Nie było miasteczka. Ale Miedzianka żyje dzięki reportażowi - nie tylko na kartach książki Filipa Springera. Żyje na tablicach informacyjnych ustawionych przez lokalnych aktywistów; żyje na teatralnych deskach - od 2013 roku Miedziankę wystawia Teatr im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze. Po latach do Miedzianki wróciło browarnictwo, a w ostatni weekend sierpnia do Miedzianki wróci reportaż.
www.miedziankafest.pl
Kilka lat temu Miedzianka ożyła dzięki książce Filipa Springera "Miedzianka. historia znikania". W tym roku miasteczko po raz drugi stanie się centrum polskiego reportażu. Filip Springer, Mariusz Szczygieł, Kamil Bałuk, Olga Gitkiewicz, Julianna Jonek, Kinga Kruczek, Włodzimierz Nowak, Martyna Turska i Paweł Nowak odpowiadają za drugą edycję MiedziankaFest.
W czwartkowej (14 czerwca) Bibliofonii sprawca całego zamieszania, Filip Springer opowiedział nam o planach na tegoroczną edycję festiwalu oraz o zbiórce prowadzonej na portalu wspieram.to.
Zbiórka prowadzona jest na stronie wspieram.to. i już udało się zebrać całą kwotę! Na co zostanie przeznaczona?
Planujemy zrealizować ten projekt w trzech etapach.
Pierwszy: Włodzimierz Nowak przyjedzie do Miedzianki przed festiwalem. Przez kilka dni będzie wędrował po Rudawach Janowickich i rozmawiał z ich mieszkańcami. Z zebranych historii ułoży swoją opowieść. Pierwsze szkice, rodzaj reportażu pisanego na gorąco, Włodzimierz Nowak przedstawi już drugiego dnia festiwalu, w sobotę przed południem w kościele w Miedziance.
Drugi: zaprosimy Was do mobilnego Muzeum Migracji zorganizowanego w przyczepie kempingowej przez Towarzystwo Krajoznawcze "Krajobraz". To właśnie tam będziecie mogli opowiedzieć swoje historie.
Trzeci: Stworzymy multimedialny reportaż złożony z historii zebranych przez Włodzimierza Nowaka i zespół Muzeum Migracji. Spleciemy głosy mieszkańców Rudaw Janowickich i głosy uczestników festiwalu.
Napisz komentarz
Komentarze