Urząd skarbowy porówna dane z PIT-ów z informacjami dostępnymi w urzędowych bazach. Jeśli wykryje błędy, czekają nas wydatki.
Z tych ulg mogliśmy skorzystać po raz pierwszy
W 2022 roku po raz pierwszy otrzymaliśmy możliwość skorzystania z niektórych ulg podatkowych. Chodzi o ulgi:
– dla pracujących seniorów,
– na stworzenie nowego produktu,
– na terminal płatniczy,
– na robotyzację,
– dla rodzin cztery plus,
– dla osób powracających z zagranicy.
Z rabatów można było skorzystać już w trakcie roku podatkowego. Wystarczyło złożyć oświadczenie u pracodawcy, który na koniec roku uwzględniał je w deklaracji PIT, a urząd wypełniał nasze wstępne zeznanie z jego uwzględnieniem. Nadpłacone pieniądze wróciły do obywateli.
Pod kontrolą fiskusa
Żeby jednak nie było nam za dobrze, Ministerstwo Finansów chce sprawdzić, ilu Polaków popełniło błędy w zeznaniach podatkowych. Skarbówka spodziewa się, że najwięcej pomyłek będzie w zeznaniach wypełnionych ręcznie oraz przez portale inne niż Twój e-PIT.
Dlaczego?
Ponieważ w takich przypadkach trudniej jest zauważyć gafy – nie są one też automatycznie wychwytywane przez system. Szczególnej kontroli będą podlegać osoby, które skorzystały z nowych ulg.
Ulgi mogą nas sporo kosztować
Gdy okaże się, że podatnik skorzystał z ulgi, która mu się nie należała, otrzyma wezwanie do zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę.
W 2021 roku urzędy skarbowe przeprowadziły blisko 16 tys. kontroli podatkowych, ale zaledwie 11 proc. z nich dotyczyło podatku PIT. Teoretycznie więc większość z nas może zatem spać spokojnie.
Napisz komentarz
Komentarze