Obecnie nasze województwo posiada już 187 produktów na tej liście.
Piernik staropolski z Powiśla
Piernik na europejskich stołach pojawił się w średniowieczu. To efekt dostępu do orientalnych przypraw i w pewnym sensie wypraw krzyżowych. Jego receptura ulegała różnym modyfikacjom i uproszczeniom. Przepis na piernik staropolski został przywieziony przez polską ludność, która po II wojnie światowej w wyniku przymusowych migracji na tzw. ziemie odzyskane, osiedliła się na Powiślu. W dwudziestoleciu międzywojennym pierniki pojawiały się coraz częściej w okresie Bożego Narodzenia. W każdej prawie rodzinie był przekazywany z pokolenia na pokolenia przepis. Mimo że sposoby przygotowania tego świątecznego rarytasu z czasem uległy modyfikacjom, to zapach korzennych przypraw wciąż towarzyszy nam czasie świąt.
- pomorskie.eu
Czym różni się piernik staropolski od innych tego typu wyrobów? Zazwyczaj piernik przekładany jest jednym typem powideł lub dżemu i ma jednorodny smak. W pierniku staropolskim z Powiśla każda warstwa ciasta jest przełożona innym rodzajem. Wynikało to z warunków, w jakich żyły gospodynie w latach 40. i 50. XX wieku Panie smarowały placki ciasta tym, co akurat miały.
Składniki:
- pół kg miodu,
- 2 szklanki cukru,
- 1 kostka (25 dag) masła,
- 1 kg mąki pszennej,
- 3 jaja,
- 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej,
- pół szklanki mleka,
- pół łyżeczki soli,
- karmel z 5 łyżek cukru,
- 2 płaskie łyżeczki cynamonu,
- 2 płaskie łyżeczki imbiru lub 2-3 torebki przyprawy do piernika (1 torebka 40 g),
- pół łyżeczki mielonego pieprzu,
- pół łyżeczki mielonych goździków,
- 1 szklanka posiekanych orzechów włoskich,
- pół szklanki smażonej skórki pomarańczy (pokrojonej w kostkę),
- pół szklanki rodzynek,
- dżem/powidła do przełożenia piernika z czarnej lub kolorowej porzeczki, agrestu, jabłek, rabarbaru lub powidła śliwkowe.
Jak wykonać?
Miód, cukier i tłuszcz cały czas mieszać w garnku i podgrzewać na wolnym ogniu aż składniki się połączą. Następnie masę ochłodzić i dodać do niej mąkę, jajka, sól, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku, przyprawy do piernika oraz wcześniej przygotowany karmel. Wszystko razem dokładnie wyrobić na jednolite ciasto, a pod koniec dodać bakalie. Ciasto włożyć do kamiennego lub emaliowanego naczynia, przykryć ścierką, odstawić w chłodne miejsce np. chłodna piwnica (nie do lodówki) do leżakowania na czas od 3 do 6 tygodni. Rozwałkowane ciasto o grubości ok. 1 cm rozłożyć na blaszki tak, aby ułożyć potem jego 5 warstw. Ciasto piec na siedem dni przed świętami Bożego Narodzenia w temp. 170 ̊C przez 40-45 minut. Po upieczeniu ciasto zawinąć w ścierkę i pozostawić do skruszenia. Piernik przełożyć powidłami i/lub masą owocową– dżemem jabłkowym z czarnej lub czerwonej porzeczki. Na koniec piernik można udekorować polewą czekoladową, orzechami włoskimi, bakaliami i dekoracjami z masy cukrowej.
- pomorski.eu
Kaszubska zupa bańtkowa
Ryby, a w szczególności śledzie, szprotki i flądry, były do połowy XX wieku podstawą dań spożywaną przez mieszkańców wybrzeża kaszubskiego. Były one cenione ze względu na smak i zastępowały mięso zwierzęce. Zimą rodziny żyjące w tym regionie przyprawiały ryby liśćmi laurowymi lub pieprzem. Jednym z tradycyjnych dań, które odwzorowuje tamten okres jest właśnie kaszubska zupa bańtkowa.
Składniki (na 10 porcji po 400 gramów):
- świeża flądra – 3- 3,5 kg,
- woda – 4 litry,
- ziemniaki – 2 kg,
- włoszczyzna 1,5 kg ( marchew, seler, pietruszka, por),
- cebula – 1 szt.,
- koperek, natka pietruszki – po 1 pęczku,
- liście laurowe – 4 szt.,
- ziele angielskie – 8 szt.,
- pierz czarny – 7 ziaren,
- sól, pieprz, ewentualnie gałka muszkatołowa do smaku,
- opcjonalnie – śmietana wiejska – 200 g.
Jak wykonać:
Flądrę należy umyć i przygotować tuszkę, warzywa oczyścić, obrać i umyć. Do garnka wlać zimną wodę, dodać w całości włoszczyznę, cebulę oraz przyprawy. Gotować do miękkości warzyw. Wywar odcedzić. Tuszki flądry dodać do wywaru i gotować przez 10-15 minut. Gdy mięso zaczyna odchodzić od ości, należy je delikatnie wyjąć z garnka i wyłożyć na oddzielny talerz. Wcześniej odcedzone warzywa pokroić, następnie dodać wraz z rybą do wywaru i gotować jeszcze przez 10 minut. Zagotowany wywar można zalać szklanką zimnej wody, aby zahartować rybę – wówczas mięso się nie rozsypuje, ponownie zagotować. Rybę wyjąć na osobny talerz. Porcję ugotowanych ziemniaków zalać zupą, posypać posiekaną zieleniną lub podać ziemniaki na osobnym talerzu (gniecione i posypane zieleniną). Odcedzoną rybę można też zjeść osobno lub jako dodatek, w zależności od upodobań. Zupę można zabielić wiejską śmietaną zagęszczoną odrobiną mąki. W przestawionym opisie podstawowym surowcem jest świeża flądra wraz ze świeżymi warzywami. W przeszłości do wykonania takiej zupy wykorzystywano też rybę zasuszoną lub rzadziej zasoloną.
- pomorskie.eu
Napisz komentarz
Komentarze