Wielowymiarowość kultury
W czwartek, 18 maja w Fabryce Sztuk odbył się wernisaż wystawy „Sztuka na ciele. Makijaż artystyczny”. Na fotografiach utrwalono makijaże artystyczne wykonane na ciałach kobiet i mężczyzn, znalazły się tam też elementy wykorzystane do tworzenia kompozycji. Autorki Daria Szulc i Aleksandra Ujazdwska, wyszły z założenia, że obraz namalowany na skórze w swej istocie jest krótkotrwały. Jedynie uchwycony na fotografii może zostać utrwalony i zaprezentowany publiczności.
Inspiracją przede wszystkim są nurty sztuki wszelakiej. Tutaj można dostrzec inspiracje kubizmem, abstrakcjonizmem, ale mi bardzo na przykład zależało, żeby przekazać jakąś historię, żeby te prace miał jakąś treść zawartą w sobie i na obrazie. Wszystkie prace są wykonane w body paintingu, aczkolwiek jest to sztuka na ciele tak, jak sam tytuł wystawy wskazuje i to nie ma sugerować jednego tematu w obrębie, którego się obracamy, a po prostu to, że są to obrazy przedstawione na ludzkiej skórze.
- Aleksandra Ujazdowska
Wielowymiarowa wystawa “Sztuka w ciele”, na której można zobaczyć połączenie malarstwa ze sztuką makijażu, stała się tłem dla wręczenia nagrody prezydenta Tczewa w dziedzinie kultury. Za wieloletnią działalność wyróżnienie odebrała Bożena Szczepańska z Fundacji Domu Kultury.
Jest to wyjątkowa dla mnie nagroda, ponieważ kulturze pracuje 42 lata. Właściwie w tym roku zostałam uhonorowana także jest mi bardzo miło.
-Bożena Szczepańska, Fundacja Domu Kultury
Bożena Szczepańska jest prezes Fundacji Domu Kultury, działaczką kulturalną i społeczną, była wieloletnią choreografką zespołu pieśni i tańca “Kolejarz”, a obecnie kieruje zespołem “Wiecznie Młodzi”.
Napisz komentarz
Komentarze