Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) opublikował najnowsze badania dotyczące sytuacji młodych Europejczyków. Otóż ponad połowa Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. To 2,5 mln osób.
Banki zakręciły kurki z kredytami, a na rynku najmu brakowało mieszkań, przez co stawki czynszów gwałtownie rosły.
– tak widzi powody tej sytuacji młodych Polaków Bartosz Turek, ekspert HREIT, w rozmowie z serwisem regiodom.pl
Dom. Świadomy wybór
Statystyczna Polka wyprowadza się z domu w wieku 27 lat. Statystyczny Polak czeka z tym do 30 urodzin. To więcej niż mają ich rówieśnicy z innych krajów Unii Europejskiej.
Dla porównania – w Danii, Finlandii i Szwecji z rodzicami mieszka mniej niż 10 proc. młodych ludzi. Nam jednak bliżej do krajów południa – Grecji, Chorwacji, Włoszech i Portugalii – gdzie, podobnie jak u nas, ten wskaźnik sięga 50 proc.
Obserwujemy, że młodzi ludzie coraz częściej i świadomie podejmują decyzję o pozostaniu w rodzinnym domu jeszcze kilka lat po rozpoczęciu pracy. Chcą w ten sposób szybciej odłożyć pieniądze na zakup czy wynajem mieszkania i zbudować poduszkę finansową tak, by później z większym poczuciem bezpieczeństwa wejść w samodzielne życie.
– uważa Cezary Maciołek z Grupy Progres, cytowany przez serwis
W roku 2022 – jak podaje Eurostat – z rodzicami mieszkało 51 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat. Co gorsza, ten wynik pogłębia się z badania na badanie.
Skandynawowie wyfruwają najszybciej
Polacy wyprowadzają się od rodziców 2 lata później niż przeciętny Europejczyk i niemal 10 lat później niż Szwed – wynika z danych Eurostatu.
Tak słabego wyniku nie notowaliśmy w Polsce od 2003 roku, od kiedy Eurostat udostępnia nam swoje dane.
– podkreśla Oskar Sękowski, analityk z HRE Investment, cytowany przez portal 300gospodarka.pl
W porównaniu z młodymi Europejczykami Polakom opuszczenie rodzinnego domu zajmuje dużo czasu. Jesteśmy dopiero na 20 miejscu wśród 30 przebadanych krajów.
Przeciętny Europejczyk usamodzielnia się w wieku 26,5 lat, o ponad 2 lata wcześniej niż w Polsce.
W skali europejskiej na uwagę zasługują szczególnie młodzi Norwegowie, Finowie, Duńczycy czy Szwedzi. Na wyprowadzkę decydują się już w wieku przeciętnie od 19 do 22 lat.
Może teraz będzie lepiej?
Według ostrożnej prognozy ekspertów w tym roku sytuacja młodych Polaków zacznie się poprawiać. Bartosz Turek z HREIT tłumaczy to lepszą sytuacją na rynku najmu oraz dostępem do kredytów i dobrą sytuacją na rynku pracy.
Poza tym w lipcu wchodzi życie Bezpieczny Kredyt 2%. W opinii Turka…
Budzi on duże nadzieje, bo ma być tańszy i łatwiej dostępny niż standardowa bankowa oferta hipoteczna.
– tłumaczy w regiomdom.pl
I zastrzega:
Czy te programy poprawią sytuację na rynku mieszkaniowym? To dopiero czas pokaże. Ale po 3 latach coraz gorszej sytuacji młodych Polaków, którzy chcieliby się usamodzielnić, pojawia się szansa, że będzie im chociaż trochę łatwiej.
Napisz komentarz
Komentarze