Policja w całym kraju rozpoczęła kontrolę autokarów, którymi dzieci mają dotrzeć na miejsce wypoczynku. Takie działania – przypomnijmy – są powtarzane podczas ferii zimowych i właśnie wakacji.
Policja sprawdzi i autokar, i kierowcę
Zgłaszając pojazd do kontroli policyjnej, trzeba wziąć pod uwagę, że może to nam opóźnić wyjazd. Przede wszystkim dlatego, że pojazdy są sprawdzane szczegółowo. Bo nie chodzi wyłącznie o skontrolowanie jego stanu technicznego, ale także stanu kierowcy – jego trzeźwości i uprawnień.
Pamiętajmy, że nawet jeśli wcześniej nie zgłosiliśmy policji autobusu do kontroli, a na miejscu zbiórki będziemy mieli jakiekolwiek podejrzenia – czy to dotyczące niesprawności autokaru, czy też stanu trzeźwości kierującego – nie powinniśmy absolutnie zgadzać się na wyjazd i niezwłocznie powiadomić o wszystkim policjantów – uczula opolska policja.
Pamiętajmy, że patrol przyjedzie na parking pod warunkiem, że ktoś zgłosi taką potrzebę. Może to być zarówno organizator wypoczynku, jak i rodzic.
Jak zgłosić autokar do kontroli?
Najlepszym sposobem jest kontakt telefoniczny. Można to zrobić na dzień przed planowanym wyjazdem, aby policjanci mieli czas zaplanować sobie takie działania.
Na stronie internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC. To prosta wyszukiwarka i żeby z niej skorzystać, wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu.
Jednocześnie policja pod tym adresem udostępnia listę punktów kontroli autokarów. Warto do niej zajrzeć, bo tam też znajdują się numery telefonów i adresy mailowe służące do zgłaszania autokaru do kontroli.
Mapa wypadków. Warto ją przeglądać
Już od kilku lat policja uruchamia na wakacje na swojej stronie internetowej interaktywną mapę wypadków drogowych. Są na nią nanoszone są najpoważniejsze zdarzenia, do których doszło na drogach całej Polski.
Każdy wypadek ze skutkiem śmiertelnym będzie oznaczony na interaktywnej mapie, gdzie podane zostaną statystyki dzienne oraz liczba wypadków od początku wakacji.
- insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji
I wyjaśni, że celem mapy jest dotarcie do świadomości kierujących, aby zachowali rozsądek i bezpieczeństwo podczas kierowania pojazdami.
Żeby takich wypadków było jak najmniej, a wakacje były bezpieczne i udane.
- insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji
Mapa będzie aktywna do 4 września.
Wakacje to wypadki
W 2022 roku w wakacje doszło do prawie 5 tys. wypadków drogowych. Zginęły w nich 407 osób, a podczas wypoczynku nad wodą śmierć poniosły 164 osoby.
Najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym było w województwach łódzkim i wielkopolskim, a najmniej w lubuskim i opolskim.
Napisz komentarz
Komentarze