Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 02:44

Miejskie ogrodnictwo balkonowe - wykorzystaj przestrzeń

Miejskie ogrodnictwo balkonowe to obecnie bardzo modny trend, który pozwala tworzyć wyjątkowe, zielone przestrzenie na niewielkiej powierzchni. Dzięki przemyślanej aranżacji balkonu z wykorzystaniem kwiatów, warzyw, ziół i owoców uzyskujemy miejsca, które z powodzeniem nazwać można oazami spokoju, sprzyjające wyciszeniu i relaksowi.
  • 25.07.2024 11:19
  • Autor: Grupa tipmedia
Miejskie ogrodnictwo balkonowe - wykorzystaj przestrzeń

Kwiaty balkonowe - idealny pomysł na balkon pełen zieleni

Bez względu na miejsce zamieszkania, balkon jest doskonałym miejscem, w którym warto założyć własny ogródek. Na balkonie pięknie wyglądają kwiaty hodowane w donicach, zawieszone pod sufitem lub na barierkach. Wybór jest ogromny - od roślin, które dobrze znoszą cień i wilgoć, do preferujących wyłącznie stanowiska słoneczne. Wszystko w zależności od ekspozycji balkonu.

Pachnące kwiaty na balkon są zachętą do relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Najlepszym wyborem będą pelargonie, fuksje i surfinie. Są to klasyczne, łatwe w pielęgnacji pachnące kwiaty na balkon, które kwitną od wczesnej wiosny po późną jesień. Zróżnicowanie kolorystyczne sprawi, że całość będzie mieć ciekawy charakter i z pewnością przyciągnie wzrok.

Warzywa na balkon - jakie wybrać?

Balkon to doskonałe miejsce nie tylko dla roślin kwitnących, ale również na mały warzywniak. Uprawa niektórych warzyw jest dziecinnie łatwa - wystarczy je posiać lub posadzić w donicy i od czasu do czasu podlewać.

Wśród warzyw na balkon, które mają niewielkie wymagania i szybko rosną są przede wszystkim warzywa o jadalnych liściach - kapusta pekińska, rukola, rzeżucha, szpinak oraz sałata w różnych odmianach: dębolistna, łodygowa, masłową, rzymska. Równie nieskomplikowane w uprawie są: pietruszka, cebula uprawiana z dymki, groch cukrowy, rzodkiewka, ogórki. W uprawie doniczkowej sprawdzą się również pomidory koktajlowe.

W obliczu rosnących cen warzyw własne plony są nie tylko źródłem satysfakcji, ale i oszczędności. Ponadto samodzielnie wyhodowane warzywa to gwarancja świeżości, najwyższej jakości i braku „chemicznych dodatków”. Wszak jedzenie z własnej grządki smakuje najlepiej.

Owoce balkonowe - które sprawdzą się w mieście?

Wybierając owoce na balkon warto postawić na byliny owocowe oraz krzewy niewielkich rozmiarów. Najczęściej spotykaną rośliną owocową na miejskich balkonach są łatwe w uprawie i nie wymagające dużej przestrzeni truskawki. Potrzebują one jedynie podłużnej doniczki i dobrej, próchnicznej ziemi oraz słonecznego stanowiska.

Na balkonie nie może zabraknąć też malin. Podobnie jak truskawki lubią miejsca nasłonecznione lub lekko zacienione, ale wymagają nieco większej przestrzeni. Najlepiej wybierać sadzonki malin, które owocują w różnych miesiącach, co pozwoli cieszyć się słodkimi owocami aż do późnej jesieni.

Spośród owoców balkonowych warto zwrócić uwagę na jeżyny, porzeczki, agrest oraz wszelkie odmiany jagód. Najważniejsze, aby odpowiednio dobrać donice do wymagania rośliny, pamiętać o regularnym podlewaniu oraz nawożeniu ziemi.

Zioła na balkonie

Uprawa ziół na balkonie jest bardzo prosta i przyjemna. Wcale nie musimy posiadać dużego balkonu, aby cieszyć się świeżymi, aromatycznymi ziołami, a ponieważ nie zajmują dużo miejsca, łatwo zadbać różnorodność upraw.

Planując założenie zielnika na balkonie, warto wybrać te zioła, których najczęściej używamy w kuchni do przygotowania potraw. Najczęściej są to: oregano, bazylia, kolendra, tymianek, koper i szczypiorek. Niezwykle cennymi roślinami, które możemy uprawiać samodzielnie jest rumianek, szałwia oraz mięta. Zioła te szybko rosną i nie mają szczególnych wymagań jeśli chodzi o pielęgnację, dlatego uprawa ziół na balkonie to doskonały pomysł dla osób początkujących.

Miejskie ogrodnictwo balkonowe - podsumowanie

Miejskie ogrodnictwo to bardzo dobry trend, który prowadzi do zrównoważonego życia w miejskiej przestrzeni. Aranżacja balkonu z wykorzystaniem kwiatów, warzyw, owoców balkonowych, oraz ziół niesie korzyści nie tylko dla samych właścicieli pięknych ogrodów, ale dla całej społeczności, gdyż mają dobroczynny wpływ na jakość powietrza w mieście, a także zabezpieczają budynki przed przegrzaniem w upalne dni.

Materiał partnera