Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 21:33
Reklama

W Lesie Szpęgawskim odnaleziono zbiorową mogiłę z czasów wojny

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w Lesie Szpęgawskim znaleziono zbiorową mogiłę. Znajdowały się w niej szczątki 84 osób.
  • Źródło: Instytut Pamięci Narodowej
W Lesie Szpęgawskim odnaleziono zbiorową mogiłę z czasów wojny

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

 

Od 8 maja do 25 maja prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku wraz z grupą biegłych i specjalistów z zakresu archeologii i antropologii pod kierunkiem dr. Dawida Kobiałka z Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadził oględziny wytypowanych terenów Lasu Szpęgawskiego w okolicach Starogardu Gdańskiego – miejsca eksterminacji ludności polskiej dokonanej w 1939 roku przez okupanta niemieckiego.

- Instytut Pamięci Narodowej

 

Jak informuje Instytut, czynności doprowadziły do odnalezienia zbiorowej mogiły, w której znajdowały się szczątki 84 osób. Ujawniono też dowody świadczące o zacieraniu śladów przez oprawców. Niemcy mieli systematycznie ekshumować zwłoki z masowych mogił, następnie poddawali je procesowi spopielenia. 

Poza szczątkami znaleziono także przedmioty należące do ofiar, m. in. złote obrączki, srebrne zegarki, krzyżyki, medaliki, guziki, spinki mankietowe czy pieniądze pochodządze z okresu II Rzeczypospolitej. 

 

Zabezpieczony materiał kostny zostanie przekazany do analiz w celu ustalenia DNA osób pomordowanych oraz ich identyfikacji. Odnalezione artefakty zostaną natomiast poddane konserwacji. W celu pełniejszej dokumentacji przebiegu mordów oraz sposobów ich zacierania w Lesie Szpęgawskim, zaplanowano również szereg analiz specjalistycznych (m.in. makroszczątków roślinnych, geomorfologicznych, chemicznych).

- Instytut Pamięci Narodowej

 

Teraz Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku zgłasza się z prośbą do osób, których krewni stracili życie na terenie powiatu starogardzkiego w czasie II wojny światowej o zgłaszanie się do oddziału IPN w Gdańsku. Wszystko to w celu "zdania relacji o tragicznej historii swoich krewnych oraz ewentualnego udostępnienia materiału genetycznego do dalszych badań identyfikacyjnych".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama