Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 07:30
Reklama

Mevo 2.0 coraz bliżej. Kiedy skorzystamy z roweru metropolitalnego?

W czwartek, 9 lutego do Gdańska przyjechały pierwsze rowery Mevo 2.0. Teraz malinowe jednoślady czeka oznakowanie logotypem.
Mevo 2.0 coraz bliżej. Kiedy skorzystamy z roweru metropolitalnego?
materiały prasowe

Autor: Mevo - Rower Metropolitalny (FB)

 

Informacje pochodzą ze strony www.metropoliagdansk.pl.

 

Cała flota Mevo 2.0 będzie fabrycznie nowa. To zmiana w umowie z nowym operatorem, na którą przystał Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Według wcześniejszych założeń operator miał w pierwszym okresie wykorzystać rowery dostarczone - przez firmę Nextbike, która ze względu na problemy finansowe w innych polskich miastach ogłosiła upadłość i została sprzedana zagranicznym właścicielom. Mimo technicznej możliwości uruchomienia starych rowerów, firma z Barcelony zdecydowała się na rozpoczęcie systemu z całkowicie nową flotą.
 

Nowe rowery od początku

 

Nowe rowery City Bike Global dostarczone zostaną w ramach obowiązującej umowy - bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez samorządy. Rowery Mevo będą jeździć po ulicach 16 gmin metropolii przez 6 lat. Według założeń projektu w tym czasie rowery tak czy inaczej będą stopniowo wymieniane na nowe. Biorąc pod uwagę zarówno względy ekonomiczne, serwisowe, jak i wizerunkowe, firma z Barcelony zdecydowała się na zmianę pierwotnych założeń. OMGGS wyraził na nią zgodę.

Cześć rowerów z poprzedniej wersji systemu zostanie przekazana urzędnikom z gmin Obszaru Metropolitalnego do wykonywania obowiązków służbowych. Pozostałe rowery zostaną wystawione na sprzedaż. Studenci z koła naukowego Politechniki Gdańskiej zbadają możliwości ponownego wykorzystania baterii z rowerów elektrycznych Mevo 1.0.

 

Przygotowania do uruchomienia systemu

 

Nowy operator z Barcelony wyłoniony został w lutym ub. r. po dwóch latach postępowania publicznego, w ramach którego 4-krotnie odwołania składała firma Nextbike, która kostatecznie nie złożyła swojej oferty. City Bike Global (w innych miastach znana jako Inurba)  intensywnie pracuje nad uruchomieniem nowego systemu. Widoczna jest już renowacja stacji postojowych oraz montaż małych totemów w nowej odsłonie. Dotychczas odnowiono 130 stacji oraz zamontowano 150 totemów w charakterystycznym malinowym kolorze. Nowe Mevo kolorystycznie będzie nawiązywać do znaku graficznego projektu.

Nowe rowery elektryczne produkowane są obecnie u włoskiego producenta rowerów Vaimoo, produkującego oprócz rowerów (wykorzystywanych np. w Kopenhadze, Rotterdamie i Sztokholmie) specjalistyczne pociągi techniczne, części do satelit kosmicznych oraz systemy łączności. Poza produkcją i składaniem rowerów prowadzone są prace nad aplikacją oraz pozostałymi elementami systemu IT, systemami obsługi klienta i serwisu. Na zaawansowanym etapie jest uzgadnianie lokalizacji ponad 50 stacji ładowania baterii (zamówionych u szwajcarskiego producenta). Kompletowany jest zespół zarządzający systemem, który zaczął pracę w nowej siedzibie w industrialnej części gdańskiej dzielnicy Młyniska.

 

Problemy Nextbike’a

 

Poprzedni system Mevo przestał funkcjonować w październiku 2019 roku w związku ze złą sytuacją finansową firmy Nextbike Polska. Od tego czasu firma ta dwukrotnie zmieniała już właścicieli, obecnie jej właścicielem jest popularna na polskim rynku hulajnóg firma Tier.

Od ponad 2 lat z powództwa OMGGS trwa postępowanie sądowe mające na celu odzyskanie części z niezapłaconych kar umownych przez firmę Nextbike. Ponadto ówczesny prezes Nextbike pisemnie deklarował zwrot pieniędzy, które mieszkańcy wpłacili na konto Mevo. Mimo tej deklaracji środki te do dziś nie zostały zwrócone mieszkańcom. Przedstawiciele OMGGS w ub. roku odbyli kilkanaście spotkań na drodze sądowej oraz w ramach mediacji, aby Nextbike wywiązał się w końcu ze swoich zobowiązań i mimo zniecierpliwienia związanego z przedłużającymi się procedurami te starania będą kontynuowane w 2023 roku.  

 

Mevo 2.0 w 16 gminach OMGGS

 

Umowa z City Bike Global została podpisana na 6 lat. Do dotychczasowych 14 samorządów: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo dołączyły Kolbudy i Kosakowo.

Do dyspozycji mieszkańców będzie 4099 rowerów oraz 717 stacji:

  • w Gdańsku - 2 226 rowerów i 368 stacji,
  • w Gdyni - 1 137 rowerów i 144 stacje,
  • w Sopocie - 170 rowerów i 28 stacji,
  • w Tczewie - 125 rowerów i 28 stacji,
  • w Rumi - 79 rowerów i 23 stacje,
  • w Pruszczu Gdańskim - 92 rowery i 29 stacji,
  • w Redzie - 39 rowerów i 17 stacji,
  • w Kartuzach - 60 rowerów i 16 stacji,
  • w Pucku - 22 rowery i 14 stacji,
  • we Władysławowie - 44 rowery i 20 stacji,
  • w Sierakowicach- 15 rowerów i 5 stacji,
  • w Żukowie 20 rowerów i 5 stacji,
  • w Somoninie 10 rowerów i 2 stacje,
  • w Stężycy 10 rowerów i 2 stacje,
  • w Kosakowie 30 rowerów i 11 stacji,
  • w Kolbudach 20 rowerów i 5 stacji.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama