Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 02:55

Modernizacja suwnic w celu poprawy bezpieczeństwa – na czym polega?

Sprawnie działające urządzenia dźwignicowe to podstawowy element infrastruktury w wielu branżach. Z biegiem czasu jednak nawet najdroższy i najlepszy sprzęt wymaga unowocześnienia. W innym wypadku obroty przedsiębiorstwa zaczną spadać, ponieważ maszyny staną się mniej wydajne. Jak rozpoznać, że nadeszła pora na modernizację suwnic, i co możesz zrobić, aby pracownicy w firmie czuli się bezpiecznie?
  • 09.04.2024 09:57
  • Autor: Grupa tipmedia
Modernizacja suwnic w celu poprawy bezpieczeństwa – na czym polega?

Kiedy należy rozważyć modernizację suwnicy?

Wyposażenie zakładu w suwnice dostosowane do specyfiki wykonywanej pracy lub ciężaru i gabarytów transportowanych ładunków to duży wydatek, dlatego przedsiębiorcy mogą rozważać wybór tańszego i mniej wydajnego sprzętu.

Niestety w praktyce taka strategia rzadko się sprawdza, a suwnica, która jest źle dobrana lub nadmiernie eksploatowana, może być źródłem przestojów lub wypadków przy pracy. Dla pracodawcy obie sytuacje oznaczają dodatkowe, często bardzo wysokie koszty.

O tym, że nadeszła pora na modernizację suwnic, decyduje zbliżanie się do końca cykli pracy urządzenia. Każda dźwignica jest projektowana tak, aby wytrzymać określoną liczbę transportów liczonych od momentu uruchomienia urządzenia do zdjęcia ciężaru z haka. Jeżeli firma planuje rozwój działalności i zwiększenie wolumenu zamówień, dla bezpieczeństwa pracowników warto rozważyć unowocześnienie i regularną kontrolę wykorzystywanych maszyn.

Modernizację parku maszynowego uzasadnia zmiana lub rozszerzenie profilu działalności. Przedsiębiorstwo, które chce świadczyć nowe usługi, wymagające specjalistycznego sprzętu, powinno uwzględnić zakup suwnic procesowych. Nie tylko zwiększają one efektywność zakładu, ale przyczyniają się też do lepszej ochrony pracowników.

Wreszcie za odświeżeniem sprzętu przemawia zmiana modelu prowadzonej działalności przewidująca np. wykorzystanie suwnic na zewnątrz. W takim przypadku modernizacja może obejmować wykorzystanie sprzętu spełniającego odpowiednio wysokie normy IP (ang. Ingress Protection) oraz izolacji przed niskimi lub wysokimi temperaturami.

Suwnica uniwersalna czy procesowa?

Modernizacja suwnic poprzez zamianę urządzeń uniwersalnych na procesowe powinna być wykonana z myślą o specyfice konkretnej pracy. Innych rozwiązań potrzebuje przemysł hutniczy, automotive, lotniczy i stoczniowy.

Ważne jest dopasowanie wszystkich parametrów urządzenia, nie tylko udźwigu czy prędkości manipulowania ładunkiem, ale również rodzaju wykorzystanych chwytaków. Zwłaszcza ten ostatni element musi być przystosowany do pracy z nietypowym towarem, np. sypkim, płynnym lub wielkogabarytowym.

Jak przeprowadzić modernizację suwnicy?

Poza dopasowaniem poszczególnych elementów do rodzaju wykonywanej pracy modernizacja suwnic może być przeprowadzona na kilka sposobów.

Wymiana części zapasowych

Wymiana części zapasowych polega na zastosowaniu podzespołów o zwiększonej wytrzymałości, które sprawią, że ten sam sprzęt będzie w stanie wytrzymać większe obciążenie.

Przy wyborze komponentów warto przede wszystkim decydować się na części oznaczone jako OEM (ang. Original Equipment Manufacturer), czyli produkowane bezpośrednio przez producenta i sygnowane jego logiem. Nieco tańszym i równie skutecznym rozwiązaniem są zamienniki oferujące równoważne parametry użytkowe.

Wymianę części zapasowych zawsze powinni przeprowadzać wykwalifikowani specjaliści, dlatego modernizację suwnic warto zlecić profesjonalistom z Konecranes. Oferują oni pomoc m.in. w Gdańsku i okolicach.

Funkcje Smart

Innym sposobem na unowocześnienie sprzętu jest montaż modułów smart, które sprawiają, że operowanie suwnicą staje się prostsze i bezpieczniejsze. Do innowacyjnych inteligentnych rozwiązań stosowanych przez Konecranes należy m.in.:

  • SafeControl, który z wyprzedzeniem wykrywa niebezpieczne sytuacje i zabezpiecza pracę suwnicy;
  • Smart Tandem ułatwiający transport towarów długich i wielkogabarytowych;
  • tłumienie kołysania ładunku, które koryguje pracę suwnicy i eliminuje ryzyko kolizji z innymi urządzeniami;
  • obracanie ładunku o dużym ciężarze ze stałym monitorowaniem ciągu poprzecznego i pracy wciągników.

Wdrożenie nowoczesnych technologii stworzy przewagę, dzięki której firma zaoferuje szerszy zakres usług niż konkurencja.

Czy warto przeprowadzać modernizację suwnic w firmie?

Wymiana części lub udoskonalenie konstrukcji to nie tylko możliwość szybszej realizacji zamówień. To przede wszystkim większe bezpieczeństwo pracowników oraz spełnienie aktualnych norm ISO. Adaptacja nowych zastosować daje też gwarancję dostępności części zamiennych przez długi czas.

Artykuł sponsorowany