Fundacja Dr Clown została zarejestrowana i zorganizowana w 1999 roku. Od początku działalności jej celem było niesienie uśmiechów tam, gdzie są one najbardziej potrzebne - do chorych w szpitalach, zmagających się z bólem, lękiem i samotnością.
Aktualnie ponad 250 przeszkolonych wolontariuszy odwiedza regularnie z „terapią śmiechem” ponad 40 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 100 miastach w całej Polsce.
- Fundacja Dr Clown
Rozmowa... śmiechem
W studiu Radia Tczew gościły Iwona Karpacz (koordynatorka projektu w Tczewie) oraz Patrycja Topolska (wolontariuszka) . Opowiedziały one o tym, na czym polega terapia śmiechem i zachęciły do zostania wolontariuszem Fundacji Dr Clown. Posłuchajcie, jak dziewczyny ekspresowo odnalazły się w naszym studiu, co narozrabiały i jak niesamowicie wesołymi oraz otwartymi osobami się okazały:
W Tczewie wolontariusze są bardzo potrzebni. Pomagają oni na oddziałach m.in. w Malborku, Starogardzie Gdańskim i tym tczewskim.
W ramach programu „terapii śmiechem” odwiedzamy regularnie pacjentów w szpitalach i placówkach specjalnych. Aby przywrócić uśmiech na ich twarzach i wzmocnić w nich motywację do walki z chorobą stosujemy różne metody – zabawy, „magiczne sztuczki”, pokazy żonglerki, ale również wspierające rozmowy. Działania naszego wolontariatu skierowane są nie tylko do dzieci, ale także do osób dorosłych i seniorów – oni także potrzebują uśmiechu!
- Fundacja Dr Clown
Kto może pomagać śmiechem (i nie tylko)?
Aby zostać wolontariuszem Fundacji Dr Clown należy mieć ukończone 18 lat oraz aktualne badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych lub zgodę na jego wykonanie w najbliższym czasie. Przed pierwszą wizytą w szpitalu należy także uzyskać zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do bycia wolontariuszem. Podopiecznych w szpitalu w roli Doktora Clowna mogą odwiedzać wyłącznie osoby pełnoletnie. W większości oddziałów Fundacji Dr Clown, jako osoba niepełnoletnia można jednak włączyć się w inne działania jak np. brać czynny udział w współtworzeniu akcji promocyjnych i różnego typu wydarzeń.
Doktorem Clownem może zostać osoba niekoniecznie energiczna i ekstrawertyczna. Jeśli ktoś jest raczej spokojny i woli stonowane rozmowy, zamiast tańców i wykonywania sztuczek - to jest to w porządku. Każdy pacjent potrzebuje bowiem innego terapeuty. Oznacza to, że niekoniecznie zawsze potrzebna jest osoba tryskająca energią.
Jak zostać wolontariuszem?
W pierwszym kroku należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ. Następnie od koordynatora oddziału Fundacji Dr Clown, który jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania, otrzymasz informację o terminie spotkania szkoleniowo-rekrutacyjnego. Wszelkie szczegóły dotyczące zarówno Fundacji, jak i możliwości zostania wolontariuszem, znajdują się na stronie internetowej.
Napisz komentarz
Komentarze