Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 08:54
Reklama

Kryzys powołań w polskim Kościele. Ratunkiem mają być księża z Afryki

W diecezji łódzkiej wyświęcono tylko jednego kapłana. Do seminariów zgłasza się coraz mniej chętnych. Dlatego polscy hierarchowie patrzą w stronę Afryki.
Kryzys powołań w polskim Kościele. Ratunkiem mają być księża z Afryki

Autor: iStock

 

Duchowni mówią o kryzysie powołań już od dawna i wskazują na wiele przyczyn. Mówią o „probierzu dynamiki życia w wierze całej wspólnoty Kościoła”.

 

Pierwszym miejscem, w którym kształtują się powołania, jest rodzina, szkoła i parafia. Ważny jest także obraz Kościoła i osób duchownych w społeczeństwie, a w ostatnich latach sporo się na tym polu zmieniło.

– przekonywał jeszcze jesienią 2021 roku ks. Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce

 

Nikt się nie zgłosił do seminarium

 

Wtedy właśnie upubliczniono alarmistyczne dla Kościoła dane. W ciągu ostatnich 20 lat liczba osób zgłaszających się seminariów duchownych spadła o 60 procent. W 2021 r. była mowa o spadku liczby chętnych o 15 proc. rok do roku. Po raz pierwszy od lat w żadnym diecezjalnym seminarium nie było więcej niż 20 kleryków. Są także przypadki takich miejsc, do których nikt nie przyszedł.

W 2022 roku przestało funkcjonować seminarium w Bydgoszczy, bo było tam tylko 5 osób i nie zgłosił się nikt nowy. Z kolei metropolita wrocławski Józef Kupny zdecydował o połączeniu seminariów we Wrocławiu, Legnicy i Świdnicy. Zbyt mała liczba chętnych sprawiła, że przyszli księża będą kształcili się tylko we Wrocławiu.

 

W sobotę 10 czerwca br. w katedrze łódzkiej abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, wyświęcił na prezbitera Kościoła dn Krzysztofa Kucharskiego – alumna Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

– podała Archidiecezja Łódzka

 

I to był tylko ten wyświęcony kapłan. Innych nie było.

 

Księża z Afryki w polskich kościołach?

 

O tym, że polski Kościół potrzebuje nowych księży, wiadomo nie od dziś. W maju biskup ełcki Jerzy Mazur w liście odczytanym wiernym w kościołach bił na alarm, a rzecznik prasowy diecezji Marcin Maczan tłumaczył: 

 

– Na razie parafianie nie za bardzo rozumieją, dlaczego mieliby być pozbawieni księdza, dlaczego chcemy zmniejszać liczbę parafii. Prawda jest jednak taka, że z jednej strony mamy za mało kapłanów, z drugiej strony są parafie, w których jest bardzo mało wiernych uczestniczących w mszach.

 

Pierwsze parafie mogą zostać połączone jeszcze w tym roku.

 

10 lat w zamian na naukę

 

Także od pewnego czasu coraz głośniej mówi się o „importowaniu” duchownych. Teraz wskazywane są konkretne kierunki. W Ełku brane jest pod uwagę takie rozwiązanie, że co roku będą zapraszani alumni z Afryki, żeby „kontynuowali formację do kapłaństwa” w miejscowym seminarium. Zostaliby wyświęceni w Polsce, a w zamian przez 10 lat pełniliby posługę w diecezji.

 

W Afryce seminaria są pełne. Jest problem z wykształceniem wszystkich chętnych, więc w ten sposób zatroszczymy się też o Kościół powszechny.

– napisał biskup Mazur


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama