W Centrum Konserwacji Wraków i Statków w Tczewie od połowy października trwało szczególne przedsięwzięcie: rzemieślnicy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku budowali tzw. nieszawkę – tradycyjną, a obecnie niezwykle rzadką rybacką łódź wiślaną. Muzealni rzemieślnicy Tadeusz Cilka i Stanisław Mróz zbudowali łódkę wiślaną, wzorowaną na tradycyjnych nieszawkach. Łódkę skonstruowali pod okiem Władysława Latopolskiego - ostatniego tczewskiego rybaka. O trudnościach związanych z konstrukcją, mówiła Bartoszowi Listewnikowi z Telewizji Tetka Jagoda Klim - kierowniczka Działu Historii Żeglugi Śródlądowej Narodowego Muzeum Morskiego.
"Trudno też było pokonać pewne opory związane z pracą w drewnie, dlatego że szkutnictwo to nie jest to samo, co stolarstwo. Szkutnictwo to jest antystolarstwo [...]."
- Jagoda Klim, kierowniczka Działu Historii Żeglugi Śródlądowej Narodowego Muzeum Morskiego
Czym jest nieszawka, informowaliśmy już w październiku.
Czytaj więcej: W tczewskim CKWS powstaje "nieszawka". Będzie dostępna dla zwiedzających w przyszłym roku
Nieszawka będzie eksponatem na wystawie w Muzeum Wisły: „Człowiek i rzeka. Tradycje wiślanego szkutnictwa”. Jej otwarcie planowane jest pod koniec czerwca tego roku.
Dzień Kociewia w Centrum Konserwacji Wraków Statków
Nieszawkę będzie można również zobaczyć już 11 lutego, z okazji Światowego Dnia Kociewia.
Odwiedzając Centrum Konserwacji Wraków Statków w sobotę 11 lutego nasi goście będą mogli nie tylko obejrzeć to niezwykłe, małe uniwersum sztuki Kociewia, ale również dowiedzieć się więcej o jej twórcach i ich pracach. Prezentacja rzeźb i haftów rodziny Wespów w CKWS potrwa do 5 marca 2023 r.
- Narodowe Muzeum Morskie
Dodatkowo tego dnia o godzinie 11:00 rodziny z dziećmi wezmą udział w odwróconym escape roomie. Goście odwiedzający Muzeum będą mogli kupić publikację "Wisła w dziejach Polski". Jak zapewnia Muzeum, do każdego egzemplarza zostanie dołączony prezent.
Wstęp 11 lutego będzie bezpłatny. Święto potrwa od godziny 10:00 do 15:00.
Napisz komentarz
Komentarze