Uczniowie II LO w Starogardzie zorganizowali mecz charytatywny i podbili serca jury
Uczniowie II LO w Starogardzie Gdańskim zorganizowali mecz charytatywny, którego celem było zebranie karmy dla zwierząt w schronisku. Udało im się namówić do wspólnej rozgrywki zespoły Arki Gdynia i Astorii Bydgoszcz. Mecz odbył się 22 lutego. Dzięki temu pozyskali środki na zakup 400 kilogramów jedzenia dla zwierząt.
Autorzy projektu odwiedzili nasze studio. na początku marca i opowiedzieli o swoim pomyśle. Rozmowy z Janem Latoszewskim oraz Aleksandrem Baczewskim może posłuchać tutaj.
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.
- Fundacja Zwolnieni z Teorii
Druga nagroda trafiła w ręce uczniów I Akademickiego LO im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni
Drugi projekt z pomorskiego otrzymał najwyższą nagrodę w kategorii społeczeństwo obywatelskie. Działanie skierowane było do dzieci i młodzieży, a jego celem było zbudowanie świadomości oraz poczucia przynależności obywatelskiej młodych ludzi, aby w przyszłości chcieli się angażować w sprawy państwa m.in. chodzić na wybory.
Finał konkursu Zwolnieni z Teorii odbył się 21 kwietnia.
W projektach społecznych, które nastolatki realizują z nami, najważniejsze jest, że działają zarówno dla otoczenia, jak i dla siebie, rozwijając kompetencje przydatne na współczesnym rynku pracy. Wiemy to od pracodawców, którzy tworzą z nami programy partnerskie i wspierają młodzież np. poprzez mentoring czy dodatkowe szkolenia. Co ciekawe, młodzi dużo rzadziej doceniają “rynkową” wartość swoich kompetencji zdobytych dzięki projektom i są zaskoczeni, że na rozmowie rekrutacyjnej będą pytani o doświadczenie, a nie o czerwony pasek na świadectwie.- Aleksandra Chudaś, Dyrektor Zarządzająca Fundacji Zwolnieni z Teorii.
Zauważono także projekty z Kartuz
Srebrnego Wilka, czyli nagrodę za najlepszy projekt wojewódzki otrzymali uczniowie z Kartuz. Przykładami młodzieżowych projektów są np. jedne z najlepszych w województwie, zwycięzcy Srebrnego Wilka np. projekt “Turniej Kroków” uczniów z III LO w Zespole Szkół w Kartuzach, który polegał na zachęcaniu do aktywności fizycznej dorosłych i dzieci oraz “{lovelace}” uczniów z Technikum nr 2 w Zespole Szkół w Kartuzach, którzy prowadzili warsztaty programowania, aby edukować o sztucznej inteligencji, robotach i nowoczesnych technologiach swoich rówieśników.
Świat zmienia się na naszych oczach i stawia przed wszystkimi nowe wyzwania. Dlatego wspieramy rozwój tych cech, które ułatwią młodym ludziom wejście na rynek pracy w zmiennym otoczeniu: elastyczność, umiejętność dostosowania do sytuacji i kreatywność z pewnością w tym pomogą. Uważamy, że edukacja i rozwój młodzieży nie opiera się wyłącznie na przekazywaniu szkolnej wiedzy. Ważną rolę odgrywają rodzice i opiekunowie, i twórcze otoczenie. Wierzymy w młodych ludzi, ich pomysły, entuzjazm i wspieramy ich sprawczość. Chcemy i lubimy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, dlatego łączymy ich z mentorami ING, umożliwiając współpracę z doświadczonymi w biznesie osobami.
- Joanna Dymna-Oszek, Dyrektor Biura Zarządu w ING Banku Śląskim i Prezes Fundacji ING Dzieciom.
Napisz komentarz
Komentarze