Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 11:47
Reklama

"Kulturę mamy we krwi" - krwiodawcza akcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje po raz pierwszy akcję zatytułowaną "Kulturę mamy we krwi". To sposób na propagowanie oddawania krwi wśród pracowników gdańskich instytucji kultury. Ale dołączyć może każda chętna osoba, niezależnie od wykonywanego zawodu.
  • Źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
"Kulturę mamy we krwi" - krwiodawcza akcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Autor: materiały prasowe

 

Pierwsza odsłona wydarzenia "Kulturę mamy we krwi", która ma na celu promocję honorowego krwiodawstwa w środowisku lokalnych twórców, muzealników, artystów, malarzy i rzeźbiarzy, odbędzie się 16 marca na parkingu przed główną siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na wyspie Ołowiance.

 

Mobilizacja w szczytnym celu

 

Celem akcji „Kulturę mamy we krwi”, będzie przede wszystkim pozyskanie bezcennego „daru życia”, stanie się ona również okazją do integracji osób pracujących na co dzień w stowarzyszeniach, fundacjach, klubach, muzeach, teatrach, galeriach i różnego typu pracowniach. Zebrana dzięki niej krew, pomoże zasilić gdański bank krwi i będzie służyć ratowaniu zdrowia i życia ludzi. Akcja mimo, iż uwzględnia konkretną grupę docelową, ma charakter otwarty. Do wspólnego dzielenia się swoim darem serca zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gdańska. 

 

Zdajemy sobie sprawę, że powodzenie akcji uzależnione jest od zaangażowania krwiodawców. Mocno wierzymy, że wydarzenie odbije się w mieście szerokim echem i skupi wokół siebie ludzi o wielkim sercu.

- dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

 

Jak się przygotować?

 

Krew będzie mogła oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o wadze ciała powyżej 50 kg. Nie należy przychodzić do oddania krwi na czczo. Do ambulansu należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku: 

 

 

Przed oddaniem krwi należy pić dużo wody lub soków owocowych, a pół godziny wcześniej nie wskazane jest palenie papierosów. Na dobę przed oddaniem krwi zakazane jest także spożywanie alkoholu.

- Łukasz Grygiel z Działy Promocji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

 

Warunkiem zarejestrowania się do oddania krwi jest okazanie dokumentu ze zdjęciem. Nie trzeba mieć żadnych wyników laboratoryjnych, nie trzeba też znać swojej grupy krwi.

 

Oddajesz krew – ratujesz życie

 

Samo oddawanie krwi trwa średnio 8 minut. Łączny pobyt w ambulansie, od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny, a jednorazowo pobiera się  450 ml. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Igły i pojemniki są sterylne i jednorazowe.  Bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody, czy soków owocowych. Należy również unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż  4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

 

Co, gdzie, kiedy?

 

Krew w ramach akcji „Kulturę mamy we krwi” pobierana będzie przez pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w ambulansie zaparkowanym przy głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance. Akcję zaplanowano na 16.03.2023 r. w godz. 9.00 – 13.00.  Wewnątrz budynku muzeum krwiodawcy będą mogli napić się ciepłej herbaty oraz skorzystać z szatni:

 

 

Grupy liczące powyżej 10 osób, chęć oddania krwi mogą zgłaszać pod adresem [email protected]. Każda osoba, która odda krew - poza regeneracyjnym zestawem czekolad - otrzyma także muzealny upominek. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama