Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 00:26

Odmiany diamentowych wierteł koronowych

  • 27.02.2024 08:34
Odmiany diamentowych wierteł koronowych

Dzięki diamentowym wiertłom koronowym można wykonać wiele zadań budowlanych:

  • Wiercenie gniazdek.
  • Wiercenie pod okablowanie.
  • Otwory do montażu okapów, rekuperatorów i systemów wentylacyjnych.
  • Wykonanie otworów pod komunikację wodną.
  • Prace demontażowe.

Jest to daleko niecały wykaz robót, które można wykonać za pomocą wierteł koronowych. Niektóre z tych prac są wykonywane za pomocą specjalnych koron do płytek, do innych celów odpowiednie są wiertła do betonu. W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy wiertła do materiałów okładzinowych oraz te, przeznaczone do betonu i cegły.

Сухе свердління будівельних матеріалів. Питання-рішення.

Diamentowe wiertła koronowe do materiałów okładzinowych

Materiały okładzinowe obejmują płytki ceramiczne, gres, granit, marmur i inne materiały, z których można wykonać wykończenie wnętrz lub na zewnątrz.

Wiertła do materiałów okładzinowych są najczęściej używane na wiertarkach, wkrętarkach lub młotowiertarkach, nieco rzadziej na szlifierkach kątowych. Wiertła do szlifierek kątowych mają otwór do montowania z gwintem M16, a do wiertarek, młotowiertarek i śrubokrętów - trzpień S10 i S12.

 Zakres średnic wierteł do materiałów okładzinowych jest bardzo szeroki: 6, 8, 10, 12, 14, 16, 20, 25, 35, 45, 70, 100, 110 i 130 mm. Tak szeroka gama pozwala na wykonanie zarówno małych otworów na okablowanie lub kołek rozporowy, jak i dużych dla rekuperatorów i układów okapowych.

Istnieje kilka rodzajów koron diamentowych do obróbki materiałów okładzinowych, i różnią się one radykalnie swoimi właściwościami:

  • Spiekania próżniowego. Korony wykonane przy użyciu technologii spiekania próżniowego mogą być stosowane zarówno na szlifierkach kątowych, jak i wiertarkach itp. Mają bardzo duży diament, a więc podczas pracy z materiałem okładzinowym pozostawiają bardzo zauważalne odpryski na powierzchni. Ich główną zaletą jest duża szybkość obróbki nawet najtrwalszych rodzajów materiałów okładzinowych. Kolejną zaletą jest praca bez płynu chłodzącego. Z wykorzystaniem odkurzacza rzemieślnicy mogą wykonywać otwory w materiałach okładzinowych bez zanieczyszczania miejsca pracy pyłem lub szlamem wodnym.
  • Wiertła galwaniczne. Wiertła galwaniczne mają na powierzchni bardzo drobne diamenty, dzięki czemu uzyskuje się bardzo wysoką czystość krawędzi i prawie niewidoczne odpryski. Takie wiertła pracują tylko z podawaniem cieczy chłodzącej, próby pracy w trybie na sucho prowadzą do szybkiego zużycia diamentów i kilkakrotnego zmniejszenia żywotności! Prędkość obróbki materiału jest znacznie niższa niż w przypadku wierteł spiekania próżniowego. Takie wiertła są produkowane głównie do pracy na wiertarkach i wkrętarkach, bardzo rzadko można spotkać egzemplarze szlifierek kątowych.
  • Spiekania proszkowego. Wiertła spiekania proszkowego mają bardzo wysoką żywotność, ponieważ mają wiele warstw z diamentami, które obrabiają materiał. Wiertła spiekania galwanicznego i próżniowego mają tylko 1 rząd diamentów, a gdy te diamenty wypadną lub stępią się, korona przestaje wiercić. Natomiast wiertła spiekania proszkowego mają wiele rzędów diamentów, które zużywają się wraz z metalowym wiązaniem i pozwalają nowym diamentom wystawać na zewnątrz, aż wysokość warstwy diamentowej zostanie całkowicie zużyta. Takie wiertła działają również tylko w trybie na mokro. Istnieją wiertła spiekania proszkowego o różnych rozmiarach diamentów, zarówno do otworów wykończeniowych, jak i zgrubnych. Większość takich wierteł koronowych jest używana na wiertarkach i młotowiertarkach, rzadziej na wkrętarkach i bardzo rzadko na szlifierkach kątowych.

Wybierając diamentową otwornicę do materiałów okładzinowych, należy koniecznie zwrócić uwagę na rodzaj trzpienia lub otworu montażowego i wybierać koronę, zgodnie ze swoim sprzętem!

Jeśli potrzebujesz czystych i pięknych otworów - najlepszym wyborem będą wiertła galwaniczne. Jeśli potrzebujesz wysoką żywotność, odpowiednie będą wiertła spiekania proszkowego, a jeśli dla Ciebie głównym kryterium jest szybkość pracy, wtedy wiertła próżniowe są twoim wyborem.

Wiertło diamentowe DDS-W 72x65xM16 T-Concrete / SDS+

Diamentowe wiertła koronowe do betonu i cegły

Do pracy z betonem i cegłą stosuje się wyłącznie wiertła spiekania proszkowego, ponieważ czystość krawędzi nie jest tutaj ważna, a głównymi kryteriami są żywotność i szybkość obróbki. Żywotność korony zależy od jej składu, a szybkość obróbki zależy głównie od sprzętu. Istnieje kilka rodzajów sprzętu, z pomocą którego mistrzowie wiercą otwory w betonie i cegle - młotowiertarka, wiertarka i wiertarka do wiercenia diamentowego. Wiertła, używane na młotowiertarkach, mają trzpień (lub specjalny adapter) SDS+. Na wiertłach do wiertarek stosuje się trzpienie S10 i S12. Do wiertarek do wiercenia diamentowych są produkowane wiertła z lądowaniem M16, M18 lub 1 1\4 UNC.

Przyjrzyjmy się bliżej, jaki sprzęt i do czego jest używany:

  • Wiertarka i młotowiertarka. Chociaż te 2 rodzaje urządzeń różnią się mocą i prędkością obrotową, wykonuje się na nich głównie płytkie otwory o średnicy do 100 mm. Najczęściej są to otwory na gniazdka lub nieduże rury. Otwory w betonie i cegle na tego typu urządzeniach są wykonywane wyłącznie w trybie na sucho. Często rzemieślnicy używają specjalnych przystawek do odbioru pyłu ze strefy cięcia, ponieważ nawet z jednego otworu do gniazdka zbiera się więcej niż szklanka pyłu.
  • Wiertarka do wiercenia diamentowego. Jest to bardziej profesjonalny rodzaj sprzętu, dzięki któremu możliwe jest wykonanie otworów o średnicy do 500 mm, czasami nawet większych i o głębokości nawet kilku metrów (dzięki specjalnym przedłużaczom). Istnieją modele zarówno do obróbki betonu na sucho, jak i na mokro. Również diamentowe wiertła koronowe produkowane są do obróbki betonu i cegły na mokro i na sucho.

Dzięki wiertarkom do wiercenia diamentowego nawet w trybie na sucho możliwe jest wykonywanie otworów w mocnym i zbrojonym betonie. Szczególnie łatwo jest wykonać takie otwory na specjalnych wiertarkach diamentowych z mikroudarem. Dzięki tej technologii szybkość obróbki mocnego betonu znacznie wzrasta! Nie zapominaj o tym, że istnieją specjalne korony do wiertarek z mikroudarem. Używając zwykłych koron do betonu na maszynach z mikroudarem, możesz znacznie zmniejszyć żywotność roboty wiertła.

Często producenci sprzętu podają dopuszczalne średnice wierteł koronowych, które można stosować na jednej lub innej wiertarce. Maksymalna średnica wiertła, którym można pracować w trybie na sucho, wynosi 162 mm. Jednak podczas pracy z miękkim i ściernym materiałem (cegła, blok piankowy, gazobeton i tym podobne), mistrzowie używają wierteł o dużych średnicach w trybie na sucho.

Jeśli potrzebujesz wykonać otwór o średnicy większej niż 162 mm w mocnym lub zbrojonym betonie, najlepszym rozwiązaniem do takich zadań będą wiertnice do wiercenia diamentowego ze specjalnym stojakiem, które pracują z podawaniem cieczy chłodzącej. Wynika to z faktu, że wiertło podczas obróbki betonu bardzo się nagrzewa, co może prowadzić do stępienia diamentów, a podczas pracy z płynem chłodzącym przegrzanie jest wykluczone.

Wnioski

Rynek osprzętu diamentowego oferuje rzemieślnikom szeroki wybór wierteł koronowych do dowolnego sprzętu i materiału. Wybierając wiertło koronowe, zawsze słuchaj zaleceń producenta osprzętu diamentowego i sprzętu! Odpowiednio dobrane wiertło koronowe zachwyci cię dobrze wykonaną pracą i dobrą żywotnością.

--- Artykuł sponsorowany ---