Jak zostać policjantem?
W tym tygodniu nasze studio odwiedził sierżant Paweł Klinkosz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Opowiedział o nowo powstałym wydziale, którego celem jest m.in. pomoc w rekrutacji do policji:
20 stycznia powstał Wydział Doboru i Szkolenia w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, który dzisiaj reprezentuję. Zajmujemy się doborem do służby i promocją pracy policjanta. Jeżeli chodzi o liczbę wakatów w policji, to od dawno nie było tak dużo funkcjonariuszy jak jest aktualnie, ale im ich więcej tym bezpieczeństwo jest większe. Chcemy to bezpieczeństwo trzymać na jak najwyższym poziomie, a także tworzyć nowe wydziały.
- sierżant Paweł Klinkosz
Aby zostać policjantem trzeba być obywatelem Polski o nieposzlakowanej opinii. Od kandydatów wymagane jest co najmniej średnie wykształcenie. Dodatkowo należy mieć zdolności fizyczne i psychiczne do służby oraz być osobą, której można powierzyć informacje niejawne. Nie można być karanym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Gdzie można się zgłosić aby kandydować do policji?
Swoją siedzibę mamy w Gdańsku przy ulicy Harfowej. Tam odbywa się proces rekrutacji i zaczyna składanie dokumentów. Aktualnie ułatwiliśmy to kandydatom i nie trzeba ich składać w Komendzie Wojewódzkiej, lecz można to zrobić na każdej Komendzie Miejskiej Policji i w każdej Komendzie Powiatowej Policji.
- sierżant Paweł Klinkosz
Kandydat zostaje skierowany na próbne testy sprawnościowe.
Czy warto?
Nasuwa się pytanie, czy warto wstąpić w szeregi policji?
Jest to na pewno służba ciekawa, nie jest to praca, w której idziemy na 8 godzin, po to żeby zarobić na życie, tylko jest to jednak zawód, z którego możemy czerpać satysfakcję, że zrobiliśmy coś naprawdę pożytecznego, przydaliśmy się. Każdy z nas chciałby zapewnić godny byt sobie i swojej rodzinie co aktualnie też służba w policji umożliwia - nie są to takie zarobki jak kiedyś. Idzie to cały czas w lepszym kierunku, jednak na pewno nie stawiamy tego jako priorytet.
- sierżant Paweł Klinkosz
Przed ukończeniem 26 roku życia, na starcie, możemy liczyć na zarobki w wysokości 4500 zł netto. Jeśli chcemy przystąpić do służby po 26 roku życia od początku pracy - po przejściu szkolenia otrzymamy 4100 netto. Dodatkowo policja oferuje różne korzystne dodatki socjalne:
- nagroda roczna tzw. trzynastka,
- nagrody jubileuszowe,
- równoważnik za umundurowanie,
- coroczne dofinansowanie do wypoczynku policjanta uzależnione od liczby członków rodziny,
- zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby,
- coroczny płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni roboczych,
- płatne nadgodziny,
- zasiłek na zagospodarowanie przysługujący w związku z mianowaniem Cię na policjanta w służbie stałej w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego – tzw. czternastka.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy:
Napisz komentarz
Komentarze