Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 01:38
Reklama

Święto Pracy - relikt przeszłości czy dzień ważny dla wszystkich pracujących? [ROZMOWA]

Długi weekend majowy - czas grillowania i odpoczynku oraz kilka świąt obchodzonych dzień po dniu. W piątkowe popołudnie w naszym studiu o znaczeniu Święta Pracy rozmawialiśmy z Iwoną Ochocką, przewodniczącą zarządu Nowej Lewicy powiatu tczewskiego oraz Lukasem Liedtke, przewodniczącym powiatowej Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Święto Pracy - relikt przeszłości czy dzień ważny dla wszystkich pracujących? [ROZMOWA]

1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy, a właściwie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzony dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago w Stanach Zjednoczonych.  Odbywały się tam strajki na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

1 maja to także ważna data dla współczesnej Polski - tego dnia w 2004 roku nasz kraj przystąpił do Unii Europejskiej.

 

Czy Święto Pracy jest nam dziś potrzebne? 

 

Jak można uczcić pamięć ludzi walczących przed laty o to, co dziś wydaje nam się oczywiste, np. długość dnia pracy, urlopy wypoczynkowe i rodzicielskie, zwolnienie na czas choroby i wiele innych praw pracowniczych? O tym i wielu innych wątkach związanych z 1 maja rozmawialiśmy z gośćmi: Iwoną Ochocką, przewodniczącą zarządu Nowej Lewicy powiatu tczewskiego i Lukasem Liedtke, przewodniczącym powiatowej Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. 

 

Posłuchaj rozmowy:

 

 

Dzisiaj za taka oczywistość przyjmujemy, że dzień pracy to jest osiem godzin i nic więcej, ale trzeba pamiętac, że to nie było nam dane za darmo. Było wiele osób, które poniosły najwyższą cenę za to, żeby wywalczyć dla nas prawa pracownicze.

- Lukas Liedtke, OPZZ

 

1 maja w Tczewie

 

1 maja w Tczewie o godz. 9:30 przy tablicy upamiętniającej 19 internowanych za strajk robotników tczewskiej FSP POLMO Nowa Lewica i OPZZ zapraszają do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy oraz 19. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wstęp wolny.

 

Spotkamy się, upamiętnimy ten moment i zapraszamy Państwa też, żeby oddać cześć odważnym osobom, ludziom pracy i żeby uczcić ten dzień.

 - Iwona Ochocka, Nowa Lewica

 

Wystawa o Polmo

 

W budynku Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 wciąż jeszcze oglądać można wystawę "Historia rozwoju techniki - od Muscatego do Eaton" przedstawiającą ewolucję od zakładu wspomagającego rolnictwo do producenta podzespołów motoryzacyjnych sprzedawanych na całym świecie. Historia Polmo wpisana jest w historię Tczewa. To nie tylko zakład produkcyjny, zatrudniający wiele osób, to też życie kulturalne i społeczne - klub kultury, ośrodek zdrowia, ośrodek wypoczynkowy w Skowronkach. Na wystawę składają się plansze tematyczne, archiwalne zdjęcia, dokumenty i eksponaty.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama