Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 09:44
Reklama

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy już zaprasza miłośników Świąt!

W ramach jarmarku można zajrzeć na 155 stoisk oferujących upominki, świąteczne dekoracje i jedzenie. Znajdują się one na Targu Węglowym, ulicach Tkackiej i Bogusławskiego, a także przy Forum Gdańsk. Podobnie jak w poprzednich latach, będzie to okazja także do wsparcia Fundacji Hospicyjnej. W ramach wydarzenia zaplanowano wiele atrakcji dla najmłodszych i całych rodzin.
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy już zaprasza miłośników Świąt!

Autor: fot. Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk (FB)

 

Informacje pochodzą ze strony www.gdansk.pl.

 

Jarmark już od 18 listopada

 

Myślę, że w tych trudnych czasach wszyscy potrzebujemy tego, by móc spotkać się w przyjemnym miejscu z innymi ludźmi. Dlatego cieszę się, że miasto Gdańsk, wraz z licznymi partnerami, konsekwentnie tworzy, od wielu lat, markę świątecznego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jest on dobrze postrzegany nie tylko przez gdańszczan i odwiedzających nasze miasto, ale zdobywa laury także jako jeden z najładniejszych jarmarków europejskich.

19 listopada Targ Węglowy przepełni się pięknym oświetleniem, energooszczędnym, dobrym klimatem i jedzeniem. Co ważne, taki jarmark to także impuls dla lokalnej gospodarki. Ponad 60 proc. wystawców stanowić będą lokalni trójmiejscy przedsiębiorcy.

- Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

 

 

Po trzech latach przerwy stoiska jarmarkowe pojawią się także od 2 grudnia w gmachu zabytkowej Zbrojowni, zarządzanej przez Akademię Sztuk Pięknych. 

 

Te wytwory sztuki, rękodzieła, które nie mogą być prezentowane w warunkach bardziej spartańskich, będą właśnie w Zbrojowni.

 

Naturalny jarmarkowy ciąg spacerowy

 

Stoiska pojawią się w tym roku na Targu Węglowym, a także, podobnie jak w poprzednim roku, na ul. Bogusławskiego i Tkackiej. Ponownie pojawią się również na wielkim placu przed centrum handlowo-usługowym Forum Gdańsk.

Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem jarmarku bożonarodzeniowego, podkreślał, że gdański jarmark to połączenie tradycji z nowymi elementami.

 

By każdy odwiedzający jarmark znalazł coś dla siebie, nie nudził się. To czas i miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

- Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich

 

Po kilkuletniej przerwie stoiska jarmarkowe ponownie pojawią się także przy Forum Gdańsk, będzie to 11 stoisk bożonarodzeniowych MTG, a także stoiska zorganizowane przez wspomniane Forum.

 

Co nowego na tegorocznym jarmarku?

 

Pojawią się nowe iluminacje, w tym anielskie skrzydła, fontanna - dzięki współpracy z firmą Wedel i leśna altana - dzięki partnerstwu z Lasami Państwowymi. Na jarmarku spotkacie, po raz pierwszy, ożywione dziadki do orzechów - Państwa Orzechowskich, w charakterystycznych strojach wzorowanych na mundurach żołnierzy Gdańskiego Garnizonu. Te postacie nie mają jeszcze imion, dlatego wkrótce ogłoszony zostanie na nie konkurs, w którym będą mogli wziąć udział mieszkańcy.

 

Oferta gastronomiczna

 

Na jarmarku bożonarodzeniowym nie zabraknie lubianych przez mieszkańców smakołyków i grzanego wina, ale spróbować będzie można też potraw kuchni z aż 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Będą dania m.in. z Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski.

 

Program Jarmarku będzie składał się z bloków tematycznych

 

Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niech zagrają Święta!” jarmarkowa scena zabrzmi różnymi rodzajami muzyki. Podczas cyklicznych koncertów „Jazowego Kolędowania” wystąpią znani trójmiejscy muzycy, podczas „Kolędowania na głosy” - chóry, a podczas „Radosnego Kolędowania” - młodzi wykonawcy. Nie zabraknie też „Carillonowego Kolędowania”.

 

To ważne, że w tych trudnych czasach będziemy mogli cieszyć się Jarmarkiem. Dzięki niemu możemy kontynuować promocję turystyczną, a sezon w Gdańsku trwać będzie 12 miesięcy. Jesteśmy jednym z dwóch miast w Polsce, które bierze udział w konkursie European Best Christmas Market. Już teraz zachęcam do głosowania, co pozwoli pokazać się całej Europie i światu. Gdański jarmark uważany jest za jeden z najbardziej romantycznych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Zapraszamy do przyjazdu gości ze Skandynawii i Niemiec, którzy do tej pory bardzo licznie odwiedzali naszą imprezę. To jest ten czas, kiedy faktycznie możemy pokazywać, że Gdańsk jest miastem, gdzie nie tylko latem i na plaży można spędzać czas, bo w okresie zimowym, mam nadzieję, że wraz z zimową aurą, można tu spędzić miło nie tylko weekendy, ale także dłuższe okresy. W trakcie wydarzenia będziemy także promowali nową odsłonę projektu "Smaki Gdańska".

- Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej

 

Atrakcje dla dzieci

 

„Świąteczne Bajanie” to cykl wydarzeń dedykowanych najmłodszym. Spektakle teatralne (z udziałem tłumacza migowego), widowiska, świąteczne parady, wizyty św. Mikołaja, zimowe animacje i codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego. To nie wszystko. Będą też ciekawostki z życia lasu, pogadanki i pokazy ptaków drapieżnych, "muzyka lasem malowana" - to atrakcje przygotowane przez Pomorskich Leśników  w ramach „Świątecznej edukacji”.

W gmachu Zbrojowni, w „Świątecznej Pracowni”, będą się odbywały warsztaty kreatywne dla dzieci, podczas których będzie można przygotować ozdoby i stroiki świąteczne,  a także prezenty od serca - własnoręcznie zdobione świece czy leśną biżuterię. Będzie można także poukładać puzzle czy zagrać w gry planszowe. Zaplanowano też seanse filmowe w Treflikowym Kinie, a także spotkania i zabawy z Treflikiem.

Podczas jarmarku będzie można też wymienić się książkami w świątecznym bookcrossingu.

Jedną z największych gwiazd gdańskiego jarmarku wydaje się być łoś Lucek - mówiący ludzkim głosem, opowiadający... łosiowe suchary. W tym roku znajdziecie go w Łosiowym Zakątku przy ul. Bogusławskiego.

 

W święta pomagamy innym

 

Podobnie jak w latach poprzednich, także i podczas tegorocznego jarmarku, nie zabraknie akcji charytatywnych. W tym wspierana będzie Fundacja Hospicyjna. I tak, będzie można np. wejść do ogromnej śnieżnej kuli przygotowanej przez GPEC, i zrobić sobie w niej pamiątkowe zdjęcie. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 25 zł umożliwi grupie maks. 3 osób wykonanie zdjęć. Na pamiątkę darczyńcy otrzymają też bombkę ze zdjęciem z kuli. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych Hospicjum będzie można wesprzeć także kupując oficjalne gadżety jarmarku.

 

Dziękuję w imieniu wszystkich podopiecznych Fundacji Hospicyjnej, pacjentów dorosłych i dzieci oraz ich opiekunów. W czasie Jarmarku przygotowaliśmy różne atrakcje, aby podkreślić wyjątkowy charakter świąt. Na naszym stoisku będą pracowali pomocnicy św. Mikołaja. Będzie tam można kupić m.in. bardzo szczególne skrzaty, które zostały wykonane przez hospicyjnych wolontariuszy i z pewnością przyniosą szczęście i radość na cały przyszły rok. Już dzisiaj dziękujemy za wsparcie i wszystkim życzymy pięknych wrażeń podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz wiele spokoju i pokoju na święta.

- Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej

 

Energooszczędne iluminacje świetlne

 

Jarmark Bożonarodzeniowy to największa zimowa atrakcja turystyczna Gdańska, którą zawsze rozświetlają klimatyczne iluminacje. W dobie kryzysu energetycznego, kiedy wszyscy powinniśmy oszczędzać, MTG - organizator jarmarku, postawił na światła LED zamiast żarówek. Wszystkie iluminacje będą zatem energooszczędne, bazujące na technologii eko-LED. Potrzebują one 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Nowe iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku będą pobierać 1,2 kW/h, czyli tyle co włączona jedna lodówka. Jeden wieczór z iluminacjami na jarmarku to koszt niecałych 9 złotych.

 

Iluminacje pojawią się też poza jarmarkiem, w innych miejscach Gdańska. Zużycie prądu dla nowych elementów wyniesie 5,1 kWh, a zużycie prądu dla dotychczasowych elementów - 4,5 kWh. Wszystkie iluminacje będą pobierały 9,6 kWh czyli 86,4 kWh/dobę. To koszt około 7,7 złotych za godzinę, czyli około 69 złotych dziennie.

 


Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczął się 18 listopada. Będzie demontowany między 27 a 31 grudnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama