Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 11:36

Czym kierować się przy wyborze suplementu diety z magnezem?

Po który preparat warto sięgnąć, gdy grozi nam niedobór magnezu? Czy wiesz, czym kierować się przy wyborze dobrego i bezpiecznego suplementu diety? Poznaj najlepiej przyswajalne formy magnezu i sprawdź, dlaczego organizm człowieka tak bardzo potrzebuje tego pierwiastka.
  • 02.02.2024 14:29
Czym kierować się przy wyborze suplementu diety z magnezem?

Dobroczynne właściwości magnezu

Bez magnezu prawidłowe funkcjonowanie kluczowych narządów byłoby praktycznie niemożliwe. Ten niepozorny pierwiastek reguluje działanie układu nerwowego, wspiera funkcje psychologiczne, wspomaga pracę mięśni oraz jest kluczowy dla zachowania równowagi elektrolitowej. Poważny niedobór magnezu powoduje, że wszystkie funkcje w organizmie ulegają zaburzeniom, co negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Utrzymanie prawidłowego poziomu magnezu to kwestia priorytetowa – wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, z których wychodzi się przez długi czas.

Uzupełnianie niedoborów magnezu

Pierwszym krokiem prowadzącym do uzupełnienia niedoboru magnezu powinno być przeanalizowanie swojej diety. Być może zmiana nawyków żywieniowych wystarczy, by wszystko wróciło do normy. Warto uzupełnić swój jadłospis o nasiona słonecznika, migdały i orzechy, szpinak, ryby, maliny oraz inne produkty o wysokiej zawartość magnezu. Niestety, zmiana trybu życia nie zawsze jest możliwa. Przygotowywanie pełnowartościowych posiłków dla wielu osób stanowi poważne wyzwanie – intensywny, stresujący tryb życia często zmusza nas do jedzenia posiłków na mieście. W takiej sytuacji należy sięgnąć po odpowiednie suplementy diety. Sprawdzonym wyborem będzie na przykład magnez Aliness.

Jak rozpoznać, że Twój organizm potrzebuje magnezu?

Niedobór magnezu może dotknąć każdego człowieka, jednak najczęściej jest to problem osób, które przyjmują nadmierne dawki kawy lub preferują ubogą i mało zróżnicowaną dietę. Niski poziom tego pierwiastka jest też charakterystyczny dla pacjentów przyjmujących antybiotyki, środki uspokajające lub tabletki antykoncepcyjne. Jak rozpoznać niedobór magnezu? Sygnałem alarmowym powinny być dokuczliwe objawy, m.in.:

  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • trudności z zasypaniem oraz płytki sen,
  • częste infekcje,
  • przewlekłe uczucie zmęczenia,
  • bolesne skurcze mięśni,
  • zaburzenia rytmu serca.

Lekceważenie tych dolegliwości może prowadzić do gwałtownego pogorszenia samopoczucia oraz niebezpiecznego niedokrwienia mięśnia sercowego. Warto regularnie badać poziom magnezu, a w razie pojawienia się niepokojących symptomów zasięgnąć porady specjalisty.

Najlepiej przyswajalne formy magnezu

W ofercie aptek i sklepów internetowych znajdziemy setki produktów magnezowych o różnym składzie. Jak rozpoznać najlepszy? Warto zwracać uwagę na postać magnezu – należy wybierać te dobrze przyswajalne, czyli:

  • cytrynian magnezu (przyswajalny w ok. 90%),
  • mleczan magnezu (przyswajalny w ok. 80%),
  • węglan magnezu lub asparaginian (przyswajalne w ok. 30%).

Świetnym pomysłem będzie kupno produktu zawierającego magnez i witaminę B6, ponieważ takie połączenie wpływa na lepszą przyswajalność substancji zawartych w preparacie.

--- Artykuł sponsorowany ---