Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 08:27

Atopowe zapalenie skóry – co warto wiedzieć?

Atopowe zapalenie skóry to powszechna dolegliwość, wiążąca się z powstawaniem swędzących, suchych i czerwonych plam na skórze. Ujawnia się najczęściej we wczesnym dzieciństwie i w niektórych przypadkach zostaje na całe życie, pogarszając jego jakość. Warto się dowiedzieć więcej o atopowym zapaleniu skóry, gdyż to pozwoli lepiej sobie radzić z jego dokuczliwymi objawami. Najistotniejsze informacje na ten temat przedstawiamy w poniższym artykule.
  • 14.11.2024 10:36
  • Autor: Verdelove
Atopowe zapalenie skóry – co warto wiedzieć?

Atopowe zapalenie skóry: czym jest? Jakie ma przyczyny?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry, której przyczyny są nadal badane. Wiadomo jednak, że dużą rolę w rozwoju tej choroby odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Prowadzą one do defektu bariery naskórka, a jej nieprawidłowa budowa i funkcjonowanie przyczyniają się do nadmiernej utraty wody, zwiększonej wrażliwości skóry i słabszej ochrony przed drobnoustrojami oraz czynnikami drażniącymi.

Choroba może pojawić się w każdym wieku, jednak to najmłodsi stanowią większość przypadków – choruje 15-20% dzieci w porównaniu do 1-3% dorosłych. Możliwe są remisje, ale też i nawroty schorzenia. I tak, u dorosłych atopowe zapalenie skóry przeważnie stanowi nawrót choroby z dzieciństwa, a nie chorobę, która pojawiła się w dorosłym wieku pierwszy raz – takie przypadki są bardzo rzadkie.

Jak atopowe zapalenie skóry wpływa na życie?

Niestety atopowe zapalenie skóry obniża jakość życia pacjentów, znacznie utrudniając ich funkcjonowanie społeczne i zawodowe. Silny świąd i ból skóry powodują często trudności ze snem, przez co w dzień chorzy są zmęczeni, rozkojarzeni i rozdrażnieni. Dorośli nie zawsze są w stanie pracować, tymczasem choroba generuje spore koszta, związane z koniecznością wizyt u lekarza oraz kupowania leków i emolientów. Z kolei dzieci mają problem ze skupieniem się na nauce i często są nieobecne w szkole.

Osobną kwestią jest wygląd zmian skórnych, przez które chorzy czują się nieatrakcyjni i mają obniżone poczucie własnej wartości. Obawiając się reakcji ze strony innych, niektórzy zaczynają się izolować. Na co dzień mogą odczuwać silny stres, mają też większe ryzyko rozwoju depresji i zaburzeń lękowych.

Poza tym atopowe zapalenie skóry wiąże się z wieloma ograniczeniami. Chorzy muszą uważać na czynniki zaostrzające objawy – głównie różnego rodzaju alergeny oraz substancje drażniące wrażliwą skórę. W ciągu dnia muszą także poświęcać czas na dbanie o skórę. 

Gdy choroba dotyczy malutkich dzieci, cała odpowiedzialność za kontrolowanie objawów spada na rodziców. Opieka nad maluchem pochłania sporo czasu. Obciążeni również innymi obowiązkami i niewyspani rodzice odczuwają zwiększony stres. Może prowadzić to do wielu napięć w rodzinie.

Atopowe zapalenie skóry – objawy oraz skutki nieleczenia

Podstawowym objawem atopowego zapalenia skóry jest uporczywy świąd, który może nasilać się po spoceniu lub założeniu wełnianych ubrań. Trudno jest powstrzymać się od drapania, czego skutkiem są przeczosy, nadżerki i strupy. Poza tym obserwuje się znaczną suchość skóry oraz jej zaczerwienienie. Mogą pojawiać się grudki i pęcherzyki, czasem wypełnione płynem surowiczym.

Dokładny wygląd i lokalizacja zmian typowa jest dla wieku chorego. U najmłodszych zmiany pojawiają się na twarzy i kończynach i mają charakter zmian grudkowo-wysiękowych, które łatwo ulegają nadkażeniu. U dzieci powyżej 2. roku życia zajęte są doły łokciowe i podkolanowe. Tworzące się wykwity rumieniowo- grudkowe mogą ulegać lichenizacji – skóra staje się zgrubiała i szorstka. Z kolei u młodzieży i osób dorosłych zmiany są rozsiane po całym ciele. 

Nieleczone atopowe zapalenie skóry to nie tylko konieczność znoszenia przykrych objawów. Choroba zwiększa ryzyko różnych powikłań, np. infekcji gronkowcem złocistym czy opryszczki. Może również prowadzić do rozwoju nieżytu nosa i astmy oskrzelowej.

Atopowe zapalenie skóry: jak leczyć?

Podjęcie leczenia daje szansę na poczucie ulgi i uniknięcie różnych negatywnych konsekwencji. Nie da się jednak ukryć, że leczenie AZS nie jest łatwe i wymaga sporej samodyscypliny od pacjenta. 

Postępowanie lecznicze dobierane jest w zależności od stopnia nasilenia choroby. W łagodnych przypadkach i w okresach remisji wystarcza regularna terapia emolientowa oraz unikanie czynników drażniących. Terapię emolientową wdraża się również profilaktycznie u dzieci do 1. roku życia, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na atopowe zapalenie skóry. 

W trudniejszych przypadkach aplikuje się odpowiednie leki do stosowania miejscowego, np. glikokortykosteroidy. Przy ciężkim przebiegu choroby wdrażana jest terapia ogólnoustrojowa, nierzadko prowadzona w warunkach szpitalnych. U dzieci powyżej 6. miesiąca życia stosuje się tzw. mokre opatrunki. Dzieci w wieku szkolnym i dorośli z umiarkowanym lub ciężkim przebiegiem mogą też skorzystać z fototerapii, samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi metodami.

Znaczenie właściwej pielęgnacji w atopowym zapaleniu skóry

Właściwa pielęgnacja skóry to główne zalecenie, jakie otrzymują chorzy nad atopowe zapalenie skóry od swoich lekarzy. Miejsce dotychczas stosowanych kosmetyków zastępują emolienty, specjalne kosmetyki bogate w substancje okluzyjne i nawilżające, które pozwalają odtworzyć i uszczelnić barierę naskórkową. Emolienty często zawierają również składniki działające przeciwzapalnie i przeciwświądowo, a także hamujące rozwój drobnoustrojów na skórze.

Emolienty odgrywają ogromną rolę w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry. Przede wszystkim działają nawilżająco, co odczuwalnie zwiększa komfort pacjenta. Ponadto poprawiają funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, zmniejszając ryzyko zakażeń i wnikania alergenów. Przyczyniają się także do zregenerowania skóry i wyciszenia jej stanów zapalnych, dzięki czemu można ograniczyć stosowanie leków przeciwzapalnych. Sumienne stosowanie emolientów w okresach remisji pomaga zapobiegać nawrotom objawów.

Jak zadbać o skórę z atopowym zapaleniem?

Aby zadbać odpowiednio o skórę z atopowym zapaleniem, warto pamiętać o następujących zasadach:

  • emolienty muszą być stosowane naprawdę regularnie i z odpowiednią częstotliwością. Należy aplikować je co najmniej 2-3 razy dziennie, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby skóry,
  • do mycia skóry należy używać łagodnych produktów o lekko kwaśnym pH,
  • niewskazane są długie kąpiele, gdyż mogą wysuszać skórę. Lepiej brać krótkie prysznice. Należy pamiętać o tym, by temperatura wody była odpowiednia,
  • do osuszania skóry warto używać miękkich ręczników. Nie należy pocierać nimi mocno skóry, tylko delikatnie przykładać,
  • od razu po umyciu się i osuszeniu ręcznikiem należy nasmarować skórę balsamem emoliencyjnym.

Składniki aktywne, które wspierają walkę z atopowym zapaleniem skóry

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry powinny bazować na składnikach aktywnych, które są przyjazne skórze wrażliwej i naprawiają jej ochronną barierę. Oto przykłady takich składników:

  • masło shea – intensywnie regeneruje, natłuszcza i nawilża skórę. Koi świąd i zaczerwienienia,
  • mocznik – ma zdolność do wiązania wody, dzięki czemu niweluje suchość skóry i zapobiega jej łuszczeniu. Do tego uśmierza swędzenie i hamuje rozwój bakterii,
  • kwas mlekowy – przywraca skórze jej prawidłowe pH, ponadto stymuluje odnowę kolagenu,
  • olej ze słodkich migdałów – odbudowuje płaszcz lipidowy skóry, zapewnia lepsze nawilżenie, doskonale zmiękcza i wygładza skórę,
  • pantenol – nawilża, łagodzi podrażnienia, przyśpiesza gojenie skóry,
  • alantoina – składnik kojący, przynosi ulgę przesuszonej, podrażnionej i swędzącej skórze oraz zmniejsza jej zaczerwienienia,
  • olej konopny – regeneruje, nawilża i działa przeciwzapalnie. Łagodzi swędzenie skóry,
  • olej lniany – wycisza stany zapalne skóry i pomaga jej się zregenerować,
  • witamina E – działa antyoksydacyjnie, chroniąc skórę przed destrukcyjnym wpływem wolnych rodników. Poza tym koi, nawilża i regeneruje.

Atopicin – ulga dla atopowej skóry

Do pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem najbezpieczniej jest wybierać kosmetyki dedykowane – emolienty o hipoalergicznych składach, bez zbędnych i drażniących substancji. Przykładem mogą być dermokosmetyki Atopicin.

Atopicin to zestaw 8 produktów do pielęgnacji skóry atopowej. Pozwala kompleksowo się o nią zatroszczyć i poprawić jej kondycję. W zestawie można znaleźć:

  • szampon,
  • balsam do mycia ciała, 
  • olejek myjący do twarzy,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • mazidło do suchej skóry,
  • krem do twarzy na dzień,
  • krem do twarzy na noc,
  • krem pod oczy i na powieki.

Wszystkie te kosmetyki rewelacyjnie zmniejszają suchość skóry i uczucie swędzenia, przynosząc choremu odczuwalną ulgę. Odbudowują i wzmacniają barierę hydrolipidową, a także dbają o mikrobiom skóry. Wspomagają również regenerację skóry, widocznie poprawiając jej stan. Sprawiają, że podrażnienia i zaczerwienienia goją się szybciej. Co ważne, kosmetyki Atopicin zostały oparte na sprawdzonych i dobrze tolerowanych przez wrażliwą skórę składnikach. Z powodzeniem łagodzą objawy schorzenia, jak i przeciwdziałają nawrotom.

Czym wyróżniają się dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry Atopicin?

  • To produkty stworzone we współpracy z dermatologami – specjalistami od zdrowia skóry.
  • Są odpowiednie dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień, alergii i atopii. Posiadają delikatne, hipoalergiczne składy bez substancji zapachowych i innych, zbędnych substancji.
  • Skutecznie chronią skórę przed utratą nawilżenia.
  • Bazują na składnikach pochodzenia naturalnego takich, jak np. naturalne oleje roślinne i masła, witaminy, kwas mlekowy i mocznik, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie atopowej skóry.
  • Pozwalają zyskać większą kontrolę nad objawami choroby.
  • Mogą być używane codziennie, do oczyszczania, nawilżania i kojenia skóry. Zarówno w okresach nawrotów, jak i remisji objawów.

Podsumowanie

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która znacznie wpływa na jakość życia. Na ten moment nie da się jej całkowicie wyleczyć, a dostępne metody nie zawsze są skuteczne. Ważne, by pozostawać pod opieką lekarza oraz stosować się do jego zaleceń, np. unikać czynników zaostrzających objawy.  Kluczowa jest także regularna pielęgnacja skóry, której celem jest przywrócenie funkcji bariery ochronnej skóry. Sprawdź inne kosmetyki na AZS od Verdelove: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/atopowe-zapalenie-skory/

Materiał partnera