Zabytkowa kapliczka Chrystusa w Śliwinach pochodzi z okresu międzywojennego. Inicjatorem jej powstania był ks. Bolesław Piechowski, który zmarł w 1942 roku w KL Hartheim. Podczas wczorajszej uroczystości Wojciech Giełdon z Wirtualnego Muzeum Dawnego Tczewa przedstawił historię księdza, który był wtedy aktywnym gospodarzem swojej parafii.
Ksiądz Piechowski był jedną z osób, która była "solą w oku" okupanta niemieckiego. Pamiętajmy, że Niemcy mając sentyment do tych rejonów, nie tolerowali polskich akcentów. - Wojciech Giełdon
Losy rozpadającej się figury wzbudziły zainteresowanie mieszkańców Śliwin, którzy podjęli kroki w celu zdobycia środków na jej remont. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie fundator, który opłacił prace renowacyjne. Jak twierdzą członkinie tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich, stan pomnika przed remontem był "katastrofalny".
W postumencie mieszkańcy umieścili także “kapsułę czasu”, do której włożyli różne pamiątki przeznaczone dla przyszłych pokoleń, w tym zdjęcia czy listy. Konkurs plastyczny “Śliwiny za 50 lat” wyłonił także zwyciężczynię, której praca również trafiła do kapsuły. Mówi zaangażowany w projekt, Paweł Tobolski:
Zdjęcie mieszkańców Śliwin przy niewyremontowanej figurze wraz z dokumentami opisującymi stan wsi, Polski, kraju i świata, trafiły do "kapsuły czasu" - Paweł Tobolski
Napisz komentarz
Komentarze