te powinno się uprawiać w ściśle określonym czasie, gdyż potrzebują one z jednej strony dobrze oświetlonego i ciepłego stanowiska, z drugiej natomiast chłodnego podłoża. Z powyższych względów cebule frezji sadzi się do gruntu w połowie kwietnia. Nie później, gdyż w kolejnych tygodniach podłoże zaczyna się nagrzewać, co nie odpowiada tym roślinom. Po posadzeniu przykrywa się podłoże agrowłókniną lub słomą, co chroni je przez zbyt szybkim nagrzewaniem się.

W Polsce kwietniowa pogoda bywa kapryśna, dlatego ogrodnicy sadzą frezje w szklarniach lub tunelach foliowych. Niekiedy konieczne jest dodatkowe naświetlanie tych roślin.
 

Optymalna gleba dla frezji jest stale umiarkowanie wilgotna, próchnicza, przepuszczalna, zasobna w składniki pokarmowe. Rośliny te nie znoszą suszy, nie służy im również nadmiar wody (w podmokłym podłożu cebule zaczynają gnić).

Czy frezje potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych?

Cebule frezji w okresie spoczynku muszą być poddawane naprzemiennie działaniu wysokich i niskich temperatur. Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne, ale umiarkowane nawadnianie. Rośliny potrzebują zasobnej w składniki pokarmowej gleby, dlatego konieczne jest ich nawożenie specjalnymi nawozami do roślin kwitnących.

Cebule frezji tylko od renomowanych sprzedawców

Mamy największe szanse na wyhodowanie zdrowych i dorodnych frezji, jeżeli posadzimy je z dobrej jakości cebul. Cebule frezji dobrze jest kupić od sprawdzonych, renomowanych producentów. Dają nam oni gwarancję najwyższej jakości, ich cebule pozyskiwane są wyłącznie z kontrolowanych upraw.

--- Artykuł sponsorowany ---