Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 17:22

Jak rozpoznać ząbkowanie?

  • 25.04.2024 13:37
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak rozpoznać ząbkowanie?

Zęby mleczne to pierwszy krok malucha w kierunku zdrowego wzrostu. Dla dzieci to bardzo trudny czas, a dla rodziców — niestety jeszcze trudniejszy. Płacz, marudzenie, zdenerwowanie maluszka odbija się na zmęczonej mamie i tacie, dlatego do ząbkowania warto się wcześniej przygotować. Po czym poznać, że dziecko zaczyna ząbkować? Jaki jest kalendarz ząbkowania? Sprawdźmy.

  1. Bolesne ząbkowanie — jak ułatwić dziecku wychodzenie zębów mlecznych?
  2. Pierwsze objawy ząbkowania u niemowląt — po czym poznać, że maluch zaczyna ząbkować?
  3. Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?

Bolesne ząbkowanie — jak ułatwić dziecku wychodzenie zębów mlecznych?

Czas ząbkowania jest dla dzieci trudny. Ból, swędzenie dziąseł, ciągły dyskomfort w okolicy jamy ustnej powodują, że maluchy stają się niemal nieznośne. Z tego powodu wielu rodziców szuka sposobów pomocy. Dosyć skuteczną metodą jest smarowanie nabrzmiałych dziąseł preparatami, które są dostępne w formie żelów czy maści. Dzięki nim dzieci nie odczuwają takiego bólu, a stan zapalny może zostać zmniejszony. Warto także korzystać z pomocy specjalistów. Na stronie https://eurodent.gda.pl/ oferowane są usługi dentystyczne nawet dla dzieci kilkumiesięcznych. Dzięki temu można nie tylko uzyskać pomoc w tym trudnym czasie, ale także kontrolować stan uzębienia maluszka.

Pierwsze objawy ząbkowania u niemowląt — po czym poznać, że maluch zaczyna ząbkować?

Ząbkowanie u niemowląt pojawia się najczęściej w pierwszym roku życia. Najwcześniej zęby mleczne wyrzynają się nawet w 2 miesiącu, standardowo jednak jest to miesiąc 6.

Charakterystyczne objawy ząbkowania to:

  • nadmierne ślinienie,
  • wkładanie rączek do buzi,
  • brak apetytu,
  • wystawianie języka,
  • niepokój,
  • większa senność,
  • wysypka wokół ust,
  • pocieranie policzków czy łapanie się za uszy w wyniku dyskomfortu.

Warto zauważyć, że ząbkowaniu często towarzyszą także dodatkowe dolegliwości, takie jak gorączka, biegunka czy krew.

Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?

Wychodzące zęby zazwyczaj objawiają się spuchniętymi dziąsłami. Zdarza się, że wyglądają one nawet na posiniaczone. Później zaobserwować można maleńkie plamki w białym kolorze - to właśnie przebijające się ząbki. Najczęściej zęby mleczne są niewielkie, zaokrąglone i w białym kolorze. Warto poznać też kolejność wyrzynania zębów mlecznych. Zazwyczaj jest tak, że zęby pojawiają się co 4 miesiące w liczbie 4 sztuk. W ten sposób przed 30 miesiącem życia maluch powinien mieć wszystkie mleczaki. Należy jednak pamiętać, że kalendarz ząbkowania jest bardzo indywidualny. U niektórych dzieci ząbkowanie przebiega znacznie szybciej, zdarza się nawet, że wszystkie zęby wyrzynają się jednocześnie.

Artykuł sponsorowany