Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 03:42
Reklama

Wiemy jak wyglądał rynek pracy na Pomorzu w 2022 roku

Po dwóch latach pandemii w mijającym roku rynek pracy zmieniła wojna w Ukrainie. Miliony obywateli tego kraju musiało uciekać. Jak sytuacja wpłynęła na regionalny rynek pracy. Czy napływ uchodźców okazał się zastrzykiem dla niektórych branż borykających się z brakami kadrowymi, Ilu cudzoziemców pracuje na Pomorzu i gdzie jest ich najwięcej? Ile firm działa w naszym regionie?
Wiemy jak wyglądał rynek pracy na Pomorzu w 2022 roku

Autor: fot. Pixabay

materiał prasowy pomorskie.eu

 

 

Więcej podmiotów gospodarczych

 

Według danych GUS w 2022 r. wzrosła liczba działających w naszym regionie podmiotów gospodarczych. Porównując z rokiem 2021 w tym roku powstało ich o prawie 4 proc. więcej, co daje około 340 tys. firm. Tym, co wyróżnia województwo pomorskie na tle innych regionów jest aktywność osób fizycznych prowadzących i chcących prowadzić własne firmy. Plasuje to Pomorze na trzecim miejscu w kraju po województwie mazowieckim i zachodniopomorskim. A czemu zawdzięczamy tak dynamiczny rozwój przedsiębiorczości? 

 

To dzięki aktywności gospodarczej mieszkańców i pozytywnemu klimatowi inwestycyjnemu. Potwierdzają to badania. Eksperci wskazują m.in. na Trójmiasto, jako doskonale położony, silny ośrodek gospodarczy z dużym potencjałem edukacyjnym.

 Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

 

W obszarze metropolitalnym funkcjonuje łącznie około 62 proc. przedsiębiorstw prowadzących działalność w województwie pomorskim. 

 

Więcej pracujących

 

Pozytywną zmianą na rynku pracy jest wzrost liczby pracujących Pomorzan.  Wskaźnik zatrudnienia w II kwartale 2022 r. wyniósł 57,8 proc. Statystycznie na każde 10 osób pracujących sześć pracuje w sektorze usługowym.

- Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor WUP

 

Co istotne, pomimo nieznacznie mniejszej liczby ofert pracy, przedsiębiorcy cały czas mają problemy z obsadzeniem wolnych etatów. Problem ten dotyczy zwłaszcza branży budowlanej, pracowników produkcji czy transportu, hotelarstwa i gastronomii, ale nie tylko.

 

Brak rąk do pracy

 

Odpowiedzią na brak pracowników mogą być cudzoziemcy:

 

Zgodnie z szacunkami w Polsce pracuje już ponad milion cudzoziemców. A ile jest ich na Pomorzu? Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na koniec II kwartału 2022r. w naszym regionie zatrudnionych było ponad 64 tys. obcokrajowców.

- Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor WUP

 

Na Pomorzu zdecydowana większość pracujących obcokrajowców to obywatele Ukrainy. Każdego miesiąca w urzędach pracy rejestrowanych jest około 7,5 tysiąca oświadczeń i powiadomień o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy: 

 

Najwięcej, bo ponad 15 tys. było w lutym, ale miało to związek ze zmianą przepisów dotyczących ich zatrudniania.

– stwierdza Żmudzińska.

 

Najwięcej obcokrajowców zatrudnionych jest w obszarze metropolitalnym Trójmiasta oraz w powiecie słupskim.

 

Kobiety na rynku pracy

 

Na tle innych polskich regionów aktywność zawodowa kobiet na Pomorzu jest jedną z wyższych:

 

– Lepiej jest tylko w województwach mazowieckim i wielkopolskim – podkreśla dyrektorka WUP.  – Trzeba jednak zaznaczyć, że aktywność zawodowa kobiet jest znacznie niższa niż mężczyzn. W drugim kwartale 2022 r. pracujące kobiety stanowiły 50,8 proc. ogólnej liczby kobiet w wieku 15-89 lat

–  Izabela Jezierska.

 

Natomiast w przypadku mężczyzn ten wskaźnik wynosi 65,4 proc. Niestety wzrósł udział kobiet w bezrobociu. Wśród osób zarejestrowanych w urzędach pracy stanowią one 62,7 proc. Warto dodać, że w 2023 r. Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy planuje przebadać rynek pracy właśnie w kontekście aktywności zawodowej kobiet. Diagnoza oraz przygotowany raport będą rekomendacjami dla służb zatrudnienia czy dla samorządów do wsparcia aktywności zawodowej kobiet.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama