Noc Konfesjonałów po raz pierwszy – przypomniała TVP Info – odbyła się 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie. Pretekstem była 5 rocznica śmierci Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech szczecińskich kościołach spowiadali przez całą noc. Skończyli o 6.
W tym roku z Nocy Konfesjonałów można skorzystać w co najmniej 213 kościołach, z czego najwięcej (157) będzie otwartych do późnych godzin nocnych w Wielki Piątek.
Co to jest?
Noc Konfesjonałów to organizowana przez parafie w całej Polsce dodatkowa spowiedź w Wielkim Tygodniu. Uczestniczący w niej kościół trzeba zgłosić na stronie nockonfesjonalow.pl.
Ta gromadzi informacje o parafiach, które weszły do akcji, udostępnia godziny spowiedzi, daje możliwość przeglądania lokalizacji najbliższych kościołów i wyznaczenia w smartfonie najkrótszej trasy do wybranej świątyni.
Udział w akcji ułatwia aplikacja ściągnięta na smartfon (Android lub IOS). Można w niej znaleźć modlitewnik i rachunek sumienia, przygotowany przez ks. Jacka Prusaka.
Otwarcie świątyń w nocy
Krajowym koordynatorem Nocy Konfesjonałów jest ks. Grzegorz Adamski.
Noc Konfesjonałów jest dialogiem ze współczesną kulturą i zabieganym stylem życia – wyjaśnia kontekst akcji. – Stąd idea otwarcia świątyń w nocy.
Napisz komentarz
Komentarze