Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 20:48

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami w każdym wieku?

Zarówno dorośli jak i dzieci mają problem z wyrażaniem emocji. Może to wynikać z wielu przyczyn. Umiejętność radzenia sobie z emocjami i stosunki społeczne wpływają na nasze życie, dlatego tak ważne jest abyśmy umieli się porozumieć z drugim człowiekiem. Co możemy zrobić żeby poprawnie odnajdywać się w społeczeństwie?
  • 05.03.2024 14:38
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak radzić sobie z trudnymi emocjami w każdym wieku?

 

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • co to jest Trening Umiejętności Społecznych (TUS) i jak się odbywa
  • jak zakwalifikować się na TUS?

Trening Umiejętności Społecznych przeznaczony jest dla dzieci i osób dorosłych. To zajęcia pozwalające na nabycie umiejętności społecznych jak asertywność, czyli mówienie „nie”, umiejętność przyjmowania krytyki i jej przekazywania drugiej osobie oraz szereg innych umiejętności pomagających odnaleźć się w społeczeństwie czy grupie rówieśniczej.

Jak w praktyce wyglądają zajęcia TUS?

TUS, czyli Trening Umiejętności Społecznych (z ang. Social Skills Training SST) to zindywidualizowany program uczenia się nowych umiejętności interpersonalnych. Jest to udowodniona naukowo metoda stosowana np. w terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu. TUS (https://rodzinaodnowa.waw.pl/tus/) to zajęcia odbywające się w grupie do kilku osób. Dla dzieci są to grupy dostosowane wiekowo. Na około trzymiesięcznej terapii uczestnicy uczą się jak odnaleźć się w grupie, np. jak nawiązywać bliższe relacje, jak rozmawiać, jak odmawiać, jak krytykować. Jednym słowem jak odnaleźć się w relacji z drugim człowiekiem i z grupą. Relacje dotyczą zarówno rodziny jak i pracy czy szkoły. Nauczymy się również jak radzić sobie z emocjami i uczuciami, rozpoznawać je i wyrażać, jak aktywnie słuchać, jak zadawać pytania, dyskutować. Dowiemy się również jak prosić o pomoc i pomagać innym oraz mówić i przyjmować komplementy.

Na TUS można bezpiecznie nawiązać relacje i nauczyć się rozwiązywania konfliktów. Można rozwinąć zachowania akceptowalne społecznie i nauczyć się regulować swoje emocje. Dzięki temu lepiej zrozumiemy relacje społeczne i lepiej będziemy rozwiązywać codzienne problemy. Wzbogacimy swoje zachowania o takie dające więcej satysfakcji z codziennego życia podczas pełnienia ról społecznych - małżonka, rodzica, pracownika itp..

Jak zapisać się na TUS?

Na zajęcia TUS trzeba zapisać się w ośrodku terapeutycznym np. w ośrodku Rodzina Od Nowa (https://rodzinaodnowa.waw.pl/). W pierwszej kolejności odbywają się konsultacje, gdzie rozmawia się ze specjalistą o swoim problemie, a później następuje kwalifikacja na zajęcia.

TUS trwa 12 sesji grupowych po 105 minut, raz w tygodniu, w grupach do 12 osób. Każda sesja zajęć TUS oraz konsultacje są płatne.

--- Artykuł sponsorowany ---