Starosta tczewski, Mirosław Augustyn, burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła oraz Damian Domański, przewodniczący Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego, przywitali zgromadzonych gości. W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy i przedstawiciele Miasta Tczewa, Miasta i Gminy Gniew, Gminy Morzeszczyn, Gminy Subkowy i Gminy Tczew. Zgromadzili się także przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pracownicy samorządowi z nimi współpracujący.
Najważniejszymi gośćmi tego dnia byli jednak oni - wolontariusze i wolontariuszki, a wraz z nimi animatorki i animatorzy, społeczniczki i społecznicy, darczyńcy, dobroczyńcy i wszyscy ci, którym bliska jest idea wolontariatu.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie, muzyczną ucztę zapewniły gościom uczestniczki warsztatów wokalnych realizowanych w tej instytucji. Wystąpiły Maja Kocur i Oliwia Nowaczyńska.
Miasto i Gmina Pelplin - laureaci
W skład kapituły weszli:
- Łukasz Butkus - kierownik Referatu Społecznego - przewodniczący Kapituły,
- Julia Dobrzyńska i Aleksandra Musiał - podinspektorki w Referacie Społecznym,
- Piotr Łaga - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury,
- laureaci i laureatka ubiegłorocznej edycji gminnych nagród wolontariatu: Krystyna Gierszewska, Tadeusz Decka i Jakub Wójcicki.
Kapituła dokonała wyboru laureatek i laureatów w pięciu kategoriach:
- Instytucja promująca wolontariat,
- Inicjatywa społeczna roku,
- Organizacja przyjazna wolontariuszom,
- Młody Wolontariusz roku.
- Wolontariusz Roku.
INSTYTUCJA PROMUJĄCA WOLONTARIAT 2022
- wyróżnienie: Klub Wolontariatu przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Kulicach (za wspieranie w organizacji imprez sportowych nominację tę złożyło Pelplińskie Centrum Sportu),
- nagroda: Dom Pomocy Społecznej w Pelplinie ("Placówka pozyskuje i szkoli wolontariuszy do opiekuńczego wolontariatu Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie, którzy potem biorą czynny udział w organizacji imprez takich jak: Andrzejki, Pikniki Rodzinne czy Przeglądy Artystyczne oraz z chęcią włączają się w pomoc na rzecz innych ludzi" - tak nominację argumentował Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie).
INICJATYWA SPOŁECZNA ROKU 2022
- wyróżnienie: Grupa nieformalna Dzieje się w Rożentalu za wydarzenie „Zakręceni na skate parku” (za organizację wielu integrujących imprez i zajęć dla dzieci),
- nagroda: Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Okręg Gdańsk za organizację zbiórki charytatywnej (podczas zbiórki zebrano ponad 30 tys. złotych. Ponadto Polski Związek Hodowców Gołębi pozyskał laptopy i gadżety elektroniczne od firm zewnętrznych dla dzieci, których dotyczyła zbiórka).
ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM 2022
- wyróżnienie: Stowarzyszenie Dziedzictwo Historyczne Pomorza (za wieloletnie włączanie się w życie kulturalno-oświatowe Gminy Pelplin oraz organizację warsztatów i lekcji dla dzieci z bezpiecznego poruszania się po drodze),
- nagroda: Pelplińskie Centrum Sportu (za organizację życia sportowego w Gminie Pelplin i angażowanie wolontariuszy, a także realizację ich pomysłów).
MŁODY WOLONTARIUSZ ROKU 2022
- nagroda: Laura Piechowska (wolontariuszka została doceniona przez Dom Pomocy Społecznej w Pelplinie, za jej zaangażowanie w bezinteresowną pomoc i wsparcie innych).
WOLONTARIUSZ ROKU 2022
- wyróżnienie: Jakub Wójcicki (za chęć i otwartość do pomocy, a także za umiejętność zachęcenia innych do wzięcia udziału w wydarzeniach. Nie oczekując niczego w zamian prowadzi zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży),
- nagroda: Sławomir Ossowski (od wielu lat jest organizatorem lub współorganizatorem wielu imprez kulturalno-oświatowych. Ponadto, czynnie uczestniczy w zbiórkach charytatywnych organizowanych na terenie Gminy Pelplin, zbierając pieniądze dla ciężko chorych dzieci i dorosłych).
fot. Redakcja
13. Powiatowa Gala Wolontariatu - laureaci
Nagrody wręczał laureatom starosta tczewski, Mirosław Augustyn, wraz z przedstawicielami lub nagrodzonymi w ubiegłym roku wolontariuszami i społecznikami.
FIRMA PRZYJAZNA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ ROKU 2022
- wyróżnienie: BAZ-BUD Dominik Baza (Gmina Tczew) - za zaangażowanie w pomoc lokalnej społeczności - sołectwu Dąbrówka Tczewska. Dodatkowo, właściciel firmy bezinteresownie włącza się w pomoc osobom z problemami adaptacji w społeczeństwie, umożliwiając pracę zarobkową, czy też udzielając dachu nad głową.
- wyróżnienie: RAD PROJEKT Radosław Najda (Gmina Morzeszczyn) - firma wspiera działania samorządowej instytucji kultury i placówek oświatowych na terenie Gminy Morzeszczyn. Państwo Najda angażują się także w życie szkoły w Morzeszczynie oraz działania społeczne i sportowe na terenie gminy.
- nagroda: HUBER+SUHNER (Miasto Tczew) - firma zaangażowała się w pomoc osobom, które korzystają w Tczewie i powiecie tczewskim z ochrony czasowej w związku z agresją rosyjską na Ukrainę: przekazała spore darowizny na posiłki, które były wydawane w Ochotniczym Hufcu Pracy w Tczewie, a także na wielkanocną pomoc humanitarną w Ukrainie. Firma sfinansowała także zakup plecaków i wyprawek szkolnych dla dzieci, które rozpoczynały naukę w polskich szkołach - udało się zakupić blisko 100 pełnych wyprawek szkolnych łącznie z plecakami.
ANIMATOR ROKU 2022
- wyróżnienie: Karolina Orzechowska-Górska (Miasto Tczew) - przez ostatnie 15 lat była odpowiedzialna za Corporate Social Responsibility w Flex Poland. Kapituła postanowiła docenić jej pracę animacyjną łączącą sektory, przełamującą bariery i zawsze nastawioną na zmianę społeczną.
- wyróżnienie: Dorota Kryszczuk (Miasto i Gmina Gniew) - na co dzień pełni funkcję sołtysa Kolonii Ostrowickiej w gminie Gniew, dba o swoją społeczność, angażuje się w jej integrację. Chociaż włodarzem sołectwa jest zaledwie od dwóch lat, ma już na swoim koncie wiele ciekawych przedsięwzięć.
- nagroda: Bogdan Wiśniewski (Miasto i Gmina Pelplin) - jest dobrze znany (nie tylko na Kociewiu!) ze względu na długoletnią pracę pedagogiczną i wychowawczą w pelplińskim liceum, ale także jako inicjator, koordynator i organizator wydarzeń kulturalnych i popularnonaukowych. Wielki człowiek małego Pelplina.
INSTYTUCJA / ORGANZIACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM ROKU 2022
- wyróżnienie: Gminna Biblioteka Publiczna w Subkowach (Gmina Subkowy) - instytucja od trzech lat organizuje przestrzeń dla wolontariuszy i wspiera ich działania. Czują się oni jej częścią, a przy okazji promują czytelnictwo.
- nagroda: Biblioteka – Ośrodek Kultury w Morzeszczynie (Gmina Morzeszczyn) - od 2015 roku działa tutaj grupa młodzieżowa biblioTEAM, której inicjatorem i pierwszym koordynatorem był Damian Domański, dyrektor instytucji. Grupa wspiera działania biblioteki oraz Stowarzyszenia DRABKA. Młodzież jest wspierana przez pracowników instytucji, zdobywa nowe kompetencje i doświadczenie w pracy społecznej.
INICJATYWA SPOŁECZNA ROKU 2022
- wyróżnienie: Tczewska Tereska Dzieciom – grupa nieformalna Zmienni Odmienni Przyjaciele (Miasto Tczew) - działania realizowane były w ramach Funduszu Akumulator Społeczny. Odbyło się 15 spotkań warsztatowych, wzmacniających poczucie własnej wartości wśród dzieci. Grupa m.in. stworzyła piosenkę i teledysk, którego celem była promocja tego tematu.
- wyróżnienie: Działania wspierające osoby z doświadczeniem migracji narodowości ukraińskiej – Koło Gospodyń Wiejskich w Śliwinach (Gmina Tczew) - już w pierwszych dniach po wybuchu wojny w Ukrainie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Śliwinach zorganizowały szeroko zakrojoną pomoc dla uchodźców. Organizowały zbiórki darów, a także tematyczne spotkania.
- nagroda: Działania przy wspólnym stole w Subkowach – grupy nieformalne: Kobiety Kultury i Połączone Kulturą (Gmina Subkowy) - grupy te skupiają pracowniczki instytucji kultury z terenu gminy Subkowy. Otrzymały dofinansowania na realizację dwóch projektów ze środków programu Działaj Lokalnie oraz z Funduszu Akumulator Społeczny. W czasie trwania projektu, m.in. uporządkowały zielony teren przy rzece Drybok (w sąsiedztwie szkoły podstawowej w Subkowach) oraz ożywiły kolorami i kulturą tę przestrzeń.
Kapituła postanowiła przyznać jeszcze jedną nagrodę, i to nagrodę specjalną.
- nagroda specjalna: Tczew dla Ukrainy (Miasto Tczew)
Jak czytamy w uzasadnieniu: "To społeczna inicjatywa mieszkańców Tczewa, której celem było wsparcie osób narodowości ukraińskiej, dotkniętych agresją militarną Rosji. Szybko po rozpoczęciu działań wojennych kierowcy przewozili ludność narodowości ukraińskiej przekraczającą granicę z Polską i przewozili do miejsc wsparcia na terenie Tczewa i okolic, organizując dla nich miejsca noclegowe, pożywienie i wsparcie w zdobyciu odpowiednich dokumentów. Inicjatorzy zorganizowali zbiórki rzeczy materialnych, w tym odzieży, lekarstw, artykułów spożywczych, chemicznych i higienicznych dla osób pozostających w obszarze dotkniętym wojną za naszą wschodnią granicą. Pomoc humanitarna ruszała z Kociewia wielokrotnie, angażując w działania wiele mieszkanek i mieszkańców Tczewa i okolic. Organizowali również zbiórki książek w języku ukraińskim oraz – to najnowsza akcja – Światełko Nadziei dla Ukrainy".
fot. Redakcja
GRUPA WOLONTARIUSZY ROKU 2022
- nagroda: wolontariuszki i wolontariusze Migrant Info Point Tczew (Miasto Tczew) - kapituła doceniła poświęcenie i wkład w pracę z migrantami. Wolontariusze tego punktu po kilkanaście godzin dziennie pracowali na rzecz osób, które schroniły się w Tczewie i powiecie tczewskim przed wojną. W okresie od lutego do czerwca do punktu zwróciło się ponad 2000 osób.
WOLONTARIUSZ ROKU 2022
- wyróżnienie: Joanna Rolbiecka (Miasto Tczew) - za zainicjowanie i rozwijanie Funduszu Stypendialnego "Przyszłość", wyrównywanie szans dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną na starcie życiowym, niwelowanie różnic ekonomicznych, stwarzanie szans rozwoju, wzmacnianie poczucia wartości, umożliwienie realizacji marzeń oraz motywowanie do rozwoju.
- wyróżnienie: Andrzej Zioło (Miasto Tczew) - jego trudne doświadczenia życiowe nie przeszkadzają mu w dzieleniu się swoim czasem i umiejętnościami z innymi. Zaangażował się w społeczną inicjatywę: Ogród Miejski w Tczewie, gdzie jest strażnikiem ognia w ogrodzie, dba również o prace ogrodnicze. Uczestników i odwiedzających zabawia rozmową, ale także dba o ich bezpieczeństwo.
- wyróżnienie: Ryszard Zastrożny (Gmina Morzeszczyn) - w środowisku lokalnym jest znany z tego, że pomaga osobom starszym, potrzebującym, które mają problem z samodzielną egzystencją: przygotowuje im obiady, robi zakupy, opłaca rachunki itp. Jest bezinteresowny i opiekuńczy.
- nagroda: Paulina Kossecka-Grabarczyk (Miasto i Gmina Gniew) - wolontariuszka bardzo zaangażowana w każdą akcję pomocy, np. dla chorych. Wspierała także rodziny zza wschodniej granicy i zawsze chętnie bierze udział w organizacji lokalnych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Animatorka i świetna organizatorka.
Na zakończenie wójt Piotr Laniecki zaprosił wszystkich do Morzeszczyna, gdzie odbędzie się w przyszłym roku 14. Powiatowa Gala Wolontariatu.
Napisz komentarz
Komentarze