Jak powinien być skonstruowany podjazd? Z jakich materiałów go wykonać? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.
Konstrukcja podjazdu – jak go odpowiednio zaprojektować?
Tworzenie podjazdu zaczyna się od dobrego projektu. Powinien on być zrealizowany tak, by zapewniał jak najwygodniejszy dojazd przed wejście do domu lub do drzwi garażu. Należy uwzględnić ukształtowanie terenu oraz ewentualne spadki, by droga była przejezdna, nawet jeśli pokryje się wodą lub lodem. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych instalacji grzewczych, które niwelują problemy z oblodzeniem podjazdów nawet podczas większych mrozów.
Podjazd powinien mieć szerokość od 2,5 do 3 metrów, co pozwala na wygodne przemieszczanie się po nim autem. Nieco szersze bywają podjazdy, które łączą drogę dla aut ze ścieżką dojścia do drzwi wejściowych domu. Warto zadbać o to, by konstrukcja pozwalała na wygodne odprowadzanie wody – brzegi powinny znajdować się nieco niżej niż centralna część.
Z czego zbudować podjazd?
Podjazdy można wykonać z różnych materiałów, co przekłada się na ich funkcjonalność i wygodę użytkowania, a także wygląd całej drogi.
Do najpopularniejszych opcji zaliczają się podjazdy z:
kostki brukowej,
płyt betonowych,
żwiru lub kruszywa.
Najtańszą opcją pozostaje oczywiście podjazd z kruszywa, choć osypywanie się kamyków i nierówności powierzchni bywają problematyczne. Znacznie wyższe koszty wiążą się z przygotowaniem terenu i wykonaniem podjazdu z płyt lub kostki.
Oświetlenie na podjeździe – co wykorzystać?
Ważną kwestią w przypadku podjazdów do garażu i ścieżek dojścia do domu jest właściwie dobrane oświetlenie. Spory wybór lamp zewnętrznych do tego celu można znaleźć choćby na stronie LightPlus. Powinny być umieszczone w równych odstępach wzdłuż całego traktu. Zapewniają bezpieczną drogę do drzwi wejściowych – bez potknięć i upadków – a także zmniejszą ryzyko zahaczenia o różne elementy (krawężniki, krzewy i drzewka, elementy małej architektury ogrodowej) podczas podjeżdżania do garażu.
Jakie lampy wybrać? Przede wszystkim muszą to być solidne oprawy zewnętrzne, z materiałów odpornych na korozję. Produkty mają mieć wysoki współczynnik ochrony IP. Do najchętniej wybieranych typów zaliczają się:
lampy najazdowe,
lampy dogruntowe,
lampy na słupkach.
Występują one w wielu wariantach stylistycznych, dzięki czemu łatwo wprowadzić je zarówno do ogrodów nowoczesnych, jak i klasycznych czy retro.
Podjazdy do domu – zbuduj idealne rozwiązanie
Podjazd do garażu pełni głównie rolę praktyczną, choć nie można mu odmówić walorów estetycznych – zwłaszcza gdy zostanie wykonany w odpowiedni sposób, z dobrej jakości materiałów. Na szczęście opcji jest wiele – każdy zatem może znaleźć wariant dla siebie.