W marcu na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot odbędzie się drugi etap konsultacji społecznych w ramach pracy nad Planem Zrównoważonej Mobilności. Jak piszą organizatorzy, ich celem jest weryfikacja i uzupełnienie scenariuszy, celów i działań proponowanych w ramach tzw. SUMPa.
Co to jest SUMP?
Jest to długoterminowy plan przyjaznego transportu oraz maksymalnego wykorzystania infrastruktury dostępnej w miastach, gminach i powiatach. Dokument pozwala usystematyzować wszystkie działania transportowe na obszarze i realizować je w oparciu o długofalową wizję rozwoju zrównoważonej mobilności. Obejmuje m.in. analizę stanu obecnego, budowanie wizji, ustanawianie celów, aktywne komunikowanie, monitoring oraz ocenę wniosków i doświadczeń. Od tradycyjnego planowania transportu SUMP wyróżnia się szczególnym zaangażowaniem obywateli i interesariuszy oraz koordynacją polityk międzysektorowych (transportu, zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, rozwoju gospodarczego, polityki społecznej, zdrowia, bezpieczeństwa itp.).
- Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot
SUMP ma łączyć wszystkie dostępne środki transportu. Duży nacisk będzie położony na ochronę środowiska i zdrowie mieszkańców.
Kiedy konsultacje?
Poniżej harmonogram spotkań, które odbywają się online:
- 6 marca - powiat gdański
- 7 marca - powiat kartuski
- 9 marca - powiat lęborski
- 13 marca - powiat malborski
- 14 marca - powiat nowodworski
- 16 marca - Trójmiasto
- 21 marca - powiat tczewski
- 23 marca - powiat wejherowski
- 24 marca - powiat pucki
Wszystkie spotkania odbędą się w godzinach od 17:00 do 19:00. Linki do spotkań podane są na tej stronie.
Uwagi do dokumentu w terminie od 6 do 26 marca można składać również mailowo lub tradycyjną pocztą: email: [email protected]; Adres korespondencyjny: OMGGS ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk. W tytule korespondencji prosimy wpisywać hasło SUMP.
Kolejny etap konsultacji społecznych odbędzie się w maju i czerwcu. W sierpniu nastąpi przekazanie końcowej wersji Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.
Projekt finansowany jest z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Napisz komentarz
Komentarze