HARMONOGRAM
- od 16.01.2023 r. do 24.02.2023 r. - składanie projektów
- do 17.03.2023 r. - weryfikacja formalno-prawna projektów
- do 31.03.2023 r. - podanie do wiadomości listy projektów pozytywnie i negatywnie zweryfikowanych; Podanie listy projektów do głosowania z przypisanymi kodami.
- od 14.04.2023 r. do 16.04.2023 r.- głosowanie
- do 28.04.2023 r. - ogłoszenie wyników
Budżet Obywatelski to „wydzielona” część budżetu gminy, o którym przeznaczeniu decydują bezpośrednio mieszkańcy poprzez zgłaszanie swoich pomysłów. Następnie odbywa się głosowanie. W tym roku wydzielono 100 000 złotych na pomysły mieszkańców. Przewiduje się realizację dwóch rodzajów projektów – tzw. małych, obejmujących koszt do 17 500 złotych oraz dużych – powyżej 17 500 złotych.
Jak wziąć udział?
Propozycję projektu do realizacji może złożyć każdy mieszkaniec gminy Gniew, który w momencie jego składania ukończył 13 lat. Osoby niepełnoletnie, zgłaszające projekty, muszą dołączyć zgodę opiekuna. Każda osoba może zaproponować dowolną liczbę projektów.
Aby zgłosić swój pomysł musisz zebrać grupę ludzi, którzy poprą Twój pomysł. Mogą to być sąsiedzi, członkowie rodziny, każdy mieszkaniec gminy Gniew, który ukończył 13 lat. Tak! Budżet Obywatelski skierowany jest również do młodych mieszkańców gminy.
Projekt zgłasza się na formularzu, w formie papierowej. Formularz i niewymagane dokumenty możesz pobrać bezpośrednio w Biurze Obsługi Interesanta, w Referacie Promocji i Informacji oraz w Referacie Społecznym Urzędu Miasta i Gminy Gniew lub pobrać go ze strony www.gniew.pl.
Projekty zgłaszać należy do 24 lutego 2023 r.
Jakie projekty można zrealizować?
Do Gniewskiego Budżetu Obywatelskiego mogą być zgłaszane projekty które:
- należą do zadań własnych gminy i są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego, w uzasadnionych przypadkach zadanie może zostać przesunięte do realizacji na następny rok budżetowy,
- są zlokalizowane na terenie, na którym gmina, zgodnie z obowiązującym prawem, może wydatkować środki publiczne,
- spełniają kryteria ogólnodostępności tj. umożliwiają korzystanie z efektu realizacji projektu przez wszystkich mieszkańców.
Każdy projekt musi uzyskać poparcie 14 mieszkańców Gminy Gniew.
Głosowanie
Wszystkie projekty, które pomyślnie przeszły weryfikację, wezmą udział w głosowaniu. Głosowanie będzie prowadzone w sposób tradycyjny. Oznacza to, iż każdy mieszkaniec gminy Gniew, który ukończył 13 lat, za zgodą i w obecności opiekuna, będzie głosował poprzez oddanie głosu na jeden projekt mały i jeden projekt duży, lub odda głos tylko na jeden spośród wszystkich projektów.
Ogłoszenie wyników wyboru projektów nastąpi do 28 kwietnia 2023 r. Projekty, które zdobędą największą liczbę głosów, zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku.
Napisz komentarz
Komentarze