Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 listopada 2024 14:24
Reklama

Więcej osób będzie miało darmowe leki. Prawda czy... wyborcza obietnica?

Resort zdrowia planuje obniżyć próg wiekowy w programie Leki 75 plus do 70 roku życia. Na razie są to nieoficjalne informacje, choć przyniosłoby to ulgę budżetom wielu seniorów.

 

Wysoka inflacja to trudny czas dla emerytów, często zmuszonych kombinować, żeby jakoś przeżyć miesiąc. Z badania „Jesień życia w Polsce”, opublikowanego przez „Fakt”, wynika, że polskich seniorów najbardziej martwią rosnące ceny żywności (27,41 proc.) i opłaty mieszkania (16,36 proc.). Prawie 15 proc. narzeka na ceny leków. 

Żeby domknąć budżet domowy, osoby 60+ są zmuszone rezygnować z produktów pierwszej potrzeby: jedzenia (4,98 proc.) i leków (18,52 proc.). A cena tych ostatnich – według GUS – tylko w październiku ubiegłego roku wzrosła o 8,5 proc.  

 

Ulga dla budżetu

 

Preparaty dostępne w programie "Leki 75 plus" są przeznaczone głównie do leczenia podstawowych chorób nasilonych zwłaszcza w zaawansowanym wieku. To m.in. nadciśnienie albo cukrzyca. 

Z darmowych preparatów mogą korzystać osoby, które mają ubezpieczenie zdrowotne i osiągnęły wymagane lata. Bezpłatne leki otrzymują na podstawie recepty z literą „S” w sekcji „kod uprawnień dodatkowych”. Program nie obejmuje kosmetyków, leków na receptę, które nie są refundowane, suplementów diety oraz leków refundowanych (przepisywanych poza wskazaniami refundacji) i leków bez recepty.

Według Marka Tomkowa, wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, dzięki programowi seniorzy mogą zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Obecnie co miesiąc z programu korzysta nawet 1,2 mln emerytów, a w wykazie udostępnionym przez resort zdrowia ujęto ponad 2 tys. preparatów.

 

Zielone światło dla zmian?

 

Niedawno wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację poselską przekazał, że Ministerstwo Zdrowia rozważa kwestie rozszerzenie wykazu leków czy obniżenia kryterium wieku uprawniającego do bezpłatnych leków. Są one na etapie wewnętrznych ustaleń i na razie nie jest znany termin ich ewentualnego wprowadzenia. Warunkiem jest znalezienie pieniędzy w budżecie.

Tymczasem według „Super Expressu”, który powołuje się na „nieoficjalne informacje potwierdzone w kilku źródłach”, decyzja w sprawie obniżenia wieku uprawniającego do niektórych bezpłatnych leków już zapadła. Program ma ruszyć w 2024 roku. Podobno rząd rozważał jeszcze opcję obniżenia wieku do 65 roku życia, ale z uwagi na koszty najbardziej realny wydaje się wariant pośredni. Jak będzie, czas pokaże.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama