Raport o sytuacji na rynku pracy przygotowali specjaliści Wojewódzkiego Urząd Pracy w Gdańsku.
Jaki jest rynek pracy na Pomorzu?
Analizując rynek pracy w pierwszych pięciu miesiącach 2023 r. należy pamiętać o tym, że sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna jest obecnie bardzo dynamiczna.
Mieliśmy i dalej mamy do czynienia z czterema podstawowymi zagrożeniami. Tym, co zmienia rynek pracy to szok: ekonomiczny, geopolityczny, technologiczny i demograficzny.
– Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
Szok ekonomiczny to między innymi kryzys energetyczny, żywnościowy i uchodźczy.
Duży wpływ na rynek pracy ma również sytuacja geopolityczna. To odejście od globalnej współpracy i kooperacji i przejście do konkurencji. Ale trzeba również zwrócić uwagę na transformację technologiczną i przyśpieszenie cyfryzacji i wykorzystania sztucznej inteligencji.
– Izabela Jezierska.
Dodatkowo społeczeństwo starzeje się i rośnie liczba osób w wieku poprodukcyjnym, przez co zasoby rynku pracy się kurczą. A jak w tym wszystkim radzi sobie pomorski rynek pracy?
Bezrobocie coraz mniejsze
Stopa bezrobocia zarówno w skali krajowej jak i regionalnej jest jedną z wartości, której najchętniej się przyglądamy. Jakie jest zatem na Pomorzu?
Bezrobocie rejestrowe jest coraz mniejsze, ale jego struktura pozostaje niekorzystna. Według szacunków WUP w Gdańsku w maju 2023 r. stopa bezrobocia w województwie pomorskim wynosiła 4,6 proc. Oznacza to, że bez pracy pozostawało 43 tys. mieszkańców regionu.
– Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor WUP w Gdańsku.
Podobnie, jak w miesiącach wcześniejszych, ta wartość powinna uplasować Pomorze na 7 miejscu w kraju, praktycznie na tym samym poziomie, co województwo małopolskie. Warto odnotować, że zmniejsza się zarówno liczba bezrobotnych kobiet jak i osób długotrwale bezrobotnych, choć ich odsetek wśród bezrobotnych nadal jest wysoki (około 60% to kobiety, a blisko 44% to długotrwale bezrobotni).
Praca sezonowa
Należy podkreślić, że na spadek liczby bezrobotnych w okresie wiosennym i letnim ma wpływ sezonowość związana ze zwiększoną ofertą pracy krótkoterminowej. W regionie pomorskim, w którym turystyka jest silnie rozwinięta pracodawcy poszukują chętnych do pracy w gastronomii, usługach noclegowych, ale również w ogrodnictwie i rolnictwem w szczególności przy zbiorze owoców i warzyw. Jednocześnie mieszkańcy naszego województwa mogą podjąć zatrudnienie w sezonie letnim u zagranicznych pracodawców. Oferty pracy w krajach europejskich dostępne są w ramach sieci Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. Najwięcej ofert o charakterze sezonowym oferują holenderscy pracodawcy w ogrodnictwie przy zbiorze warzyw i owoców, w szklarniach przy uprawie ziół czy przesadzaniu roślin, a także pracodawcy ze Szwecji i Niemiec, którzy poszukują kandydatów do pracy w gastronomii.
Rośnie liczba firm
Zatrudnienie to nie tylko wszystkie formy umów o pracę. To również samozatrudnienie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
W Pomorskiem liczba przedsiębiorstw w rejestrze REGON rośnie, niestety jednocześnie wzrasta liczba zawieszanych działalności.
– wicedyrektor WUP.
Na koniec kwietnia 2023 r. na Pomorzu zarejestrowanych było ok. 348 tys., podmiotów gospodarki narodowej. To o ok. 14,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie wśród nich około 56 tys. zawiesiło swoja działalność i było to o ponad 6 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Najwięcej firm zarejestrowanych jest w Trójmieście a najmniej w powiecie człuchowskim i nowodworskim.
Napisz komentarz
Komentarze