Praktyki kulturowe Kociewiaków i Górali Orawskich mieszkających na terenie gminy Morzeszczyn stanowią ważne i interesujące studium wiedzy o obrzędowości tego regionu. Przyjrzał się im i opisał Przemysław Kilian, etnolog i historyk, autor książki „Tradycje kociewskie w praktykach kulturowych wspólnoty gminy Morzeszczyn”. Serdecznie zapraszamy do rozmowy wokół tego tematu, którą poprowadzi Kamila Gillmeister.
- informacje prasowe
Spotkanie odbędzie się w piątek, 16 grudnia o godz. 18:00 w świetlicy Domu Strażaka w Nowej Cerkwi. Wstęp wolny.
- PRZEMYSŁAW KILIAN – absolwent historii oraz etnologii w Uniwersytecie Gdańskim, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych UG. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat konstruowania tożsamości przez mieszkańców żyjących na pograniczu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Zaangażowany społecznie w pomorski ruch regionalny, prezes Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków, działa w Towarzystwie Miłośników Ziemi Kociewskiej, Zrzeszeniu Kaszubko-Pomorskim i Polskim Towarzystwie Ludoznawczym.
- KAMILA GILLMEISTER – etnolożka, absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a także licznych studiów podyplomowych z zakresu muzealnictwa, sztuki, marketingu kultury i zarządzania zasobami ludzkimi. Od 2007 r. związana zawodowo z tczewską Fabryką Sztuk, gdzie pracuje jako główna specjalistka ds. wystawienniczych i warsztatów artystycznych. Twórczyni i kuratorka wystaw etnograficznych, a także autorka książki „Krzyże i kapliczki przydrożne, czyli opowieść o świętych i przestrzeni” (Tczew 2015) oraz współautorka materiałów z zakresu historii Tczewa i dziedzictwa materialnego Kociewia.
Organizatorami spotkania są Biblioteka – Ośrodek Kultury w Morzeszczynie i Stowarzyszenie DRABKA.
Więcej szczegółów na temat wydarzenia znajdziecie TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze