Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 05:55
Reklama

Tczew: Czy miasto wykupi spalony browar przy ul. Zamkowej?

Po tym jak miasto wykupiło z rąk prywatnych zabytkowy wiatrak holenderski, pojawiło się pytanie o zakup innego, cennego, ale i bardzo zniszczonego zabytku, czyli budynku dawnego browaru. Prezydent jest wstępnie zainteresowany tym pomysłem, ale zaznacza, że w pierwszej kolejności miasto zajmie się odrestaurowaniem wiatraka.
  • Źródło: Telewizja Tetka
Tczew: Czy miasto wykupi spalony browar przy ul. Zamkowej?

Autor: Telewizja Tetka

 

Po wiatraku pora na stary browar?

 

Jeden z mieszkańców zapytał prezydenta Tczewa o to, czy po wykupieniu zabytkowego wiatraka przyjdzie pora na zakup zabytkowego browaru przy ul. Zamkowej, który spłonął w 1987 roku. Włodarz udzielił odpowiedzi na oficjalnym kanale miasta Tczew.

 

 

()... Browar jest własnością prywatną. To jest znowu ten temat odnośnie Starego Miasta, gdzie jest bardzo dużo nieruchomości prywatnych, gdzie właściciele nie utożsamiają się z tym obiektem i nie są kompletnie zainteresowani co tam jest. Być może liczą na to, że przyjdzie "bogaty król lub książę" i wyrzuci kilkadziesiąt milionów złotych i powie" Kupuje to". No na razie tego "księcia" nie widać. 

Miasto w tej chwili jest zajęte wiatrakiem, ale niewątpliwie - browar byłby kolejnym ciekawym smaczkiem na mapie tego osiedla.

-  Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa

 

Najwyższą formą ochrony zabytków jest nadanie im nowego życia

 

Miłośnicy historii z Dawnego Tczewa popierają pomysł wykupienia browaru przez miasto. Budynek browaru datowany na 1890 rok jest jednym z nielicznych zachowanych na terenie województwa zabytkowych obiektów przemysłowych. Obecnie po pożarze znajduje się w ruinie. Tuż obok niego usytuowany jest inny budynek dawnego browaru, który był częścią większego kompleksu. Właścicielką obu obiektów jest osoba prywatna.

 

 

Najwyższą formą ochrony zabytków jest nadanie im nowego życia. Mamy duże budynki zabytkowe - zabytki techniki przemysłowej, które stoją od wielu lat opustoszałe. Jeden z tych budynków jest w fatalnym stanie po pożarze z roku 1987. To dla nas naturalne i bardzo mocno popieramy wszystkie pomysły, które służą temu, żeby te zabytki wykupić z rąk prywatnych i nadać im nowe życie. Pamiętajmy, że te budynki nie są wykupywane tylko po to, by dalej stały i niszczały, tylko po to, żeby je wyremontować i przeznaczyć na takie funkcje, które będą służyły społeczności lokalnej.

- Łukasz Brządkowski, Dawny Tczew

 

Więcej na ten temat w materiale Bartosza Listewnika w Telewizji Tetka.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama