Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 21:10

Łuszczenie się skóry głowy – jak je kontrolować przy łojotokowym zapaleniu?

Łuszczenie się skóry głowy to jeden z objawów łojotokowego zapalenia skóry. Może być ich jednak więcej, jak np. czerwone plamy, tłuste, żółte lub brązowe łuski. ŁZS głowy jest chorobą przewlekłą, która ma okresy nawrotów, ale też remisji. Jeżeli ten temat nie jest Ci obcy, a łuszczenie się skóry głowy nie daje Ci spokoju, to zostań z nami.
  • 01.09.2024 08:06
  • Autor: Farmacia Verde
Łuszczenie się skóry głowy – jak je kontrolować przy łojotokowym zapaleniu?

Łuszcząca się skóra głowy – jak radzić sobie z problemem przy ŁZS – podstawowe informacje

Charakterystyka choroby:

  • Łojotokowe zapalenie skóry jest związane z chroniczną patologią, specyficzną dla skóry        reaktywnej i wrażliwej.

  • Nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe jest reakcją odpornościową wobec grzybów (drożdżopodobnych) z rodzaju malassezia obecnych na skórze, które ją podrażniają i powodują stan zapalny. - to tzw.  flora saprofityczna.

Dlaczego skóra się łuszczy:

Ze względu na charakter chroniczny tego schorzenia, naskórek zbyt szybko się łuszczy i wytwarza łuski na głowie.

Jakie kosmetyki w takie sytuacji są potrzebne

Skóra objęta ŁZS potrzebuje łagodnych, lekkich kosmetyków nawilżających, złuszczających i przeciwgrzybiczych.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – co musisz o nim wiedzieć?

Przyczyna ŁZS głowy nie jest do końca pewna. Jednak obwinia się nadmierną pracę gruczołów łojowych. A zbyt duża ilość łoju sprawia, że grzyby się nadmiernie rozmnażają – normalnie, te drożdżaki bytują na naszym ciele, tworząc mikrobiom, nie czynią nam szkody. Jednak pod wpływem tłustego łoju (i innych sprzyjających im warunków) kolonizują się. (Więcej na ten temat: https://drtrycholog.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-glowy/)

Na łojotok wpłynąć można:

  • lekami: doustnymi, miejscowymi – leczeniem skojarzonym, szczególnie w ciężkich przypadkach,

  • hormonalnie,

  • prowadzać suplementację witaminową,

  • miejscowo – preparatami przeciwgrzybiczymi,

  • dietetycznie – dieta powinna być bogata w dużą ilość białka, soli mineralnych, witamin; natomiast ograniczyć należy spożycie cukrów, ostrych przypraw, używek oraz tłuszczów.

Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Ważne jest to, że dermatoza rozwija się naprzemiennie, czyli z okresami całkowitej, ewentualnie względnej remisji. A rozwój stanu zapalnego może być zależny od poziomu stresu i pory roku. Zdarza się dość często, iż rozwój objawów nasila się zimą. Symptomy są raczej zróżnicowane, lecz zazwyczaj towarzyszy im właśnie uczucie swędzenia albo pieczenia. Łojotokowe zapalenie skóry głowy może rozsiewać się na inne, bogate w gruczoły łojowe obszary skórne, dlatego tak ważna jest szybka reakcja przy niepokojących objawach tej dermatozy  mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica

Łuszczenie się skóry głowy i inne przykre objawy ŁZS pokonaj przy pomocy zestawu Seborh

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed – kliknij
  • Szampon Seborh – ma w sobie takie składniki, jak: betaina, ichtiol czy cenny siarczek selenu. Doskonale złuszcza, po czym usuwa łuski, martwy naskórek i sebum. Gruntownie oczyszcza skórę głowy oraz włosy, wzmocnia barierę hydrolipidową, co ważne skutecznie zabija grzyby! Pozostawia skórę nawilżoną. Ma duży wpływ na regulację pracy gruczołów łojowych!

  • Emulsja Seborh – zawiera, np.: olej z czarnuszki, pirokton olaminy, siarkę. Delikatna emulsja niweluje stany zapalne i odkaża. Wpływa pozytywnie na pracę gruczołów łojowych. Naskórek staje się miękki.

  • Płyn Seborh – ma w składzie masz składniki, typu: glukonolakton, kwas jabłkowy, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej. Mgiełka reguluje nadmierne złuszczanie naskórka oraz wytwarzanie sebum. Wspomaga naczynia krwionośne jak również mikrokrążenie. Produkt szybko nawilża oraz odżywia naskórek. 

Opinie o SEBORH – Zobacz co piszą osoby, stosujące SEBORH!

 

Jak stosować zestaw Seborh?

Szampon SeborhNa zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja SeborhPrzy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn SeborhPrzy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Sprawdź wszystkie kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry na verdelove.pl

 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja – co robić, żeby pozbyć się dokuczliwych objawów, typu łuszczenie się skóry głowy?

Udaj się do dermatologa, który, jako jedyny będzie w stanie Ci pomóc. Może zapisać Ci leki doustne, miejscowe lub inne preparaty, które uzna za stosowne w Twoim przypadku.   Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń specjalisty. Regularnie stawiaj się na wyznaczone przez niego kolejne wizyty.

Koniecznie zastosuj profesjonalne dermokosmetyki, które pomogą złagodzić wszystkie charakterystyczne objawy ŁZS, w tym również łuszczenie się skóry głowy.

Podsumowanie

Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, wymagającą pomocy lekarza. Niezbędna jest również odpowiednia pielęgnacja przy pomocy profesjonalnych dermokosmetyków. Takie wysokiej jakości produkty zabijają obecne, nagromadzone grzyby, blokują nadmierne złuszczanie, ale też skutecznie usuwają martwy naskórek. Co istotne regenerują  i regulują pracę gruczołów łojowych.

Materiał partnera