Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 12:44
Reklama

Dokumenty w telefonie. Aplikacja mObywatel niebawem wejdzie w życie

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o aplikacji mObywatel. Jeszcze podpis prezydenta i dokument elektroniczny będzie już tak samo ważny jak tradycyjny.
Dokumenty w telefonie. Aplikacja mObywatel niebawem wejdzie w życie

Autor: iStock

 

Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii premiera, na Twitterze: 

 

Ustawa o aplikacji #mObywatel wyszła z Sejmu i zostaje skierowana do podpisu Pana Prezydenta. To oznacza (…), mam nadzieję, szybkie wejście w życie przepisów, które czynią Polskę największym krajem UE z tak nowoczesnymi rozwiązaniami cyfrowymi w telefonie.

- Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii premiera

 

Co zyskujemy dzięki mObywatelowi?

 

W aplikacji mObywatel – oprócz m.in. dowodu osobistego i prawa jazdy – dostępne będą usługi e-Urzędu Skarbowego. Zapłacimy też online m.in. za wydanie dokumentów, wniosków i zrealizujemy opłaty skarbowe. 

Swoje dokumenty będą mogły udostępniać samorządy. Będzie tam też miejsce dla dokumentów typu karta mieszkańca, klubu seniora, klubu sportowego. 

Aplikacja będzie wysyłała nam powiadomienia o zwrocie podatku, dofinansowaniu z gminy, decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport. 

Kierowcy będą mieli dostęp również do tymczasowego elektronicznego prawa jazdy. Ma być ono dostępne tuż po zakończeniu egzaminu.

W aplikacji zostanie wprowadzona możliwość zastrzegania numerów PESEL.

 

Jeden organizm

 

Aplikacja mObywatel ma współdziałać z:

- Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), 

- Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), 

- Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,

- Rejestrem Komorników i Notariuszy. 

 

Banki zaczną uznawać dowód osobisty w aplikacji mObywatel od 1 września tego roku.

 

Przed nami mObywatel 2.0

 

Według Ministerstwa Cyfryzacji, do połowy kwietnia liczba zainstalowanych aplikacji mObywatel przekroczyła 10 mln. Od tego roku aplikacja pozwala także na korzystanie z mLegitymacji emeryta-rencisty. Ten dokument pobrało już blisko 400 tys. użytkowników.

Wraz z tą ustawą w życie wejdzie mObywatel 2.0. Jak zapowiada resort, stanie się to na przełomie czerwca i lipca. Planowane są m.in. zmiany graficzne, dostosowujące aplikację do aktualnych standardów i dzięki temu zwiększające wygodę jej użytkowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama