Żywa lekcja historii przed nami. Przeniesiemy się do epoki napoleońskiej. 18 lutego będziemy świadkami walk Wielkiej Armii Napoleona Bonapartego, w skład której wchodziły również polskie oddziały pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, wyzwalającej Tczew z rąk pruskich. Ponad stu rekonstruktorów z całej Polski, m.in. z Gdańska, Nysy, Grudziądza, Płocka, w umundurowaniu i uzbrojeniu z epoki, stoczy bitwę zakończoną kapitulacją wojsk pruskich. Dramaturgię zmagań wojennych podkreślą efekty pirotechniczne. Bitwa będzie miała bardzo dynamiczny charakter. Po raz pierwszy też będziemy mogli zobaczyć ucieczkę Prusaków. Zasadnicza część inscenizacji odbędzie się przy murach obronnych na ul. Wąskiej, ale rekonstruktorzy przeniosą się też na ul. Krótką, plac Hallera i fragment ul. Wyszyńskiego.
Tuż przed samą bitwą, wprost z dziedzińca Fabryki Sztuk, udamy się na plac Hallera, gdzie zostanie zorganizowane obozowisko z czasów napoleońskich, odbędzie się pokaz musztry i odprawa wojsk. Nie zabraknie przepysznej grochówki.
- Fabryka Sztuk
Program:
- godz. 12.30 – przemarsz grup rekonstrukcyjnych od Fabryki Sztuk na plac Hallera
- godz. 12.50-13.50 – plac Hallera: obozowisko z czasów napoleońskich
- godz. 14.00-14.45 – mury obronne ul. Wąska/Ogrodowa – inscenizacja bitwy o Tczew 1807, uwaga: miejsce bitwy przeniesie się na ul. Krótką – plac Hallera – fragment ul. Wyszyńskiego do Fary św. Krzyża
W związku z organizacją inscenizacji, nastąpią zmiany w ruchu drogowym:
- czasowe wyłączenie z ruchu pojazdów na placu Hallera,
- czasowe zamknięcie ul. Krótkiej, Mickiewicza, Wąskiej (fragment), Podgórnej, Garncarskiej, Lipowej i ul. Rybackiej,
- czasowe wyłączenie z ruchu pojazdów parkingu przy ul. Ogrodowej,
- około piętnastominutowe utrudnienia w ruchu pojawią się w godz. 12.30-12.45 w związku z przemarszem trasą: ul. 30 Stycznia z Fabryki Sztuk, plac Marszałka Piłsudskiego, ul. Jarosława Dąbrowskiego, ul. Mickiewicza, plac Hallera.
Fabryka Sztuk przeprasza za utrudnienia w ruchu i hałas związany z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych podczas rekonstrukcji bitwy.
Wszystkie atrakcje są bezpłatne!
Napisz komentarz
Komentarze