Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 09:39

Embedded – najważniejsze oprogramowanie, o którym najłatwiej zapomnieć

Z punktu widzenia użytkowników końcowych oprogramowanie Embedded często łatwo zignorować – nie ma interfejsu graficznego, nie widać bezpośrednich efektów jego działania. A przecież gdyby nie ono, to nie można by było korzystać z niemal żadnego urządzenia elektronicznego.
  • 17.05.2024 11:46
  • Autor: Grupa Tipmedia
Embedded – najważniejsze oprogramowanie, o którym najłatwiej zapomnieć

Embedded – trudne podstawy
 

Na specjalistów zajmujących się oprogramowaniem Embedded praca czeka głównie tam, gdzie przygotowuje się podzespoły sprzętowe. To one muszą przecież zostać zaopatrzone w sterowniki czy skrypty zapewniające elementarną funkcjonalność. Jest to o tyle skomplikowane, że na tym poziomie konieczne jest zachowanie maksymalnej wydajności, optymalne wykorzystanie fizycznych urządzeń i pełna bezawaryjność. 

W tym przypadku programista musi rozumieć elektronikę cyfrową – to nie jest tylko proces tworzenia oprogramowania, ale wprost wykorzystywania fizycznych obwodów do przeprowadzania procesów.

Coraz więcej wymagań

Samo tworzenie oprogramowania wbudowanego w gruncie rzeczy zmienia się relatywnie niewiele. Nadal dominującymi technologiami jest Python czy C++, języki owszem, rozwijane, ale jednak stabilne i znane wielu programistom. To, co wpływa na fakt, że dla specjalistów Embedded praca może być coraz większym wyzwaniem, to rosnący poziom skomplikowania układów elektronicznych, liczby współdziałających ze sobą elementów i jednocześnie coraz wyższe oczekiwania dotyczące niezawodności czy wydajności.

W praktyce oznacza to konieczność dopracowania procesów jeszcze dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej. Czy języki programowania nadążają za zmianami, jakie dokonują się w samej konstrukcji podzespołów? Przeważnie tak, aczkolwiek już od programisty wymaga to naprawdę sprawnych aktualizacji własnych umiejętności. W wielu przypadkach kluczowe będzie też wypracowanie metodologii pozwalających na sprawne integrowanie funkcjonalne różnych podzespołów w taki sposób, żeby efektywnie współpracowały one ze sobą.

Nacisk na rozwój

Oprogramowanie Embedded wymaga ciągłych aktualizacji przynajmniej w zakresie bezpieczeństwa i to jest jeden z tych obszarów, w których dziś najwyraźniej odczuwalny jest niedobór specjalistów. Ale rozwija się także funkcje niezwiązane z bezpieczeństwem, co również bywa trudne, jako że to praca na oprogramowaniu, które było wcześniej naprawdę dobrze zoptymalizowane i teraz każda zmiana pociąga zwykle za sobą konieczność wykonania szeregu innych modyfikacji oraz ponownego wszechstronnego testowania tak programu, jak i hardware’u. Rozwój istniejących systemów embedded jest więc kolejną przestrzenią, w której programiści mogą się specjalizować, jeśli chcą mieć pewność, że przez długie lata będą potrzebni na rynku pracy.

Materiał partnera