Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 17:35
Reklama

Aplikacja mObywatel 2.0 w praktyce: elektroniczny dowód osobisty

Już ponad 10 mln Polaków zainstalowało aplikację mObywatel. Wkrótce w życie wejdzie jej ulepszona wersja. Wiemy, co się zmieni.
Aplikacja mObywatel 2.0 w praktyce: elektroniczny dowód osobisty

Autor: Canva

 

Gdy Polacy jeszcze odpoczywają po majówkowym grillowaniu, Ministerstwo Cyfryzacji prezentuje nowości związane z nadchodzącym projektem mObywatel 2.0, rozbudowanym o mDowód. Wirtualny dokument ma oferować podstawowe funkcje tradycyjnego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Nowe rozwiązanie do obiegu ma trafić na przełomie czerwca i lipca tego roku.

 

Dodatkowe funkcje

 

Ministerstwo zapowiada, że wkrótce w aplikacji zostanie wprowadzona możliwość zastrzegania numerów PESEL w celu ochrony przed kradzieżą tożsamości. Dodatkowo różne sprawy będzie można załatwiać, korzystając z pełnomocnictwa. Planowane są również zmiany graficzne, dostosowujące aplikację do aktualnych standardów i dzięki temu zwiększające wygodę użytkowania.

 

Nowości dla kierowców

 

Aplikacja 2.0 doceni nowych kierowców. Będą oni mieli dostęp do tymczasowego elektronicznego prawa jazdy. Zgodnie z zapowiedziami ma być ono dostępne tuż po zakończeniu egzaminu na prawko.

 

Płatności za usługi administracyjne

 

Dodatkowo aplikacja pozwoli na realizowanie płatności za usługi administracyjne błyskawicznie i bez prowizji.  

 

Nowa wersja aplikacji – mObywatel 2.0. – docelowo to będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktu z urzędami. Aplikacja rządowa będzie przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej, a także umożliwiać e-płatności urzędowe i posługiwanie się cyfrowymi dokumentami tak jak tymi tradycyjnymi.

- Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji

 

Zaloguj się i sprawdź

 

Zanim dojdzie do premiery wersji 2.0, użytkownicy mogą zapoznać się z nową funkcją autoryzacji w obecnym serwisie mObywatel. Wykorzystuje ona profil zaufany, umożliwiający składanie podpisów za pomocą powiadomień PUSH, oraz wprowadzanie zmian bez używania kodów sms. Wystarczy zalogować się na swoje konto i włączyć to ustawienie. 

 

Obiecujące statystyki 

 

Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że liczba zainstalowanych aplikacji mObywatel 14 kwietnia tego roku przekroczyła 10 mln. Wśród bardzo popularnych funkcji resort wymienia te dla kierowców i rodzin, którym przysługuje Karta Dużej Rodziny. 

Od 2023 roku aplikacja pozwala na korzystanie z mLegitymacji emeryta-rencisty. Pobrało ją ponad 353 tys. użytkowników.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama