Koncert wspomnieniowo-patriotyczny z okazji 100. rocznicy urodzin Stefana Cejrowskiego
W ramach cyklicznych Koncertów Jesiennych dla mieszkańców miasta Tczewa, w roku 2024 koncert będzie poświęcony wspomnieniom wybitnego tenora Stefana Cejrowskiego (tczewianina) w setną rocznicę jego urodzin. Koncert będzie też okazją do przypomnienia i wspólnego wykonania repertuaru patriotycznego w związku z bliskim Świętem Niepodległości.
Wykonawcy:
- Laura Haras - sopran
- Tadeusz Szczeblewski - tenor
- Borys Haras – Cejrowski - skrzypce
- Halina Cichoń – Haras - akompaniament
- Adam Cejrowski - wspomnienie
- Chór Męski Echo pod dyrekcją Leszka Gołąba
- Hanna Falińska - akompaniament
LAURA HARAS
absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zadebiutowała rolą Griletty w operze „Aptekarz” Józefa Haydna, a zaraz potem „Hrabiny” w „Weselu Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Aktorka, śpiewaczka, aktorka reklamowa i dubbingowa. Śpiewa piosenkę aktorską, muzykę poważną i musicalową oraz poezję śpiewaną. Jest autorką cyklu spektakli muzyczno-teatralnych „Jakie będą nasze dzieci taki będzie Świat” dla dzieci i młodzieży, które powodzeniem realizuje i prowadzi w wielu instytucjach kulturalnych, takich jak m.in. Polska Filharmonia Bałtycka, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie czy Muzeum Sopotu. Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Finlandii czy Danii. Od czerwca 2019 – kierownik Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury.
TADEUSZ SZCZEBLEWSKI
Tenor. Urodził się w Pelplinie na Pomorzu. Odbył studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku , przemianowanej później na Akademię Muzyczną, otrzymując dyplom na Wydziale Wokalnym w klasie prof. Floriana Skulskiego. Został zaangażowany do Chóru i partii solowych w Operze w Ratysbonie w Bawarii, a następnie do Opery Narodowej w Lotaryngii, gdzie śpiewał w Chórze Operowym oraz wykonywał małe partie solowe. Występował również jako aktor w Teatrze Pasji w Nancy. Obecnie śpiewa jako solista w Teatrze Operowym w Metz we Francji.
HALINA CICHOŃ – HARAS
pianistka – solistka, kameralistka, improwizatorka. Żona wybitnego polskiego artysty malarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Adama Harasa. Studia w klasie fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku ukończyła III koncertem fortepianowym C – dur S. Prokofiewa grając z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W latach 1973 – 2002, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jednocześnie prowadzi bogatą działalność artystyczną, solową i kameralną. Koncertuje w kraju i zagranicą. Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, także do sztuk teatralnych. Wraz z córką tworzy i realizuje spektakle muzyczno – teatralne dla dzieci i młodzieży.
BORYS HARAS – CEJROWSKI
Skrzypek. Laureat Międzynarodowego Konkursu Muzycznego - 10 Adolf- Metzner – Musikwettbewerb Frankenthal dla dzieci i młodzieży. Laureat XV Sopockich Kameraliów Gitarowych, uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Sopotu. Stypendysta Fundacji Dzieci Zdolnych „Odyseusz”.
CHÓR MĘSKI ECHO
Powstał w 1923 roku w środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania. W roku 1927 Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze. Wybuch II wojny przerwał działalność Chóru, by po wojnie ponownie pojawić się na estradach regionu tczewskiego uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne. Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów, po kolei od powstania Chóru: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej –Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku Leszka Gołąb, Chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne. Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni ponad 90-ciu lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić III miejscem i „Brązową Lirą” zdobytą w V Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.). W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów religijnych i świeckich w tym pieśni staropolskie. Chór dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd. Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju i tak m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech. Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2006 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim). W roku 1998 oraz 2008 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich. Chór Męski „ECHO” od 1991 roku pracuje w strukturach Tczewskiego Centrum Kultury, obecnie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność Chóru.
Organizator: Centrum Kultury i Sztuki we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Chóru Męskiego Echo w Tczewie
3.11.2024, 17:00
Sala widowiskowa CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, Tczew
Wstęp wolny - bez wejściówek!