Nie dajmy się oszukać
Zdaje się, że każdy już słyszał o oszustwach metodą „na policjanta” czy „na wnuczka”. Należy jednak pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują sposób swojego działania, aby szybko się wzbogacić. W przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się czujnością:
W ubiegłym tygodniu do Komendy Powiatowej Policji w Tczewie zgłosił się 27-letni mieszkaniec powiatu tczewskiego, który został oszukany. Mężczyzna odebrał telefon od fałszywego pracownika banku, który oświadczył, że jego konto bankowe jest zagrożone. 27-latek został poinformowany, że może stracić swoje oszczędności, a także ktoś może usiłować zaciągnąć kredyt na jego dane. Rozmówca polecił, aby ten wziął kredyt, aby utracić zdolność do zaciągnięcia kolejnego, a pieniądze powinien przelać na wskazane konto. Całą historię dodatkowo potwierdził ktoś podszywający się za policjanta. Zmanipulowany mężczyzna pożyczył z banku 88 tysięcy złotych i wpłacił je na dwa fałszywe konta bankowe za pomocą blika.
-KPP Tczew
Policjanci przypominają, że zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko nasze dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli zachowamy ostrożność. Co zrobić, aby uchronić się przed tego typu procederem?
W podobnej sytuacji natychmiast rozłącz połączenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się ze swoim bankiem i upewnij, że osoba dzwoniąca faktycznie jest pracownikiem banku.
-KPP Tczew
Jeżeli na twoim koncie lub karcie doszło już do transakcji, które nie były wykonywane przez ciebie, natychmiast powiadom Policję pod numerem alarmowym 112.
Napisz komentarz
Komentarze