Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 08:30
Reklama

OTOZ Animals prowadzi szkolenia dla wolontariuszy [ROZMOWA]

Dla osób, które chciałyby być wolontariuszami w schronisku dla zwierząt, pojawiła się taka możliwość. Zapisy prowadzi tczewska placówka OTOZ Animals. O całej akcji porozmawialiśmy w naszym studiu z Joanną Sobaszkiewicz.
OTOZ Animals prowadzi szkolenia dla wolontariuszy [ROZMOWA]

Autor: redakcja/Aleksandra Kęprowska

 

Kim jest wolontariusz?

 

Wolontariusz to jest osoba, która w wolnym czasie, oczywiście nieodpłatnie, przychodzi, pomaga, zajmuje się zwierzętami, wyprowadza na spacery, głaszcze, przytula, czesze. Robi to, na co pracowicy bardzo często nie mają czasu. [...] Psiaki bardzo czekają na tych wolontariuszy.

- Joanna Sobaszkiewicz, schronisko OTOZ Animals w Tczewie

 

Kto może zostać wolontariuszem?

 

Jedynym ograniczeniem jest wiek. Chętna osoba musi mieć ukończony 16 rok życia. 

 

Szukamy osób, które będą miały czas. Żeby przychodziły w miarę regulanie. Nie ma żadnego grafiku, kiedy dana osoba ma przyjść. Każdy wybiera odpowiednią dla siebie chwilę. W tej chwili kładziemy nacisk na osoby, które mają czas w tygodniu, bo można powiedzieć, że weekendy są w miarę obstawione, a w tygodniu przychodzi mało osób. Więc w pierwszej kolejności wybierzemy tych, którzy będą mogli przychodzić w dni powszednie.

- Joanna Sobaszkiewicz, schronisko OTOZ Animals w Tczewie

 

Jak zapisać się na szkolenie?

 

Pierwszym krokiem, jaki chętni muszą wykonać, jest zostawienie w sekcji komentarzy pod postem na stronie na Facebooku OTOZ Animals Tczew swojego adresu mailowego. Instytucja na podaną skrzynkę wysyła kwestionariusz, który trzeba wypełnić i odesłać z powrotem. Wówczas organizatorzy tworzą listę i kontaktują się z chętnymi osobami telefonicznie. Jak mówiła na naszej antenie Joanna Sobaszkiewicz, w tym roku schronisko przeprowadzi więcej szkoleń, ale dla mniejszych grup przyszłych wolontariuszy. 

W zakres szkolenia wchodzi m.in. przedstawienie obowiązków wolontariuszy czy wstępne szkolenie z komunikacji między psem a człowiekiem (również praktyczne). Cała nauka nie kończy się egzaminem. Po jej zakończeniu chętna osoba może podpisać umowę o wolontariat i regularnie przychodzić do schroniska. 

 

Zachęcić mogą nasze pieski, merdające ogony, szczęśliwe pyszczki, kiedy widzą, że wolontariusze wchodzą przez bramę. Naprawdę to szczęście jest odczuwalne. To chyba będzie największa zachęta [...].

- Joanna Sobaszkiewicz, schronisko OTOZ Animals w Tczewie 

 


Całą rozmowę z Joanną Sobaszkiewicz ze schroniska OTOZ Animals w Tczewie można odsłuchać tutaj:

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama