Zacznij od zabezpieczenia głowy i kończyn
Zanim dziecko wsiądzie na rower, pomyśl jak zadbać o jego bezpieczeństwo. Pomoże ci w tym założenie odpowiedniego wyposażenia ochronnego, które obejmują kaski rowerowe oraz ochraniacze na dłonie, łokcie i kolana. I choć początkowo pociecha może być to tego niechętna, ponieważ będzie odczuwać pewnego rodzaju dyskomfort, to właśnie twoim zadaniem będzie uświadomienie jej, dlaczego powinna w ten sposób chronić swoje ciało.
Głowa dziecka jest bowiem jednym z najważniejszych obszarów, które należy osłaniać podczas jazdy na rowerze. Nawet drobne uderzenia mogą nieść za sobą nieodwracalne skutki w postaci kalectwa czy śmierci. Kask rowerowy jest niezbędnym elementem ochronnym, który może zapobiec poważnym urazom głowy w przypadku upadku.
Te będą zdarzać się często, zwłaszcza na początku, gdy dziecko dopiero uczy się utrzymywać równowagę. Tu z pomocą przyjdą ochraniacze na dłonie, łokcie i kolana. Zmniejszają one ryzyko obrażeń, absorbując energię podczas kontaktu z ziemią i chronią delikatne części ciała przed otarciami i skaleczeniami.
Masz kask dla dziecka, ale nie wiesz czy ochraniacze to konieczna inwestycja? Alternatywą, choć nie tak do końca skuteczną, będzie klasyczna odzież z długimi rękawami i nogawkami. Pamiętaj jednak, aby spodnie nie były zbyt szerokie, ponieważ mogą zaczepiać się o pedały lub korbę i łańcuch.
Wykorzystaj dodatkowe kółka w rowerze
Te małe, dodatkowe koła zamontowane na bokach roweru pomagają w utrzymaniu równowagi, umożliwiając dziecku pewniejsze i bardziej stabilne poruszanie się po drodze. Będą one nieocenionym wsparciem podczas nauki jazdy na rowerze. Po pierwsze dzięki nim dziecko może skupić się na nauce pedałowania. Ułatwiają rozpoczęcie jazdy, co w przypadku dwóch kółek może być trudne ze względu na trudności z utrzymaniem balansu.
Po drugie, zwiększą one pewność siebie twojej pociechy, ponieważ dzięki nim pierwsze próby jazdy nie będą kończyły się nieustannymi upadkami. Po trzecie wreszcie zapewnią one spokój ducha i tobie. Będziesz miał bowiem świadomość, że dziecko już na starcie swojej rowerowej przygody jest zabezpieczone w kolejny skuteczny sposób.
Jak przejść na jazdę na dwóch kołach? Oto przydatne porady
Gdy postanowisz zdemontować dwa dodatkowe kółka, na naukę jazdy na jednośladzie wybierz spokojne miejsce, które jest pozbawione ruchu ulicznego i innych przeszkód. Szukaj płaskiego i gładkiego terenu, bez dużej ilości krawędzi, kamieni, czy żwiru. Bądź przy swoim dziecku, biegnij obok roweru lub delikatnie podtrzymuj ręką za siodełko. Rób to jednak z wyczuciem, aby nie zaburzyć równowagi jadącej pociechy. Po każdej udanej próbie nie zapomnij pochwalić dziecko. Będzie to motywowało do dalszych ćwiczeń. Pamiętaj, że proces nauki jazdy na dwóch kołach może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy i daj dziecku wsparcie i zachętę, kiedy tego potrzebuje.
Zawsze wyruszaj na drogę ze swoją pociechą
Pamiętaj, że zgodnie z polskimi przepisami dziecko do dziesiątego roku życia jest traktowane jako pieszy i może jechać na rowerze po infrastrukturze publicznej wyłącznie w towarzystwie osoby pełnoletniej. Powyżej dziesiątego roku życia musi mieć natomiast kartę rowerową, której jednym z warunków otrzymania jest umiejętność jazdy właśnie na rowerze z dwoma kółkami. Nie odkładaj więc nauki na później, aby nie zabrać swojemu dziecku możliwości jazdy na ukochanym jednośladzie.