Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 01:40
Reklama

Gdańsk jest starszy niż myśleliśmy!

W piwnicy Ratusza Głównego Miasta archeolodzy odkryli pozostałości drewnianej konstrukcji obronnej z lat 30. X wieku. To oznacza, że właśnie w rejonie dawnej siedziby magistratu i Długiego Targu istniała najstarsza w naszym mieście osada. Do podobnych wniosków doszedł też w latach 70. ub. wieku podczas badań archeologicznych prof. Andrzej Zbierski, ale jego ustalenia spotkały się wtedy z krytyką historyków i badaczy dziejów Gdańska.
Gdańsk jest starszy niż myśleliśmy!

Autor: fot. gdansk.pl

 

źródło. gdansk.pl

 

Piwnica Ratusza

 

O sensacyjnym odkryciu poinformowało we wtorek, 20 grudnia, Muzeum Gdańska. Podczas prowadzonych od sierpnia prac archeologicznych w przyziemiach Ratusza Głównego Miasta, przy ul. Długiej 46, natrafiono na pozostałości dębowej konstrukcji. Dzięki metodzie radiowęglowej oraz dendrochronologicznej stwierdzono, że drewno pochodzi z lat 30. X wieku:

 

 Początki Gdańska są więc co najmniej o 60 lat starsze niż przybycie do Gdańska św. Wojciecha. W Gdańsku w tym czasie istniała osada i znajdowała się w tym miejscu, gdzie dziś jest Ratusz Głównego Miasta. Historyczne serce naszego miasta bije właśnie tutaj na Głównym Mieście, w rejonie ratusza i Długiego Targu. 

dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
 

 

Przypomniał, że w latach 70. ub. wieku badania archeologiczne na terenie ratusza prowadził profesor Andrzej Zbierski. 50 lat temu prof. Andrzej Zbierski nie mógł jednak swojej koncepcji o tym, że początki Gdańska są na Głównym Mieście, w rejonie ratusza, udowodnić nowoczesnym datowaniem wieku drewna, które zastosowali dziś pracownicy Muzeum Gdańska.

 

Nie wiadomo, jak długo funkcjonowała osada w rejonie dzisiejszego ratusza.  Wiemy, że 120 lat później czyli w latach 50. i 60. XI wieku powstało nowe grodzisko w miejscu, gdzie potem Krzyżacy zbudowali swój zamek.

Waldemar Ossowski

 

Odkryte przez archeologów w piwnicy Ratusza Głównego Miasta drewniane belki znajdują się ok. 50 centymetrów powyżej dzisiejszego poziomu morza. W wykopie znaleziono też fragmenty naczyń ceramicznych z I połowy X wieku, których charakter świadczy o tym, że mogła tu mieszkać ludność słowiańska. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama