Koszty sobotnich wydarzeń są określone na ponad 250 mln funtów, ale nie są to oficjalne dane. Te trzymane są w tajemnicy. Jednak media brytyjskie donoszą, że tylko 150 mln funtów zostanie przeznaczonych na bezpieczeństwo nie tylko króla, ale także zaproszonych gości. A tych będzie sporo.
Lista gości
Na uroczystość zjadą koronowane głowy z całego świata, przywódcy państw, premierzy i prezydenci. Będzie tam także Andrzej Duda, prezydent Polski. Podczas uroczystości nie będzie jednak siedział z przodu, bo to miejsce zarezerwowane dla koronowanych głów.
Na pewno pojawią się: książę Fryderyk i księżna Maria z duńskiej rodziny królewskiej oraz król Filip i królowa Letycja z Hiszpanii. Szwecję będą reprezentować król Karol XVI Gustaw oraz jego córka księżniczka Wiktoria. Belgię – król Filip i królowa Matylda. Przyjedzie także książę Albert II z Monako, któremu ma towarzyszyć księżniczka Charlene.
Będzie także przebywający na stałe w USA książę Harry, syn Karola III, który porzucił rodzinę królewską. Nie przyjedzie jednak jego żona – Meghan Markle, a książę Andrzej, któremu towarzyszą skandale seksualne, będzie obecny w Opactwie Westminsterskim, ale nie będzie stał z rodziną królewską na balkonie pałacu Buckingham.
Kontrowersje wywołała zapowiedź obecności w opactwie Michelle O'Neill, liderki lewicowo-nacjonalistycznej partii Sinn Fein z Irlandii Północnej. W koronacji mają także wziąć udział król Jordanii Abdullah II, sułtan Omanu Hajsam ibn Tarik czy Ferdinand Marcos Jr., przywódca Filipin. Za wszystkimi ciągną się afery a nawet oskarżenia o łamanie praw człowieka.
Wydarzenie
Ostatnia koronacja miała miejsce 70 lat temu. Dlatego nie ma się co dziwić, że cały świat żyje sobotnimi wydarzeniami.
Koronacja jest przede wszystkim ceremonią religijną. Na głowę króla, podobnie jak przy poprzednich koronacjach, koronę włoży arcybiskup Canterbury, najwyższy rangą duchowny kościoła anglikańskiego, którego głową jest sam król Karol III. Król zostanie namaszczony także olejem krzyżma sprowadzonym z Jerozolimy, a wytworzonym z oliwek pochodzących między innymi z gaju na Górze Oliwnej. Jako głowa kościoła anglikańskiego złoży także przysięgę na wierność religii protestanckiej i kościołowi anglikańskiemu, który jest kościołem państwowym.
– tłumaczy dr Tomasz Niedokos z Katedry Literatury i Kultury Angielskiej na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL
Zwyczajowo ceremonia powinna trwać ponad 3 godziny, ale zostanie skrócona do około jednej godziny.
Ten dzień będzie dla Brytyjczyków tak ważny, że nie muszą iść do pracy. Władze robią wiele, żeby nadać koronacji znaczenie światowe, także z myślą o pieniądzach. Z pewnością będzie to wydarzenie medialne, które podtrzyma globalne zainteresowanie rodziną królewską.
Trochę polski akcent
Co do muzyki towarzyszącej koronacji, to w momencie założenia na głowę monarchy korony Świętego Edwarda usłyszymy hymn koronacyjny Jerzego Fryderyka Haendla „Zadok the Priest”. Został skomponowany na koronację króla Jerzego II w 1727 roku i towarzyszył od tamtego czasu każdej koronacji aż do ostatniej dotychczasowej koronacji królowej Elżbiety II w 1953 roku.
Widzowie mogą być zaskoczeni, bo ta melodia jest także hymnem piłkarskiej Ligi Mistrzów (ze zmienionymi słowami). Polskim akcentem będzie z kolei hymn odegrany przy koronacji królowej Camilli. Został skomponowany przez Roxannę Panufnik, córkę Andrzeja Panufnika, wybitnego polskiego kompozytora, autora m.in. powstańczej pieśni „Warszawskie dzieci”.
Transmisja z koronacji
Koronacja Karola III rozpocznie się o godzinie 12 czasu polskiego. Transmisja z Londynu rozpocznie się jednak nieco wcześniej.
Wydarzenie będzie można śledzić już od godziny 11:15 w TVP1 oraz na kanałach informacyjnych, w tym TVP Info, Polsat News oraz TVN24.
Transmisja z ceremonii będzie dostępna także online za pośrednictwem serwisu TVN24 GO.
Ponadto koronacja prawdopodobnie będzie transmitowana na YouTube, między innymi na oficjalnych kanałach BBC, Sky News czy CBS News. Będzie dostępna wyłącznie w języku angielskim.
Napisz komentarz
Komentarze