Msza, a po niej akademia
Obchody rozpoczną się o godzinie 9:30 uroczystą mszą świętą w kościele pw. Narodzenia NMP w Piasecznie. Po mszy wszyscy wspólnie udadzą się na cmentarz w celu złożenia wieńców na grobach zasłużonych dla Kociewia regionalistów: Jana Ejankowskiego i Teofila Watkowskiego.
Następnie w Domu Kultury w Piasecznie odbędzie się akademia z okazji Światowego Dnia Kociewia, przygotowana przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Nie zabraknie także występów artystycznych lokalnych zespołów folklorystycznych.
Wystawa fotografii i prelekcja
Tego dnia będzie można również obejrzeć wystawę fotografii "Kociewie w obiektywie" autorstwa Edyty Lichy, która jest Wiceprezesem Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego. W 2021 roku wydała album z zdjęciami jej autorstwa ukazujący urokliwe zakątki Kociewia.
Zaplanowana jest również prelekcja pt. "Pokoleniowo i etnicznie o tradycjach kociewskich. Z punktu widzenia antropologa" Przemysława Kiliana. To z wykształcenia historyk i etnolog. W 2022 roku wydał książkę „Tradycje Kociewskie w praktykach kulturowych wspólnoty gminy Morzeszczyn”, która oparta jest na dogłębnej znajomości badanej problematyki. Autor dużo uwagi poświęca kwestii kształtowania się tożsamości kociewskiej i współczesnej sytuacji tej grupy etniczno-regionalnej.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Kociewiaków do uczestnictwa w obchodach święta naszego regionu. Jesteśmy dumni z tego kim jesteśmy, dlatego Światowy Dzień Kociewia jest dla nas niezwykle ważny. Staramy się pielęgnować i troszczyć o tradycje naszego regionu i naszych przodków.
- Maciej Czarnecki, Burmistrz Miasta i Gminy Gniew
Napisz komentarz
Komentarze